Czy warto chodzić do szkoły muzycznej?

Kiedy widzimy, że nasze dziecko wykazuje zainteresowanie muzyką, jest zdolne i chętne do nauki, z całą pewnością zastanawiamy się nad tym, czy szkoła muzyczna nie byłaby dla niego dobrym pomysłem. Oczywiście wielu jest jej zwolenników, wielu też jest i przeciwników. Jedni uważają, iż to najlepsza inwestycja w dziecko, inni że to tylko strata wydanych pieniędzy. A jaka jest prawda? Czy warto wysłać dziecko do szkoły muzycznej? A może lekcje pianina? My jesteśmy przekonani o tym, że warto, bowiem korzyści z tego wynikających jest naprawdę bardzo dużo.

Szkoła muzyczna uczy cierpliwości

Początki nigdy nie są łatwe, a większość dzieci chciałaby zobaczyć efekty już po pierwszej odbytej lekcji. Tak to jednak nie działa. Zazwyczaj idąc do szkoły, w pierwszych dniach otrzymuje się nuty poszczególnych utworów, które przez cały okres nauki są ćwiczone, by w konsekwencji zdawać je na egzaminie, pokazując się z jak najlepszej strony. Tutaj cierpliwość w oczekiwaniu na efekty pracy jest bardzo duża. Cały czas trzeba ciężko i systematycznie pracować. Z każdym tygodniem widać znaczącą różnicę, z każdym miesiącem można zauważyć ogrom pracy, jaki się wkłada. A kiedy już potrafi się zagrać na danym instrumencie cały utwór od początku do końca, wtedy dopiero należy zacząć nad nim pracować. Nuta po nucie i wciąż to samo i to samo. Cierpliwość jest tutaj kluczem, by się nie poddać i by zobaczyć to, co jest naszym głównym założeniem.

Upór w dążeniu do celu

czy-warto-chodzi-do-szkoly-muzycznejZapisując dziecko do szkoły muzycznej chcemy, aby postawiło ono na muzykę w najlepszy z możliwych sposobów, ale aby też między wierszami nauczyło się pewnych rzeczy, które w dalszym życiu będą ich kształtować. Bez wątpienia szkoła muzyczna uczy uporu w dążeniu do wyznaczonego celu. Nie jest to miejsce dla dzieci, które szybko się poddają, albo może i jest, ale dziecko musi się nauczyć, że nigdy się nie poddajemy, bo każde nowe wyzwanie to kolejny krok do przodu w realizacji dążeń do których zmierzamy. Jeśli wydaje nam się, że czegoś nie idzie, że coś się nie uda, musimy przede wszystkim zmienić nasze myślenie, bowiem tylko w taki sposób będziemy w stanie osiągnąć nasze cele i założenia. Ćwicząc dane utwory musimy wciąż próbować, a jeśli coś się nie udaje, stale zaczynać od nowa i od nowa. W wielu przypadkach jest to wręcz obsesja, by tak długo coś robić, aż w końcu można byłoby powiedzieć – udało się. A jaka jest wtedy satysfakcja.

Szkoła muzyczna uczy systematyczności

Większość dzieci, ba, nawet i większość dorosłych ma ogromne problemy z byciem systematycznym. Często mamy do czegoś zapał, coś nam się chce, jesteśmy wydawałoby się zmotywowani do działania, aż w pewnym momencie zapał spada, a my już nie mamy w głowach wizji, nie ma celu, szukamy po raz kolejny innej drogi, by znowu zacząć i jeszcze szybciej skończyć. Bez wątpienia szkoły muzyczne uczą dzieci bycia systematycznymi. Jeśli chcemy coś osiągnąć w branży muzycznej, jeśli chcemy się rozwijać i pokazywać wciąż więcej i więcej, to na pewno nie można się poddawać, ale ciężką pracą każdego dnia dążyć do upragnionego celu.  W przypadku gry na instrumencie trzeba ćwiczyć codziennie. Nie ma przerw, nie ma urlopów, nie ma gorszych dni. Jeśli jest czas na naukę, trzeba temu poświęcić czas i nie ma żadnych wymówek, nie ma przebacz. Tak ważne jest na pewno to, żebyśmy to kochali. Jeśli bowiem robimy coś wbrew sobie, nie będziemy w stanie osiągnąć zamierzonego celu, bo to nie pójdzie z głębi serca, to nie będzie robione z miłością i zamiłowaniem. Bez dwóch zdań szkoła muzyczna to idealne miejsce dla dzieci, by nauczyć je systematyczności, ale tylko wtedy gdy one same tego chcą. Na siłę nie zrobimy absolutnie nic.

Szkoła muzyczna uczy wrażliwości na piękno

Ludzie posiadający zdolności plastyczne i muzyczne są swego rodzaju artystami. W wielu przypadkach zdecydowanie lepiej się uczą, nie mają problemów z pamięcią i koncentracją, są bardziej pewne siebie. Muzyka to jednak coś więcej, to przede wszystkim wrażliwość- wrażliwość na świat, na ludzi, na wszystko to, co nas otacza. Dzieci mające kontakt z muzyką już od najmłodszych lat widzą w dźwiękach coś więcej,  niż tylko wybrzmiewane w odpowiedni sposób nuty. Dla takich osób, dla których szkoła muzyczna i nauka gry na instrumentach stanowi cały niemal świat, piękno ma zdecydowanie inną wartość i inne znaczenie.

Są rzeczy, których nie można przeliczyć na żadne pieniądze świata. Są wartości, które określić możemy bezcennymi. Bez wątpienia muzyka jest tym, w co warto inwestować, bowiem rozwija ona dzieci na każdej niemal płaszczyźnie. Sama umiejętność gry na instrumencie to jedno, ale wszystkie elementy, które zbiera się po drodze, to rzecz kolejna, równie ważna, jak same zdolności muzyczne. To, czego uczą się dzieci będąc małymi, bez wątpienia zaowocuje dalej w dorosłym już życiu. Warto więc na to stawiać i warto w tym kierunku iść, bowiem nikt inny, jak my rodzice nie możemy dać naszym dzieciom tego wszystkiego, co dla nich najlepsze.