Jeden ze sposobów, który umożliwia zastąpienie sitodruku w branży parającej się produkowaniem nadruków na koszulki, jest wykorzystanie klasycznej drukarki atramentowej, którą niektórzy z ludzi mają w domu lub w biurze. Sprawdzi się również użycie drukarki laserowej. Zasadniczo cały proces będzie polegał na wydrukowaniu obrazu na arkusz. Tego rodzaju przygotowany w komputerze arkusz będzie nośnikiem nadruku na koszulki.
Obraz będzie oczywiście składał się z tuszu i tonera, który zostanie wykorzystany w drukarce. Po przygotowaniu arkuszu z nadrukiem pozostanie wybrać koszulkę lub inny element ubioru, na który zostanie naniesiony obraz. Arkusz można przenieść na powierzchnię ubrania za pośrednictwem ciepła. Warto wykorzystać tutaj prasę termiczną, która utrwali całość. W niektórych przypadkach może jednak sprawdzić się nawet prowizoryczna metoda, która przewiduje naniesienie arkuszu z obrazem na koszulkę za pośrednictwem żelazka. Wystarczy je dobrze rozgrzać i przy użyciu siły docisnąć wydrukowany arkusz między żelazkiem i koszulką.
Przygotowana w ten sposób koszulka po odwróceniu na lewą stronę i wypraniu w zimnej wodzie powinna na dobre zespolić się z naniesionym na nią obrazem. Jak widać sitodruk na ubraniach może zostać zastąpiony nawet prostszymi metodami, które nie wymagają wykorzystania zaawansowanej aparatury. Niestety jak można się domyślić, wykonanie sitodruku na ubraniach oferuje o wiele wytrzymalszy efekt od naniesienia projektu graficznego na ubiór za pośrednictwem żelazka. Produkt ten nie będzie tak trwały, jak wykonany przy użyciu sitodruku. Opcja ta nadal fantastycznie nadaje się w przypadku tworzenia niewielkich nakładów ubrań. Na przykład limitowanych wzorów na koszulkach lub kilku par spodni do sklepu odzieżowego. Jeżeli nakład ubrań nie będzie odpowiednio duży, metoda sitodruku jest niezwykle nieopłacalna, z uwagi na to, jak wiele pracy i nakładu finansowego będzie wymagała. Innymi okolicznościami, gdzie wykorzystanie druku stworzonego przy pomocy drukarki będzie lepszą opcją, może być stworzenie okolicznościowego ubrania, które zostanie wykorzystane tylko jeden raz. Brak trwałości nie będzie wówczas żadnym minusem. Należy mimo wszystko pamiętać, że koszulki stworzone za pośrednictwem atramentowego lub laserowego wydruku nie do końca przypominają jakość sitodruku. Ich powierzchnia wygląda bardziej jak plastikowy obrazek przytwierdzony do ubioru
Nanoszenie sublimacji barwnikowej na materiały
Sublimacja barwnikowa jest kolejnym sposobem zastępującym sitodruk na ubraniach, który skupia się przede wszystkim na estetycznym wykonaniu. Sublimacja umożliwia wykorzystanie ogromnej palety barw, która znacznie przerasta możliwości wykorzystywane przez sitodruk na ubraniach. Sposób ten również wykorzystuje wydrukowany przy pomocy atramentu arkusz. Nie jest to jednak zwykły atrament, taki jak w metodzie opierającej się na drukarkach. W tym przypadku arkusz, który przetransferuje przygotowany obraz na ubrania, będzie składał się ze specjalnego barwnika, który zapewnia produktom świetny efekt. Operatorzy tworzący w ten sposób nadruki na ubraniach umieszczają arkusze transferowe i wybrany ubiór w prasie termicznej. Prasa zostaje następnie zamknięta. Pod wpływem wysokiej temperatury i wewnętrznego ciśnienia zamienia obraz w gaz, który wtapia się w ubrania. Dzięki tej metodzie przygotowane obrazy stają się elementem koszulki, spodni, bluzy, kurtki lub, któregokolwiek elementu garderoby, jaki zostanie wykorzystany podczas procesu produkcji.
Warto zaznaczyć, że barwnik, który zostanie umieszczony na arkuszach transferowych, nie wydaje się tak jaskrawy, jak efekt sublimacji. Dzieje się tak, ponieważ to, co widnieje na arkuszach, jest wydrukowane za pośrednictwem cieczy. Z kolei prasa termiczna zmienia grafikę w gaz, który zostaje wtopiony w ubranie. Po przeniesieniu na tkaninę wszystkie kontury i kolory wydają się o wiele żywsze. Dlatego też efekt sublimacji jest najbardziej obiecującą metodą, jeżeli chodzi o aspekty estetyczne. Być może wykonanie sitodruku na ubraniach jest niezwykle trwałe, jednak nie pozwoli uzyskać tak interesujących odcieni i dokładnych kształtów jak sublimacja.
Sprawdź także:
Haftowane również może zastąpić sitodruk na ubraniach
Okazuje się, że nie można wykluczyć nawet tak podstawowego rozwiązania, jak wykorzystanie metody haftowania. Haftowanie widnieje na ubraniach od dawna. Zaznajomiliśmy się z tą metodą jeszcze na długo, zanim opracowano pierwsze programy graficzne do projektowania obrazków i różnego rodzaju logo na ubrania. Mimo prostoty haftowanie jest niezwykle eleganckim sposobem na stworzenie wytrzymałego dodatku na koszulce lub czapce. Niektórzy uważają, że hafty nadają się bardziej do formalnych elementów ubioru, jednak wielu producentów korzysta z tej metody nawet podczas produkcji koszulek polo lub dresów, które posłużą do biegania, czy też innego rodzaju treningu. Zasadniczo tak jak lata temu, metoda nadal opiera się na stworzenia za pośrednictwem nici obrazu, który zostanie wszyty na odzież. Haft w odróżnieniu od sitodruku na ubraniach charakteryzuje się wypukłym, przyciągającym uwagę stylem.