Badania geotechniczne od A do Z. Jak wybrać geodetę?

Read Time:3 Minute, 55 Second

W Polsce istnieje mylne przekonanie, że geodeta jest osoba zajmująca się mapami i pomiarem terenu w celu ich wykonania. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że jest to niezwykle ważna osoba w całym procesie budowy domu, dopóki sama nie rozpocznie takiej inwestycji. Jego obecność jest niemal obowiązkowa zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu. Bez czynności wykonywanych przez geodetów (ekspertyza geologiczna Szczecin http://gco-consult.com/) niemożliwe jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ powinien on zawierać mapkę geodezyjną do celów projektowych. dlatego poniżej można znaleźć wiele cennych wskazówek na temat tego, jak znaleźć dobrego geodetę, który zajmie się wszystkimi swoimi kwestiami od a do z.

Uprawnienia geodety

Po pierwsze, zanim zdecydujemy się na wybór danego geodety, należy sprawdzić jego uprawnienia. Uprawnienia geodezyjne otrzymują jedynie fachowcy, którzy działają czynnie w zawodzie. Ich kwalifikacje są potwierdzane poprzez egzaminy państwowe. Osoby planujące rozpocząć budowę domu powinny poszukiwać geodetów z pierwszym i drugim zakresem uprawnień geodezyjnych. Dzięki czemu jedna osoba będzie mogła świadczyć dla nas usługi związane ze wszystkimi tematami geodezyjnymi. Ponieważ

Pierwszy zakres uprawnień zezwala na wykonywanie pomiarów:

  • realizacyjnych, które ustalają położenie budynku na terenie zarówno w poziomie, jak i w pionie.
  • sytuacyjno-wysokościowych, które dają możliwość wykonania mapy geodezyjnej do celów projektowych
  • inwentaryzacyjnych, które wykonywane są po zakończeniu prac budowlanych, mają one na celu pomiar wszystkich elementów znajdujących się na działce takich jak budynki czy też przyłącza.

Drugi zakres uprawnień zezwala na wykonywanie:

  • podziałów nieruchomości i rozgraniczeń działki
  • wykonanie dokumentacji do celów prawnych, które to pomogą ujawnić stan prawny działki w ewidencji,
  • wyrysów z ewidencji gruntów, które jest niezbędne do księgi wieczystej gruntu.

Warto wiedzieć, że tylko geodeta z uprawnieniami potwierdzonymi w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej może przygotować dokumenty posiadające moc prawną.

Sprawdź także:

Znajomość gruntu przez geodetę

Kolejna bardzo ważna kwestia jest to, czy dany geodeta zna specyfikacje gruntów występujących na danym terenie oraz, czy posiada on aktualna wiedzę na temat map naszego gruntu. Dlatego też jednym z najlepszych rozwiązań jest wybranie geodety, który działa lokalnie w obrębie, gdzie znajduje się działka przeznaczona pod zabudowę. Taka osoba zna wszelkie zmiany i realia, które toczą się w danej okolicy. Często posiada on także wiedzę na temat drenów czy innych elementów znajdujących się pod ziemią, które nie są naniesione na mapę z wielu względów, taka wiedza może zaoszczędzić nam wielu kłopotów w trakcie budowy domu.

Jak zaoszczędzić na geodecie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla inwestorów jest zdecydowanie się na jednego geodetę, który przeprowadzi zarówno prace przed rozpoczęciem budowy, jak i także po jej zakończeniu. Taka kompleksowa usługa z pewnością będzie o wiele tańsza niż rozbicie jej na dwie odrębne części, wykonywane przez dwie różne osoby. Nie ma ogólnie ustalonych cen rynkowych za usługi geodezyjne, dlatego też są one bardzo różne w zależności od regionu czy też ilości pracy, jaką musi wykonać geodeta, a także ilości opłat, jakie musi on wnieść, aby uzyskać niezbędne informacje na temat gruntu. Z pewnością najwięcej zapłacimy za usługi geodezyjne w wielkich ośrodkach miejskich i ich okolicach, jednak im dalej od miast takich jak Warszawa czy Poznań tym ceny zaczynają coraz bardziej spadać.

Jak znaleźć dobrego geodetę

Sposobów jest bardzo wiele w zależności od tego, czy budowa ma miejsce w okolicach naszego zamieszkania, czy też nie. Jeśli jest to wiersz opcja mamy możliwość skorzystania z porad osób, które mają już za sobą budowę domu. Być może znają one geodetów, którzy są godni polecenia. Jeśli nawet nie wszelkie informacje przekazane przez nich mogą stać się cenną wskazówką. W obu przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest także internet. Na wszelkiego rodzaju portalach branżowych można znaleźć mnóstwo opinii, które określają pracę geodetów na danym terenie. Kolejnym rozwiązaniem, które wymaga wizyty w urzędzie gdzie mieści się wydział geodezji. Tam z pewnością można znaleźć informacje, broszury lub wizytówki firm geodezyjnych i specjalistów z tej branży. Pomimo że urzędnicy, nie mogą polecić usług żadnego z geodetów, to jednak petenci są także bardzo cennych źródłem informacji. W celu weryfikacji oferty i nie decydowania się na pierwsze lepsze usługi, w końcu dany geodeta będzie nam towarzyszył od samego początku budowy, kiedy to nawet nie zostanie jeszcze wbita po raz pierwszy łopata, pod sam jej koniec do momentu oddania budynku do użytkowania, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę decyzję. Najlepiej jest udać się do dwóch specjalistów cieszących się najlepszą renomą i poprosić ich o ofertę związana z usługami, które są nam niezbędne. Po ich porównaniu decyzja powinna już nasunąć się sama.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %