Czym jest rehabilitacja manualna - zakres działań, wykorzystywane techniki.

Czym jest rehabilitacja manualna – zakres działań, wykorzystywane techniki.

Read Time:3 Minute, 30 Second

Rehabilitacja to zespół czynności, które odpowiadają za doprowadzenia pacjenta do sprawności lub ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu. Najczęściej wykonywana jest po różnego rodzaju zabiegach, kontuzjach, wypadkach czy przy rozwijających się chorobach przewlekłych, genetycznych lub dziedzicznych. Specjaliści prowadzący odpowiednio dobraną terapię korzystają z wielu nowoczesnych urządzeń, jak również prowadzą rehabilitację manualną. Jak ona wygląda? Na czym polega? Komu jest dedykowana? Jakie techniki stosowane są przez profesjonalistów?

Cechy szczególne rehabilitacji manualnej

Terapeutyczne techniki manualne wykorzystywane przez rehabilitantów najczęściej obejmują działania związane z ręcznym masażem, uciskaniem, chwytaniem lub układaniem ciała pacjenta. Są to czynności, które nie bazują na nowoczesnych technologiach, a jedynie mogą być nimi lekko wspomagane. Dobry rehabilitant wykonując tego rodzaju kurację dobiera odpowiednie środki, narzędzia i metody postępowania. Dzięki takiemu procesowi możliwe jest rozluźnianie różnych mięśni, leczenie bólu czy różnych niepełnosprawności. Terapia ta mobilizuje wszystkie stawy i mięsnie organizmu zmuszając je do prawidłowej pracy.

Jak wyglądają tego rodzaju zabiegi? Na czym polegają? Jak się do nich przygotować?

Na czym polega terapia manualna?

Tego rodzaju działania przede wszystkim mają pozytywnie wpłynąć na ciało – rozluźnić je, a w pewnych sytuacjach wzmocnić pewne partie mięśniowe czy więzadłowe. Wspomaganie leczenia narządów ruchu polega na dotarciu do przyczyny i źródła bólu czy dysfunkcji. Podczas tego rodzaju zajęć fizjoterapeuta odpowiednio układa pacjenta i za pomocą swoich dłoni próbuje wyczuć i zmobilizować odpowiednie miejsce. Zabiegi te wspomagane są również rehabilitacją ruchową, podczas której rekonwalescent ma za zadanie wykonywać opisane ćwiczenia. Najważniejszym elementem terapii jest odpowiednie podejście rehabilitanta, jego wiedza i doświadczenie. Kluczową rolę w tego rodzaju działaniach są pchnięcia, uciski, pociągnięcia pewnych partii ciała chorego w odpowiednią stronę oraz z prawidłowo dobraną siłą.
Dla kogo przeznaczona jest tego rodzaju terapia? Jakie są do niej wskazania? Czy istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia?

Wskazania do leczenia manualnego

Rehabilitacji manualnej może poddać się niemalże każdy. Jest to terapia która niweluje ból, rozluźnia, jak również wspomaga powrót do zdrowia. Pacjentami gabinetów terapeutycznych są zarówno osoby przemęczone, zestresowane, spięte, jak i chorzy potrzebujący rehabilitacji poudarowej czy pourazowej.

Głównymi wskazaniami do wykonywania tego rodzaju zabiegów są:

  • wady postawy ciała,
  • bóle kręgosłupa, karku,
  • dyskopatia,
  • migreny, zawroty i częste bóle głowy,
  • rwa kulszowa,
  • i wiele innych.

Choć celem terapii jest pomoc osobom, które borykają się z pewnego rodzaju upośledzeniem ruchowym, warto pamiętać, że nie w każdym przypadku da się pomóc. Istnieje kilka trwałych lub tymczasowych przeciwwskazań to tego rodzaju działań. Są nimi przede wszystkim: złamania kości, zwichnięcia, gruźlica kości, osteoporoza o znacznym stopniu, kręgozmyk, martwice kości czy niektóre nowotwory.

Polecamy uwadze:

Techniki wykorzystywane w rehabilitacji manualnej

Rehabilitacja manualna polega na wykorzystywani różnych technik i metod dostosowanych do problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo dobry fizjoterapeuta z łatwością dobierze środki lecznicze, planując cały proces terapeutyczny. Spośród najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych sposób leczenia można wyróżnić:

TRAKCJA

Jest to jeden z bardzo popularnych sposób na tzw. oddalenie od siebie kości. Ta bierna metoda powoduje rozluźnienie tkanek i powięzi, czego skutkiem jest większa i mniej bolesna ruchomość. W technice tej wykorzystuje się trzystopniową skalę trakcji. I stopień to wyrównanie ciśnienia wewnątrzstawowego, II stopień – zmniejszenie lub wykluczenie dolegliwości bólowych, III stopnień – to kontynuacja i uzupełnienie działań związanych z II stopniem – jej celem jest rozciągniecie poszczególnych tkanek.

ŚLIZG

To specyficzne działania, których efektem jest przesunięcie kości. Wykonywanie tego ruchu może odbywać się na niewielkich odległościach. Wśród czynności wykonywanych podczas tej techniki są:
– nadawanie impulsu lub wibracji do przemieszczenia – ruch ten nie jest widoczny gołym okiem,
– wykonywanie ruchu w stronę płaszczyzny leczniczej w celu zniesienia swobody ruchu,
– rozciąganie tkanek i struktur w stronę leczniczą.

KOMPRESJA

Celem tego rodzaju techniki jest dociśnięcie tkanek miękkich do trwałych struktur szkieletu. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest podczas diagnostyki czy kontroli rehabilitacji.

MOBILIZACJA I MANIPULACJA

Celem mobilizacji jest zwiększenie ruchomości w stawie. Wykonuje się tu powolne i stonowane ruchy, które charakteryzują się sporą amplituda odchyleń. Manipulacja odnosi się do tych samych efektów. Jednak wykonywana jest jako szybkie, nienaturalne ruchy, które mają spowodować poprawę ruchomości. Rehabilitacja manualna to działania, które wykorzystywane są w wielu przypadka. Przynosi ona widoczne efekty. Stosowana jest jako rehabilitacja dla dzieci oraz osób dorosłych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %