Jak odnowić stary fotel tapicerowany?

Z biegiem lat stare meble tapicerowane popadają w ruinę: pojawia się skrzypienie, nogi zaczynają się chwiać, sprężyny się przeciskają, tapicerka jest zużyta. Można kupić nowy fotel, ale o wiele przyjemniej jest odnowić stary własnymi rękami. Wyściółka tapicerki radykalnie zmieni jego wygląd. Aby wszystko się udało, trzeba ostrożnie zdjąć starą tapicerkę, wybrać wzory na nową tkaninę, a następnie uzbrojony w narzędzia i cierpliwość. A następnie zacząć tworzyć nowy cud projektowy własnymi rękami.

Renowacja starych mebli – czy można to wykonać samodzielnie?

Stare meble posiadają przetartą tapicerkę, łuszczącą się farbę, ale bardzo piękny kształt. Jak przywrócić im dawny splendor? Jak odnowić stary fotel tapicerowany samodzielnie? Proces można śmiało nazwać kreatywnym: według własnego gustu lub biorąc pod uwagę ogólny projekt pomieszczenia, wybiera się materiał obiciowy. Ponadto decyduje się, jaki kolor będą miały elementy drewniane, może być konieczne wykonanie dodatków do projektu. Możesz wymienić nie tylko tkaninę, ale także cały wewnętrzny wypełniacz. Przy odnawianiu starego fotela tapicerowanego nie jest konieczne odtworzenie dokładnej kopii w innym kolorze. Siedzisko i oparcie mogą być wykonane z wikliny.Tapicerka może być kreatywna a stary stelaż z siedziskiem można przestawić na nowe prowadnice i otrzyma się wygodny fotel bujany.

Jakie są etapy pracy?

Renowacja mebli może wydawać się zniechęcającym, ale ekscytującym doświadczeniem. Odnowienie starego fotela tapicerowanego i nadanie mu nowego życia jest możliwe.

Przede wszystkim za pomocą śrubokręta należy odkręcić drewniane części – nogi i podłokietniki. Sprawdzić wszystkie elementy złączne pod kątem uszkodzeń, jeśli zostaną znalezione wady, lepiej kupić nowe śruby. Jeśli stary sprzęt jest w dobrym stanie, odłożyć go na bok: będzie potrzebny w fazie montażu. Usunąć materiał obiciowy z fotela tapicerowanego: klipsy mocujące można podnieść płaskim śrubokrętem lub nożem. Starać się nie rozrywać ani nie przecinać tkaniny – zdjęta tapicerka ułatwi wykonanie nowych wzorów. Wyjąć starą gumę piankową z siedziska i oparcia, bo na pewno straciła już swoją dawną gęstość i zaczęła się kruszyć.

Sprawdzenie stanu mebla

Sprężyny w fotelu tapicerowanym są bardzo ważne. Kiedy dotrze się do jego szkieletu, należy sprawdzić całe jego wnętrze. Zwrócić szczególną uwagę na siedzenie. Uszkodzone sprężyny należy wymienić. Często w starych fotelach tapicerowanych można znaleźć gumki, które są przymocowane do drewnianej ramy i służą jako elementy wzmacniające – to one przenoszą obciążenie. Ważne jest, aby upewnić się, że są nienaruszone. Jeśli jeden lub więcej jest uszkodzonych, należy je wymienić. Znalezienie podobnych produktów w sprzedaży może być trudne, więc można je wykonać samodzielnie, na przykład ze starych wentylów rowerowych. Wystarczy przyciąć na wymiar i przykleić do ramy. Pod względem siły nie będą gorsze od oryginalnych.

Renowacja elementów drewnianych

Z biegiem lat nie tylko tapicerka, ale również elementy drewniane tracą swój pierwotny wygląd. Trzeba zwrócić uwag na podłokietniki. Wykonując renowację starego fotela tapicerowanego trzeba pozbyć się wad, takich jak zadrapania czy pęknięty lakier. Konieczne jest całkowite usunięcie starej warstwy powłoki. Na tym etapie potrzebna będzie szlifierka. Może się zdarzyć, że drewniane podłokietniki wymagają czegoś więcej niż tylko nowego lakieru. Na przykład części ze sklejki z czasem rozwarstwiają się. W takim przypadku konieczne jest całkowite usunięcie złuszczanego obszaru i ponowne przyklejenie go klejem. W celu niezawodnego zamocowania zaleca się zaciśnięcie części za pomocą zacisków, aż klej całkowicie wyschnie. Możesz pomalować drewniane elementy na ten sam kolor, które miały wcześniej, lub wykazać się kreatywnością i wybrać inny. Najważniejsze, że pasuje do kolorystyki materiału obiciowego. Masę farby i lakieru nanieść na powierzchnię kilkoma warstwami i pozostawić do wyschnięcia.

Mocowanie pianki

Wyciąć półfabrykaty z pianki, które będą pasować kształtem i rozmiarem do siedziska i oparcia fotela tapicerowanego. Aby się nie pomylić, najpierw wykonać pomiary linijką lub taśmą mierniczą. Położyć piankę na ramie i zabezpieczyć ich krawędzie zszywaczem do mebli. Aby przymocować tak gruby materiał, potrzebne są duże zapięcia – z reguły mają ponad 1 cm wysokości, materiał należy przybić na całym obwodzie, ustawiając zszywki w odległości 7-10 cm.

Cięcie tapicerki

Rozłożyć materiał obiciowy na płaskiej powierzchni. Położyć zdjętą tapicerkę na fotele i obrysować kontury. Następnie narysować kształt prosto wzdłuż linijki. i umieścić siedzisko na górze pośrodku. Dokręcając fotel tapicerowany, należy przymocować krawędzie tkaniny po wewnętrznej stronie ramy. Przy tym upewnić się, że materiał jest dobrze napięty i nie ma zmarszczek na powierzchni siedziska. Najpierw przymocować jedną stronę, a następnie drugą stronę, aby uzyskać dobre naprężenie tkaniny i zapobiec przesuwaniu się materiału.

W tej samej kolejności przymocować tkaninę po drugiej stronie ramy. Aby utrzymać tkaninę na miejscu, przytrzymać ją ręką podczas zakładania zszywek. Po tapicerowaniu siedziska powtórzyć powyższe kroki dla górnej poduszki i oparcia siedziska. Należy pamiętać, że przy zakrywaniu oparcia zszywki nie są montowane od wewnątrz sklejki, ale od zewnątrz. Efektem pracy jest otrzymanie wygodnego fotela w zaktualizowanej formie.Trzeba się zgodzić z tym, że stary przyjaciel jest lepszy niż dwaj nowi.