Ile trwa detoks po alkoholu?

Ile trwa detoks po alkoholu?

Read Time:3 Minute, 24 Second

Detoksykacja alkoholowa to usuwanie alkoholu z organizmu i jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Zwykle opisywana jest, jako proces, w którym dana osoba zaczyna dochodzić do siebie po nagłym zaprzestaniu spożywania alkoholu. Okres odtruwania organizmu może być dość niebezpieczny, a objawy odstawienia mogą być dość poważne. Z tego powodu oczyszczanie alkoholowe powinno być przeprowadzane w ośrodku leczenia alkoholizmu pod okiem lekarzy.

Dlaczego odtruwanie organizmu po długotrwałym piciu alkoholu jest niezbędne?

Ile trwa detoks po alkoholu?Nikt nie zaprzeczy, że alkohol zakłóca pracę całego organizmu, zmienia stan psychiczny i emocjonalny człowieka. Aby zrobić pierwszy krok w kierunku życia bez nałogu, konieczne jest całkowite usunięcie toksyn z organizmu. Osoba uzależniona musi poznać jedną prostą prawdę – bez detoksykacji proces zdrowienia jest niemożliwy. Detoksykacja ma kluczowe znaczenie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Detoks po alkoholu następuje z czasem, gdy poziom alkoholu w organizmie stopniowo spada, pojawiają się objawy odstawienne. Ogólnie rzecz biorąc, powrót do zdrowia jest determinowany przez abstynencję od alkoholu, a detoksykacja jest pierwszym krokiem w procesie abstynencji.

Oprócz typowych objawów odstawienia detoksykacja alkoholowa może powodować drgawki lub zespół zwany delirium tremens. Jest to stan, który jest uważany za ciężki i może być śmiertelny, jeśli nie zostanie szybko i prawidłowo leczony. Delirium tremens powoduje objawy, które wynikają z ekscytotoksyczności mózgu, co oznacza, że występuje nadmierna aktywność neuroprzekaźników, co prowadzi do nadpobudliwości mózgu.

Objawy obejmują:

 • Zmieszanie.
 • Halucynacje.
 • Gorączka.
 • Nadciśnienie.
 • Częstoskurcz.
 • Wymioty.

Jeśli osoba uzależniona lub jej rodzina obawia się konsekwencji efektu odstawienia alkoholu, powinna zdecydować się na terapię odwykową w ośrodku leczenia uzależnień. Lekarze zastosują właściwą i skuteczniejszą metodę detoksykacji medycznej i leczenie alkoholizmu. Ile trwa detoks po alkoholu? Odtruwanie trwa zwykle około 72 godzin, jednak objawy odstawienia i delirium tremens mogą trwać od jednego do kilku tygodni.

Czas trwania detoksykacji zależy od wielu czynników, w tym:

 • Etap uzależnienia od alkoholu.
 • Wiek uzależnionego.
 • Współistniejące choroby.
 • Historia detoksykacji (ile razy dana osoba przeszła już detoksykację).
 • Historia delirium tremens i / lub drgawek w przeszłości z detoksykacją alkoholową.

Detoks po alkoholu może mieć miejsce zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Ambulatoryjne leczenie alkoholizmu jest zwykle bezpieczne dla osób z łagodnymi do umiarkowanych objawami odstawienia i umiarkowanym uzależnieniem od alkoholu. Mimo że detoksykacja odbywa się w domu, personel medyczny nadzoruje cały proces poprzez kontakt z uzależnionym i okresowe wizyty w ośrodku odwykowym.

Poznaj również:

Detoksykacja w całodobowym ośrodku leczenia alkoholizmu wskazana jest dla osób, które doświadczyły:

 • Liczne detoksykacje w przeszłości.
 • Ciężkie objawy odstawienia.
 • Współistniejące choroby medyczne i psychiczne.
 • Historia napadów / delirium tremens.

Niezależnie od miejsca leczenia, leki mogą być przepisywane w celu złagodzenia objawów odstawienia (np. leki na nudności) lub w celu zapobiegania napadom. Odtruwanie organizmu ma na celu wyeliminowanie skutków silnego zatrucia na każdym etapie alkoholizmu. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu we krwi gromadzą się trujące toksyny, które powstają podczas rozkładu alkoholu etylowego. To one powodują zaburzenie funkcjonowania wielu narządów.

Etapy odtruwania organizmu

W leczeniu uzależnień od alkoholu następuje całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn za pomocą witamin, zabiegów ochronnych i oczyszczających. Terapia odwykowa ma na celu przywrócenie pracy uszkodzonych narządów. Detoks w przypadku alkoholizmu odbywa się poprzez podawanie leków o różnych objętościach i stężeniach. Taka terapia jest prowadzona ściśle indywidualnie, biorąc pod uwagę stan danej osoby. Jednocześnie monitorowane jest ciśnienie krwi i praca narządów. Leki stosowane do oczyszczenia organizmu pomagają wyeliminować pewne objawy związane z zatruciem organizmu. Są potrzebne, aby zapobiec obrzękowi mózgu, powikłaniom neurologicznym, problemom z pracą serca i naczyń krwionośnych itp.

Dlaczego domowa detoksykacja może być nieodpowiednia?

Detoksykacja w domu może być rzeczywiście niepożądana, z powodu nagłego wystąpienia delirium tremens sam proces zdrowienia może ulec bardzo szybkiemu pogorszeniu. Podczas detoksu od alkoholu w ośrodku odwykowym stosowane są leki łagodzące i kontrolujące objawy odstawienia. W zależności od ciężkości, w leczeniu halucynacji można również stosować leki przeciwpsychotyczne. Należy jednak zwrócić uwagę, że te leki działają konwulsyjnie – to znaczy mogą powodować drgawki, ich stosowanie jest ściśle monitorowane przez lekarzy, a przed zastosowaniem przeprowadza się obszerną analizę korzyści i ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z ciężkimi objawami odstawienia podczas detoksykacji są często uspokajani farmakologicznie, aby zminimalizować ryzyko pobudzenia i napadów. Dlatego dla większego bezpieczeństwa wszyscy lekarze zalecają zawsze pozbycie się alkoholu w ośrodku leczenia alkoholizmu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %