Gdy powstaje jakieś niebezpieczeństwo, to niestety wielu z nas nie wie jak zareagować. Tak jest na przykład, gdy do czynienia mamy z pożarami. Oczywiście są to sytuacje, w których nagle pojawia się u nas stres i strach, jednak mimo wszystko powinniśmy zachować świadomość na tyle, by móc poradzić sobie w takiej sytuacji.
Co zrobić, gdy coś się pali?
Schemat naszego postępowania powinien być zawsze taki sam. Jeśli niektórych rzeczy nie pamiętamy, czy też czujemy się zagubieni, bo jesteśmy w miejscu nie znajomym, to może niektóre elementy sprzętu ppoż. takie jak specjalne naklejki, nieco nam przypomną zasadę działania. W budynkach czasem znajdują się także instrukcje postępowanie w czasie pożarów, które pomogą nam poradzić sobie i wyjść z tego cało, takich instrukcji najłatwiej jest szukać przy takim sprzęcie ppoż. jak na przykład gaśnice, a je nie jest wcale tak łatwo przeoczyć.
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, że zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Jest to podstawa w każdym wypadku, gdy mamy do czynienia z jakimś poważnym zdarzeniem, jak wypadek, czy właśnie pożar. Jest to również zasada, którą kierują się ratownicy medyczni, czy też strażacy, ponieważ co z tego, że komuś uda się pomóc, jeśli sami zostaniemy ranni, albo nawet zginiemy? W takim wypadku nie będzie to wcale myślenie egoistyczne, ponieważ jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo, to również zadbamy o to, że w razie potrzeby, będziemy w stanie pomóc innym w pełni naszych możliwości. Jeśli już wiemy, że jesteśmy bezpieczni, to możemy przejść do kolejnego punktu, którym będzie zadbanie o zaalarmowanie innych. Po prostu nawet krzyczmy, że pali się i możemy być pewni, że to naprawdę wiele da. Dzięki zwykłemu krzykowi możemy uratować czyjeś życie.
Nie chwytajmy wcale za żaden sprzęt ppoż. i nie przystępujmy do gaszenia. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby odpowiednie służby zostały zawiadomione. Dzwonimy więc pod numer 112, na którym nasze zgłoszenie odbierze dyspozytor. Bardzo ważne jest to, aby na samym początku podać miejsce, w którym coś się dzieje, dokładnie je określić i dopiero potem podawać resztę informacji. Robi się tak, dlatego że nawet jeśli nasze połączenie z jakiegoś powodu zostanie przerwane, to dyspozytor będzie już wiedział, gdzie wysłać pomoc, która oceni, na jaką skalę rozprzestrzenia się zagrożenie. Dopiero potem podajemy, czy widzimy w pobliżu jakieś osoby, czy jesteśmy w stanie wydostać się z budynku, czy jesteśmy bezpieczni, no i powinniśmy również się przedstawić. Nawet jeśli o czymś nie będziemy pamiętać, to nie musimy wcale się tym martwić, ponieważ to właśnie do zadań dyspozytora należy zadbać o to, by uzyskać jak najwięcej informacji. Tylko dyspozytor ma prawo się rozłączyć i możemy być pewni, że jeśli będziemy potrzebować wsparcie psychicznego, to na pewno je otrzymamy.
Gdy już zgłosimy pożar, to dopiero możemy podejmować dalsze czynności. Musimy ocenić, czy jesteśmy w stanie go opanować, czy też nie. Jeśli tak, to szukajmy jakiegoś sprzętu ppoż. typu gaśnica, czy też nawet koc gaśniczy. Starajmy się zrobić wszystko, by ugasić źródło pożaru. Jeśli to nam się uda, a ogień nadal będzie się rozprzestrzeniać, to przynajmniej mamy pewność, że chociaż trochę go pokonaliśmy. Niestety taki podręczny sprzęt ppoż. nie zawsze jest dla nas wystarczający, dlatego, jeśli tylko się okaże, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie do końca z ogniem, to powinniśmy zadbać o to, by jak najszybciej uciec od źródła ognia, najlepiej to wydostać się z budynku. W trakcie naszej ucieczki postarajmy się jednak sprawdzić w miarę możliwości, czy po drodze ktoś nie będzie potrzebować naszej pomocy, czy na pewno każdy jest świadomy zagrożenia, które powstało. Lepiej też zrezygnujmy z pomysłu, aby uciekać windą, ponieważ nagle może ona ulec awarii i już się nie wydostaniemy na zewnątrz, a będzie nam grozić wielkie zagrożenie.
Czasem jednak nie uda nam się wyjść z budynku i droga jest zablokowana przez ogień. Wtedy warto wziąć wszystkich, którzy są w budynku i wraz z nimi udać się do jednego pomieszczenia, zebrać w nim cały sprzęt ppoż. a następnie szczelnie wszystkie szczeliny w drzwiach zatkać. Dzięki temu dym nie będzie się dostawać do pomieszczenia i unikniemy zatrucia dymem, co często jest powodem śmierci. Warto również zmoczyć materiał wodą i przez ten właśnie materiał oddychać.
Pożar to wielkie zagrożenie, które nie zawsze może zostać powstrzymane podręcznym sprzętem ppoż. Dlatego zawsze starajmy się podchodzić poważnie i logicznie do takich sytuacji, jeśli w nich się znajdziemy i zadbać o to, by przede wszystkim nam nic się nie stało. Nie zgrywajmy bohaterów.