Grupy pacjentów, którym pomoże fizjoterapia

Grupy pacjentów, którym pomoże fizjoterapia

Read Time:3 Minute, 19 Second

Urazy i różnorodne schorzenia stanów, mięśni i kręgosłupa, choroby układu krążenia, kamienie nerkowe wymagają zintegrowanego leczenia. Pacjenci często potrzebują dodatkowego wspomagania w postaci fizjoterapii, która jest uznawana za naturalną metodę leczenia. Jest oparta na naturalnych czynnikach fizycznych, typu: pole magnetyczne, światło, prąd, dotyk, zimno, ciepło, których skuteczność lecznicza została udowodniona w badaniach naukowych. Każdy z wymienionych czynników inaczej działa na ludzkie ciało, dlatego z fizjoterapii mogą korzystać różne grupy pacjentów.

Ciekawostki o fizjoterapii

Początki fizjoterapii sięgają starożytności. Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali radzić sobie z najróżniejszymi dolegliwościami. Korzystali z zasobów przyrody.  Fizjoterapia wywodzi z przyrodolecznictwa. Konfucjusz zwracał uwagę na związek pomiędzy odpowiednim ułożeniem ciała a efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Popularna obecnie  starohinduska joga do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu zaleca regularną gimnastykę. Na przełomie V/IV w p. n. e  Hipokrates, zalecał gimnastykowanie się, codzienne dbanie o higienę i zdrową  dietę.  Lata rozwoju nauki potwierdziły naukowo skuteczność dawnych metod leczniczych. Zostały one unowocześnione i dokładnie opisane, co do możliwości wspomagania różnych grup pacjentów. Obecnie fizjoterapia jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem poprzez wykorzystanie czynników fizycznych, takich jak: prąd, dotyk, światło, ciepło, zimno, woda, ruch czy pole magnetyczne.  Fizjoterapia https://kursy-fizjoterapia.eu/ może pomaga  rozwinąć, utrzymać lub przywrócić maksymalną  zdolność ruchową oraz funkcjonowanie człowieka. Badania naukowe i doświadczenie tysięcy pacjentów potwierdzają, że zabiegi fizjoterapeutyczne bardzo pomagają w dojściu do zdrowia osobom, które doznały wypadku, czy przez długi czas zmagały się z  chorobą.

 

Wskazania do fizjoterapii

Fizjoterapia jest składową rehabilitacji leczniczej. Jej celem jest uzyskanie  poprawy sprawności ruchowej i siły organizmu. Ma istotne znaczenie w  złagodzeniu bólu i przywróceniu sprawności fizycznej.  W wyniku przeprowadzonych zabiegów pacjent może wykonywać codzienne czynności, np.: wrócić do pracy, szkoły, uprawiania sportu, zajęć domowych i nie potrzebuje już wzmożonej opieki innych osób.  Wskazaniem do fizjoterapii mogą być schorzenia neurologiczne, np.: udar, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. W przypadku tych schorzeń celem jest poprawa jakości życia pacjenta. Powrót do całkowitej sprawności i samodzielności jest niemożliwy. Fizjoterapia to idealna metoda wspomagająca dojście do zdrowia w przypadku schorzeń kręgosłupa, urazów sportowych, czy zapalenia stawów. Sprawdza się także w rehabilitacji po zawałach serca i w przypadku innych schorzeń kardiologicznych. Na skuteczną pomoc fizjoterapeuty mogą liczyć także pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego (astmą,  przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą.)

Profilaktyczne korzystanie z usług fizjoterapii

Bóle kręgosłupa to zmora XXI wieku. Praca biurowa, siedzenie wiele godzin przy komputerze urazy kręgosłupa, złe nawyki związane z postawą (garbienie się, złe podnoszenie ciężarów) powodują zmiany chorobowe kręgosłupa, a co się z tym wiąże dolegliwości bólowe, które nieraz bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Fizjoterapeuta może dokonać oceny stanu kręgosłupa i w razie potrzeby zalecić odpowiednie zabiegi i ćwiczenia.

Poprawa stanu zdrowia i zwalczanie stresu

Ćwiczenia zaproponowane w fizjoterapii http://www.spondylus-rehabilitacja.pl usprawniają oddychanie, procesy przemiany materii, a nawet termoregulację. Wszelkie techniki masażu to doskonały sposób na zrelaksowanie się, rozluźnienie mięśni barków, karku, stóp, czy pleców. Stres znika, człowiek czuje się znacznie lepiej i odzyskuje wigor oraz chęć do życia. Odrobina relaksu znacznie poprawia jakość życia. Odpoczynek jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka.

Wstydliwy problem – nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może sugerować problemy z nerkami lub oznaczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, np.: podczas kaszlu, kichania  lub śmiechu. Po wykluczeniu problemów z nerkami warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fizjoterapii, ponieważ  ćwiczenia wzmacniające dno miednicy mogą pomóc w pozbyciu się tego nieprzyjemnego i uciążliwego problemu. Jeżeli  nietrzymaniu moczu towarzyszą bóle kręgosłupa lub nóg konieczna jest wizyta u lekarza i dokładna diagnostyka problemu – wykluczenie poważnych chorób. W takiej sytuacji o stosowanej fizjoterapii powinien wiedzieć lekarz.
Zabiegi i ćwiczenia stosowane w fizjoterapii pomagają zwiększyć lub utrzymać aktywność fizyczną. Fizjoterapeuta uczy pacjenta, jak poprawnie wykonywać tak prozaiczne czynności, jak noszenie zakupów. Nieodpłatne zabiegi fizjoterapii oferowane są w szpitalu rehabilitacyjnym, sanatoriach, w przychodni prywatnej rehabilitacyjnej. Potrzebne jest na nie skierowanie. W gabinecie fizjoterapii niepotrzebne jest skierowanie, a zwykle są one odpłatne.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %