Drewniane wiązary dachowe - czym są i jakie mają właściwości?

Drewniane wiązary dachowe – czym są i jakie mają właściwości?

Read Time:3 Minute, 38 Second

Drewniane wiązary dachowe – czym są i jakie mają właściwości? W Internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji odnośnie tego, jak przeprowadzić proces budowy domu. Oczywiście wiele z nich jest bardzo wartościowych. Nieraz przedstawiają one inną perspektywę, ale im ta będzie pełniejsza, tym lepiej z punktu widzenia inwestora. W zasadzie każdy etap jest analizowany oddzielnie, a w dodatku z różnych punktów widzenia. Taki dostęp do wiedzy to jeden z czynników powodzenia całego przedsięwzięcia. W przypadku dachu najczęściej dyskutuje się na temat jego pokrycia.

Rzeczywiście jest to temat o wielkim znaczeniu. Nie jest jednak jedynym, który dotyczy tej konstrukcji. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej więźby dachowej. W praktyce sprowadza się to do jednego z dwóch wariantów: tradycyjnej więźby lub wiązarów dachowych. W ramach tego artykułu zgłębimy ten drugi temat. Co prawda możliwe jest w tym przypadku wykorzystanie stali lub żelbetu, ale są to rzadziej stosowane materiały. Uwagę poświęcimy przede wszystkim drewnianym wiązarom dachowym.

Więźba dachowa, czyli szkielet dachu

Więźba dachowa jest konstrukcją, która jest szkieletem dachu. Jest to stelaż, który najczęściej wykonywany jest z drewna. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń, które pojawiają się wraz z występowaniem pokrycia dachowego. Więźba musi być stabilna, ponieważ jest to rozwiązanie, które ma służyć przez wiele lat, a oprócz tego wiele wariantów pokrycia posiada znaczący ciężar (szczególnie dachówka). Oczywiście wraz ze skomplikowaniem kształtu rosną również wymagania odnośnie konstrukcji. Według podziału standardowej więźby dzielimy ją na jętkową, krokwiową oraz płatwiową. W ramach tego artykułu w kwestii podziału przejdziemy jednak kategorię wyżej. Wszystkie te trzy rodzaje grupujemy w ramach tradycyjnej formy i skonfrontujemy to z drewnianymi wiązarami.

Czym są wiązary dachowe?

Tradycyjna więźba dachowa jest wykorzystywana od bardzo dawna i w wielu przypadkach skutecznie spełnia swoją funkcję. Dlaczego w takim razie poszukuje się innych rozwiązań? Przede wszystkim dlatego, że wraz z postępem technicznym możliwe jest zastosowanie bardziej wytrzymałego rozwiązania. Ponadto bardzo istotna jest pewność dostarczenia pewnych parametrów. Czym jednak w ogóle są wiązary kratowe? Jest to wariant więźby dachowej, który składa się z prefabrykowanych elementów. Tradycyjna więźba powstaje w całości na naszym stropie i jest wykonywana przez cieślę. Prefabrykowane wiązary powstają w fabryce, a dopiero później stanowią fragment konstrukcji naszego domu.

Czym wyróżniają się wiązary?

wiązary KielceZ jakiego powodu coraz częściej sięga się po to nowoczesne rozwiązanie? Po pierwsze ze względów wytrzymałościowych. Przede wszystkim prefabrykacja sprawia, że uzyskujemy bardzo zbliżone do siebie parametry. Istotnym elementem jest to, że do produkcji wykorzystuje się wyłącznie przetestowane drewno, które z pewnością jest dobrze wysuszone. Drugim elementem w kwestii wytrzymałości jest powtarzalność reprezentowania danych parametrów. Cieśla może popełnić jakiś błąd, a praca maszyny jest mocno powtarzalna. Po drugie zaletą tego rozwiązania jest szybkość powstawania całej konstrukcji. Sam montaż zajmuje mniej czasu niż konstruowanie więźby na stropie naszego domu. Po trzecie wiązary lepiej nadają się w przypadku skomplikowanych kształtów lub wymogów specjalnych. Wtedy nie zawsze można skorzystać z tradycyjnej więźby. Wiązary dachowe są rozwiązaniem na lata i to główny czynnik, który składa się na ich popularność.

Wady wiązarów dachowych

Czy w takim razie jest to rozwiązanie pozbawione wad? Niestety nie jest i w pierwszej kolejności należy wskazać, że cena wiązarów kratowych jest zwykle wyższa niż ma to miejsce w przypadku wariantu konkurencyjnego. Jest to podstawowa wada tego rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że tradycyjna więźba dachowa może prowadzić do wielu problemów w przyszłości. Przede wszystkim bywa ona wykonywana z drewna nieodpowiedniej jakości. Mokre elementy znacząco obniżają wytrzymałość i znaczącą skracają żywotność tej konstrukcji. Cena wiązarów dachowych jest więc powiązana z wyższą jakością tego rozwiązania. Pojawia się jednak również druga wada, która jednak czasem eliminuje rozwiązanie jeszcze przed jego wykorzystaniem. Mowa o montażu już na docelowym miejscu. Wymaga to transportu prefabrykatów, a to wymaga ciężkiego sprzętu i czasami sam wjazd bywa problematyczny.

Czy wiązary to lepsze rozwiązanie niż tradycyjna więźba?

Ostatecznie trudno wskazać, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze. Prefabrykowane wiązary dachowe to z pewnością wyższa jakość, która prowadzi do uzyskania wyższej trwałości całego dachu. To rozwiązanie, które dłużej pozostanie skuteczne. W dodatku jest szczególnie polecane, jeśli zostanie zastosowane pokrycie dachowe o dużej wadze (np. ceramiczna dachówka). Ważnymi zaletami jest pewność dostarczonej jakości w wyniku powtarzalności poszczególnych elementów. W przypadku tradycyjnej więźby nie ma takiej gwarancji. Nie zmienia to faktu, że tradycyjna forma jest obecnie w większości przypadków tańsza. Z tego powodu należy ją traktować jako rozwiązanie o niższej jakości, ale za to korzystniejsze z finansowego punktu widzenia. W szczególności na etapie dokonywania inwestycji, ponieważ z czasem rezultat może być inny.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %