Drewno naturalny materiał budowlany

Read Time:3 Minute, 52 Second

Drewno od stuleci było głównym materiałem budowlanym wykorzystywanym do konstrukcji dachowych. Może być stosowane do budynków rolniczych, mieszkalnych i komercyjnych. Ma liczne zalety. Przede wszystkim wyróżnia się niskim kosztem i powszechną dostępnością. Jest też łatwe w obróbce i cechuje się korzystną relacją wagi do wytrzymałości.

 

Częsty problem

 

Budowlańcy często mieli problem przy większych obiektach, przede wszystkim tam, gdzie konieczne było zastosowanie dachów większej rozpiętości bez podpory. Kolejnym problemem były stosunkowo słabe połączenia. Jednak zaczęto wprowadzać nowe rozwiązania. Ponad 50 lat w Ameryce Północnej został wreszcie wynaleziony nowy łącznik do drewna. Chodzi tutaj oczywiście o płytkę kolczastą. Jest to stalowa blacha, wyróżniająca się odpowiednio wytłoczonymi kolcami. Po wprasowaniu jej w konkretne, dodatkowe elementy drewniane, możemy połączyć je na stałe. Nie musimy już stosować dodatkowych klei, zaciosów i gwoździ.

 

Prefabrykacja drewna

 

Technologia prefabrykacji z zastosowaniem płytek kolczastych stawała się coraz bardziej popularna od lat 60. Na samym początku wykorzystywano ją w regionach USA, w których występowało największe ryzyko huraganów. Takie wiązary z płytkami kolczastymi zapewniają dużo większą ochronę przed huraganowymi wiatrami, aniżeli klasycznie zbijane. Przez ten czas technologia stawała się popularna w różnych krajach. Obecnie takie konstrukcje dachowe stosuje się w regionach, wyróżniających się bardzo surowymi zimami, np. Norwegia czy Szwecja. Są niezwykle popularne u naszych południowych sąsiadów – w Czechach.

 

Więźby krokwiowe

 

Są najmniej skomplikowaną konstrukcję dachową. Jest wykorzystywana wtedy, gdy rozpiętość pomiędzy zewnętrznymi ścianami nośnymi wynosi do 7 m. Kluczowym elementem nośnym jest para krokwi, umieszczonych w odstępach od 80 do 120 cm. Łączymy je ze sobą w kalenicy, mającej długość o 4,5-6 m.

 

Domy prefabrykowane i szkieletowe

 

Domy prefabrykowane nie są idealne dla wszystkich. Jest to zrozumiałe, ponieważ mogą czasami wyglądać jak pudełko. Często są małe. Zatem nie sprawdzą się dla dużej rodziny. Jednak jednocześnie są ekonomiczne i łatwo je zbudować. Niektóre domy, wykonane z drewnianych paneli i desek są czarujące. Wyróżniają się przytulną atmosferą. Jednocześnie wnętrza są minimalistyczne.

 

domy szkieletowe https://domyhbe.pl/pl są coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i zachodniej części Europy. Są lekkie i pozwalają na szybką budowę bez ciężkich narzędzi i sprzętu. Każdy element możemy przenosić łatwo ręcznie. Dom zasadniczo jest dziełem ciężkiej pracy stolarskiej. W zasadzie możemy zbudować dom o dowolnym kształcie. Do jego budowy możemy wykorzystywać różnorodne materiały. Istnieje ogromna różnorodność produktów i systemów dostosowanych do tego typu konstrukcji.

 

Jednak ma też pewne wady. Nie jest wysoce ognioodporny, ponieważ jest wykonany z drewna. Nie jest wystarczająco silny, by oprzeć się poważnym zjawiskom wiatrowym, takim jak tornada i huragany.

 

Kratownice dachowe

 

Możemy traktować kratownice dachowe jako krokwie. Jednak w zasadzie jest to szkielet dachu. Opiera się na nim ciężar ramy i podtrzymuje ściany budynku. Kratownice są niezwykle ważne, aby zapobiec zgninaniu lub pękaniu ścian. Jest to szczególnie ważne w budynkach i domach, liczących więcej niż dwa piętra.

 

Kratownice budowlane są zwykle połączone razem z ocynkowanymi blachami w trójkąt. W większości przypadków, w mniejszych budynkach i domach, są wykonane z drewna. Są wtedy niezawodne i łatwe w obróbce. Jednak często mogą być wykonane z aluminium, stali lub innego materiału. Zwykle materiał, z którego będą wykonane więzary, będzie uzależniony od budżetu projektu.

 

Jakie są zalety drewnianego domu?

 

domy drewniane szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt?h=domy-drewniane-szczecin może budować nawet o 30% szybciej niż inne domy. Oczywiście dużo zależy od złożoności projektu. Drewno nie jest jedynym materiałem, jaki możemy wykorzystać przy budowie domu. Jednak często jest najlepszy.

 

Decydując się na drewno, możemy wybrać nawet sufity katedralne. Chcemy stworzyć majestatyczny dom? Nie ma żadnego problemu. Korzystanie z drewnianej stolarki umożliwia umieszczenie sufitów katedrowych w naszym projekcie. Są to pochyłe sufity o dwóch równych bokach, które biegną równolegle do wysokości dachu w naszym domu.

 

Sufity katedralne są wspaniałe w sypialni i innych wnętrzach. Imponujące elementy oświetleniowe możemy łatwo zawiesić na środkowej belce. Możemy pozostawić drewno w naturalnym kolorze. Jest idealne, jeśli lubimy tradycyjny styl. Możemy jednak pomalować drewno, aby pasowało do całego wnętrza. Jeśli chcemy zbudować dom z imponującymi sufitami, drewno jest idealnym rozwiązaniem.

 

Nie musimy stawiać w domu żadnych nośnych ścian. Tradycyjne metody budowania domów wymagają jednej lub więcej ścian nośnych, które utrzymują dom w pionie. Ogranicza to możliwości wyboru wnętrza i może zmusić podział dużych pomieszczeń na kilka mniejszych. Wykorzystując drewniany szkielet, nie potrzebujemy nośnych dział. Dzięki temu możemy zdecydować się na ogromne przestrzenie mieszkalne na planie otwartym, wspaniałe sypialnie i ekspansywne kuchnie. Oczywiście, jeśli mamy ochotę nadal możemy zdecydować się na ściany nośne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %