Co robi kancelaria prawna

Co robi kancelaria prawna

Read Time:3 Minute, 58 Second

Coraz częściej słyszy się o tym, że niezależnie od sytuacji, w której musimy zjawić się w sądzie, to powinniśmy zabrać ze sobą adwokata. Jeżeli jest to sprawa przed sądem karnym, powinniśmy zabrać adwokata od spraw karnych, jeśli to sprawa przed sądem rodzinnym to adwokata do spraw rodzinnych itp. W takiej sytuacji możemy zacząć zastanawiać się, czy faktycznie jest to koniecznie oraz, czy adwokaci lub kancelarie adwokackie https://odfrankuj.org/kredyty-frankowe-kancelaria-zielona-gora, będą w stanie zająć się każdą sprawą. Za chwilę sobie to wyjaśnimy.

Czy adwokat lub kancelaria prawnicza może przyjąć każdą sprawę?

Na postawione wyżej pytanie odpowiedź brzmi twierdząco, ale warto tutaj sprostować, że nie każdy adwokat powinienem wziąć każdą sprawę. Trzeba tutaj zrozumieć jeden zasadniczy argument, który daje sporo do myślenia. Prawo jest to naprawdę bardzo obszerna dyscyplina. Sam fakt, że jest podzielone na przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście odrębnych kodeksów (np. prawo karne, prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo gospodarcze itp.). Powoduje to, że w zasadzie nie ma adwokata, który mógłby specjalizować się we wszystkich tych dziedzinach. Spotyka się adwokatów, którzy są na przykład ekspertami w prawie karnym i z powodzeniem mogą również reprezentować klientów z powództwa cywilnego oraz w sprawach o podział majątku, ale już na przykład prawem imigracyjnym czy prawem gospodarczym, już nie dadzą rady się zająć. Jest sporo adwokatów, którzy specjalizują się w dwóch dziedzinach, ale najczęściej regułą jest, że jeden adwokat zajmuje się jednym konkretnym typem spraw, na przykład tylko sprawami spadkowymi. Nieco inaczej jest z kancelariami prawnymi.

Kancelarie prawne

Jeżeli chcielibyśmy się zgłosić do adwokata i mieć pewność, że niezależnie od naszej sytuacji, będzie on mógł zająć się naszą sprawą, to niekoniecznie powinniśmy szukać adwokata, tylko najlepiej jest udać się do kancelarii prawnej. Kancelaria prawna jest to coś w rodzaju firmy, gdzie pracuje wielu prawników i każdy z tych prawników, specjalizuje się w innej dziedzinie. Kiedy zgłosimy się do kancelarii prawnej, to do naszej sprawy zostanie przydzielony prawnik, który aktualnie nie zajmuje się inną sprawą, a po drugie taki, który w dziedzinie danego prawa, ma najlepsze doświadczenie. Oczywiście nie każda kancelaria będzie miała w swoich szeregach ekspertów ze wszystkich dziedzin, ale zawsze szansa jest większa, niż w przypadku pojedynczego adwokata.

Prawo nie jest czarno-białe

Bardzo często można usłyszeć taką sentencję, że nic nie jest czarno-białe lub zero-jedynkowe, tylko ma wiele odcieni szarości. Prawo oczywiście chciałoby być czarne lub białe, ale tak samo, jak życie takie nie jest. Różne aspekty prawa przenikają się i chociaż na przykład dotyczą prawa karnego, nie zawsze tylko i wyłącznie do niego się ograniczają. Jeżeli na przykład jesteśmy bronieni w sądzie z jakiegoś artykułu prawa karnego, to prawnik często może na przykład wykorzystywać paragrafy kodeksu cywilnego, po to, aby na przykład dowieźć naszej niewinności lub sprawić, że nasza wina nie będzie wcale taka jednoznaczna. W takich właśnie sytuacjach kancelarie prawne sprawdzają się najlepiej, ponieważ jeżeli jakaś nasza sprawa jest zdecydowanie trudna i skomplikowana, to nad nią nie będzie pracował jeden adwokat, tylko bardzo często pracuje nad nią cały sztab ludzi, którzy mogą wykorzystać wiedzę z różnych dziedzin prawa po to, aby wykazać, że faktycznie jesteśmy niewinni.

Zobacz również:

 

Wynajęcie adwokata może nie dopuścić do procesu

Wynajęcie adwokata na już na samym wstępie, kiedy na przykład ktoś chce nas o coś oskarżyć, może sprawić, że na przykład do procesu w ogóle nie dojdzie. Jeśli nie znamy prawa i chcemy obronić się w sądzie przed jakimiś zarzutami, to mamy naprawdę bardzo twardy orzech do zgryzienia. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że na przykład, jeśli chcemy zgłosić świadka, to musimy to zrobić w odpowiednim terminie i wszelkiego rodzaju pisma, odwołania i tak dalej, muszą być napisane w odpowiedni sposób i złożone w odpowiednim terminie. Sami prawdopodobnie nie podołamy temu zadaniu.

Na wstępie wspomniano, a właściwie zadano pytanie, czy adwokat może nie dopuścić do rozprawy. Owszem tak jest. Każdy prawnik czasem się myli. Jeżeli na przykład stroną oskarżenia w naszej sprawie jest prokurator, to on również jest prawnikiem. Jeżeli na przykład kieruje do sądu akt oskarżenia, to ten akt oskarżenia, musi być napisany w odpowiedni sposób i złożony w odpowiednim terminie. W Polsce jak się okazuje, bardzo często prokuratorzy popełniają błędy w tej materii i na przykład, jeżeli z jakiegoś powodu, grozi nam sprawa z powództwa karnego, to nasz adwokat może sprawdzić akt oskarżenia lub wniosek takiego prokuratora i wychwyci w nim błędy. Dzięki temu może po prostu wykazać, że w zasadzie sprawa karna nie ma racji bytu, ponieważ na przykład zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jest obarczone tak dużym błędami, że zasadzie ciężko jest wierzyć prokuratorowi, że na przykład dobrze zbadał sprawę, w której sam chce występować jako przedstawiciel państwa i oskarżyciel.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %