Co warto wiedzieć o monitoringu?

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa to priorytet zarówno firm, jak i osób prywatnych. Powszechne jest już korzystanie z usług profesjonalnych firm ochroniarskich czy montaż video domofonów. Nie mniejszą popularnością cieszy się monitoring. Jakie korzyści wynikają z ochrony za pomocą monitoringu? Gdzie można zamontować kamery? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto jest zainwestować w monitoring?

Obecność kamer zauważyć można nie tylko w supermarketach. Stosuje się je także między innymi w salonach fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, sklepach spożywczych, parkingach czy przy osiedlowych placach zabaw. Nie rzadziej spotkać go można w przestrzeni publicznej! Kamery montowane są parkach, na skrzyżowaniach czy w innych newralgicznych punktach miast oraz osiedli. Popularność tej formy wynika z faktu, że w miejscach gdzie potrzebna jest dyskretna ochrona monitoring to najlepsza opcja. Kamery umożliwiają nie tylko złapanie sprawcy na gorącym uczynku. Dzięki nagraniom szybko można zawęzić krąg podejrzanych czy odnaleźć sprawcę np. zniszczenia auta. Instalacja kamer to także doskonała forma profilaktyki. Obecność monitoringu zmniejsza anonimowość, a tym samym skutecznie zniechęca do podejmowania czynności niezgodnych z prawem czy regulaminem. Do wykorzystywania tej formy ochrony zachęca też to, że monitoring pozwala zapewnić bezpieczeństwo dużej liczbie ludzi przebywających jednocześnie na dużej powierzchni. Za sprawą kamer monitorować można aktywność zebranych na danym terenie ludzi znacznie skuteczniej niż zrobiłby to pracownik ochrony czy policjant.

Jak działa monitoring?

Każdy system nagrywania złożony jest z kamer o określonych parametrach. Oznacza to, że obraz uzyskany z każdej z nich może znacząco różnić się np. pod względem jakości obrazu! Innym istotnym parametrem jest zasięg, czyli rozmiar powierzchni jaką jest w stanie objąć kamera. W miejscach gdzie wymagana jest skuteczna ochrona monitoring powinien składać się z kamer najwyższej jakości obrazu. W przeciwnym razie film z monitoringu może być niedostatecznie czytelny by uznać go za wartościowy materiał. Kamery umożliwiają podgląd okolicy lub obiektu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu obsługujące go osoby mogą szybko reagować w chwili zauważenia sytuacji niepożądanej. Niemniej są też kamery, których zadaniem jest jedynie nagrywanie. Zarejestrowany obraz przechowywany jest przez określony czas, a następnie bezpowrotnie usuwany. Dane zapisywane są na dyskach lub w chmurze. Z tego powodu kiedy potrzebny jest zapis z kamer, nie warto zwlekać zbyt długo! Choć w świetle prawa o nagranie np. z monitoringu ochrony prosić może m.in. policja, to obywatel ma prawo dowiedzieć się czy zdarzenie którego dotyczy zostało zarejestrowane. Obecność nagrania często usprawnia pracę służb!

O czym warto pomyśleć przed założeniu monitoringu?

Na nowo wybudowanych osiedlach nikogo nie dziwi obecność kamer np. w podziemnym garażu. Często jest to jedyna forma zabezpieczania mienia mieszkańców. Dlaczego? Ponieważ kiedy w grę wchodzi profilaktyczna ochrona monitoring jest formą która może być z powodzeniem stosowana samodzielnie. Planując montaż dobrze jest określić przyczyny dla których decydujemy się na te konkretną formę ochrony. Monitoring nie musi działać non-stop! Może uruchamiać się jedynie o ściśle określonych godzinach lub pod wpływem sygnału wysłanego przez czujnik ruchu. Takie rozwiązanie:

• poprawia komfort domowników monitorowanego obiektu, szczególnie w pierwszych dniach działania kamer,
  • pozwala skutecznie ograniczyć ilość miejsca potrzebnego na zapisywanie nagrań na dysku,
  • umożliwia kontrolę pracowników przebywających na terenie zakładu pracy pod naszą nieobecność

Kiedy celem jest szczególna ochrona monitoring może być obsługiwany w trybie on line przez profesjonalną firmę ochroniarską. Wówczas w przypadku zarejestrowania na kamerach sytuacji niebezpiecznej partol szybko podejmie interwencję. Takie rozwiązanie pozwala podnieść skuteczność ochrony, ale bez konieczności podnoszenia związanych z tym kosztów. Patrol nie pojawi się bez uzasadnienia, a zatem ochrona w postaci monitoringu to dobre rozwiązanie dla osób ceniących dyskrecję!

Jak dbać o system monitoringu?

Rzadko zadajemy sobie pytanie o to czy monitoring jest systemem wymagającym specjalnej ochrony lub uwagi. Dlaczego? Ponieważ wychodzimy z założenia, że jako system profesjonalny nie ulegnie uszkodzeniu! Czy to prawda? Nie do końca. Nie ulega wątpliwości, że aby mogła być zapewniona właściwa ochrona monitoring musi być sprawny. Oznacza to, że kamera nie może być uszkodzona czy też zasłonięta! Co może całkowicie zasłonić obiektyw lub zniekształcać obraz? Kurz, rośliny lub element taki jak gniazdo jaskółki! Często o pojawieniu się przeszkody dowiadujemy się zbyt późno, stąd szczególnie w kamerach zainstalowanych profilaktycznie, warto czas od czasu sprawdzić jakość nagrań. Pamiętać też trzeba o wykonywaniu okresowych przeglądów technicznych! W przypadku monitoringu obsługiwanego przez firmy zewnętrzne takie sytuacji identyfikowane i naprawiane są przez nie na bieżąco.