Budowa domów drewnianych

Domy z drewna pod klucz – jak wysokie są koszty budowy?

Decydując się na wybudowanie domu w technologii drewnianej wybierając możemy pomiędzy domami z bali a domami szkieletowymi. Budowle wykonane z naturalnego surowca, w związku z zaletami wynikającymi z ich posiadania w ostatnich miesiącach znacznie zyskały na popularności. Zastanawiasz się, jakie są koszty wybudowania domu drewnianego pod klucz i czy aby na pewno jest to opłacalna inwestycja?

Dom drewniany pod klucz – czyli jaki?

Budowa domów drewnianych
Budowa domów drewnianych

Domy drewniane choć kojarzą się nam głównie z letnikami, to coraz częściej i co więcej o wiele chętniej tradycyjne murowane domy zastępujemy domami wykonanymi w technologii drewnianej. Dlaczego? Posiadacze domów całorocznych cenią sobie nie tylko oryginalny design, ale też i dużą oszczędność, tego rodzaju budowle są niezwykle energooszczędne, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej a tym samym pomaga dbać o środowisko. 

Mianem domu z drewna pod klucz określa się całoroczny dom wykonany w technologii drewnianej gotowy do zamieszkania, czyli taki kompletnie wykończony w środku. Osoby, które nie mają czasu ani też większego doświadczenia bardzo często decydują się na zakup gotowego domu drewnianego. W dzisiejszych czasach nie brakuje chętnych inwestorów, którzy trudnią się głównie wykonywaniem domów z drewna. W sytuacji, kiedy chcemy mieć pewność, że nasze nowe miejsce zamieszkania będzie idealne pod każdym względem to wówczas pracami związanymi z budową możemy zająć się samodzielnie. Niezależnie od tego czy jesteś na etapie przygotowywania się do wybudowania domu w technologii drewnianej dla siebie, czy swojego klienta musisz wiedzieć, że domy z drewna wykonywane są z reguły w dwóch podstawowych rodzajach, o których opowiemy już za chwilę.

Rodzaje domów drewnianych

Bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem domu z drewna są tzw. domki letniskowe, jednak jak sama nazwa wskazuje są do budynki, z których korzystać można jedynie w trakcie krótkiego wypoczynku na działce lub urlopu nad jeziorem. W przypadku domów drewnianych całorocznych to tutaj potencjalni właściciele mogą wybierać pomiędzy domami szkieletowymi a takimi wykonanymi z bali. 

Zaczynając po kolei, domy w technologii szkieletowej to domy składające się z prefabrykatów. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie elementy ścian przygotowywane są na hali produkcyjnej, po czym dostarczane na miejsce budowy i tam dokładnie z dbałością o najmniejszy szczegół łączone ze sobą. 

Domy z bali wykonywane są bezpośrednio na planowanym miejscu budowy, bale układane są jedna na drugiej, dzięki czemu ściany zarówno te zewnętrzne jak i wewnętrzne nabierają niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru. Który z rodzajów domów jest lepszy? W tym wypadku tak naprawdę liczy się technika zrealizowania powstałego wcześniej projektu. Domy zarówno te szkieletowe, jak i z bali muszą być dokładnie wykonane, co zmniejszy ryzyko powstania wad konstrukcyjnych, przykładając się jednocześnie na trwałość i wytrzymałość budowli.  

Czy opłaca się inwestować w budowę domu drewnianego?

Biorąc pod uwagę ilość korzyści wynikających z budowy domu drewnianego pod klucz śmiało można stwierdzić, że jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja. Co więcej warto pamiętać o tym, że to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość naszą i naszej rodziny. 

Jeżeli chodzi o łączne koszty budowy domu z drewna to na ostateczną ceną składa się wiele różnych czynników. Po pierwsze powierzchnia całkowita budynku, ówczesne domy drewniane całoroczne zaskakują swoimi olbrzymimi wymiarami, niekiedy są to obiekty nawet kilku piętrowe. Na cenę wpływa także rodzaj wykonania domu oraz materiał użyty do jego produkcji. Oczywiście tutaj radzimy by zainwestować w nieco droższe drewno, które wyróżniać się będzie dużą odpornością nie tylko na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, ale też i na szkodniki. 

Koszty przygotowania samej konstrukcji drewnianej wahają się w granicach 1800-2000 zł za jeden metr kwadratowy, do tego należy doliczyć opłaty związane z pozostałymi pracami wykończeniowymi choćby takimi jak: ocieplenie budynku, montaż instalacji elektrycznej i sieci wodnokanalizacyjnej, wstawienie okien i drzwi, położenie podłóg, pomalowanie ścian, wyposażenie każdego z pomieszczeń itp. Patrząc jednak na ilość prac związanych z budową i wykończeniem domu można by myśleć, że koszty są ogromne, ale porównując je do kosztów wybudowania domu w tradycyjnej technologii murowanej wypadają one o wiele korzystniej, co więcej domy drewniane powstają w przeciągu kilku miesięcy a nie roku lub kilku lat jak ma to miejsce w przypadku obiektów murowanych.

Podsumowując, zarówno wybudowanie, jak i zakup domu wykonanego w technologii drewnianej pod klucz, gotowego do zamieszkania jest inwestycją atrakcyjną pod wieloma względami. Szybki czas realizacji projektu, niskie koszty wykonania i wykończenia, wysoka energooszczędność a przede wszystkim oryginalny i niepowtarzalny design – właśnie takie są nowoczesne domy z drewna.