Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Nie możesz się doczekać, aż na świat przyjdzie Twój potomek? Dziecko to ogromne szczęście dla każdego rodzica. Pierwsze wiąże się jednak zarówno z radością przyjścia na świat nowej istoty, jak i stresem, że czegoś nie będziemy wiedzieć, coś zapomnimy, albo maluch zachoruje. Przy drugim i kolejnym dziecku, doświadczenie jest już większe, więc zmniejsza się również stres. Jednak każdy maluch jest inny, więc wychowywanie dzieci zawsze wiąże się z jakimiś niespodziankami oraz niewiadomymi.

Na pojawienie się malucha warto się dobrze przygotować. Dobrze jest też nieco poczytać o wychowaniu dziecka, jak postępować w określonych sytuacjach, jak często karmić czy w jaki sposób bezpiecznie kąpać. Można zaopatrzyć się w lektury na ten temat lub też czerpać wiedzę z internetu. Warto poszukać opinii innych rodziców na forach internetowych. Często mają oni ciekawe sposoby na usypianie dziecka, triki jak wykąpać czy jak przyzwyczaić do spania o określonych godzinach. Często pojawiają się też rady dotyczące kupowania zabawek, które są najlepsze, bezpieczne i wiele innych.

Bawi i rozwija

Zawsze rodzice, chcieliby uchylić nieba swoim dzieciom i zapewnić im jak najlepsze życie już od noworodka. Chcą, żeby maluch się rozwijał i wyrósł na zdrowe i mądre dziecko, z którego rodzice będą dumni. Dlatego zwykle zaraz po urodzeniu dziecko jest bombardowane zabawkami różnej maści. Misie, karuzele, świecące samochodziki i wiele innych rozrywek. Jest jednak jeden mankament. Noworodek jest przerażony takimi zabawkami, ponieważ jeszcze nie widzi dokładnie oraz ma bardzo delikatny słuch, który nie jest przyzwyczajony do głośnych i krzykliwych dźwięków. W brzuchu mamy było ciepło, spokojnie i słychać było tylko szum wód płodowych. Tymczasem nad noworodkiem pochylają się ciocie, mówią, śmieją się, machają zabawkami, co malca dezorientuje. Dopóki dziecko jest malutkie, warto dać mu czas na zapoznanie się z nową sytuacją. Lepiej postawić na spokojne mówienie, przytulanie i na początku odpuścić sobie zabawki.

Kiedy maluch jest już nieco większy, zaczyna poznawać otaczający go świat, jest ciekawski, wtedy wprowadzamy zabawki. Kiedy maluch może już je złapać, to je ogląda, interesuje się jak działają i zaczyna rozpoznawać różne kolory. Mimo wszystko warto zdecydować się raczej na proste kształty, aby zabawki nie świeciły lub migały i nie drażniły oczu malucha. Pamiętaj, aby maluchowi nie dawać żadnych zabawek zawierających malutkie elementy. Zawsze bowiem uwielbiają one brać wszystkie przedmioty do ust. Dlatego istnieje bardzo duże ryzyko zadławienia się. Zanim dasz dziecku zabawkę, sprawdź, czy nie ma ona czegoś, co dziecko mogłoby połknąć.

Eko zabawki dla malucha

Jeśli wybierasz się na zakupy po zabawki dla Twojego dziecka, najpierw sprawdź, gdzie możesz dostać te najlepszej jakości. Warto sprawdzić sklepy, które posiadają w swojej ofercie ekologiczne zabawki. Jaki to ma sens i dlaczego miałabyś kupować właśnie taki rodzaj zabawek? Tak jak już wyżej było wspomniane, maluszki biorą wszystko do ust i praktycznie nie idzie nad tym zapanować. Nasila się to szczególnie wtedy, kiedy rosną im ząbki i swędzą dziąsła. Wtedy dzieci są rozdrażnione i wkładają do ust wszystko, co mają w rączkach. A teraz pomyśl, że Twoja pociecha wkłada do buzi zabawkę, która jest nie dość, że kiepskiej jakości, to jeszcze pokryta chemicznymi farbami.

Rakotwórczy plastik zwykłe zabawki są wykonane z plastiku, który jak od dawna wiadomo jest rakotwórczy i dzieci nie powinny w żadnym wypadku go wkładać do buzi, gryźć czy ssać. Często producenci oznaczają swoje plastikowe zabawki jako bezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie licz jednak na to, że coś, co jest wykonane z plastiku i pomalowane kilkoma warstwami toksycznych farb, będzie w jakikolwiek sposób bezpieczne dla maluszka.

Co więc wybrać?

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp mamy praktycznie do wszystkiego, więc znalezienie eko zabawek nie będzie stanowiło żadnego kłopotu. Szukać możesz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Większe jednak prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej zabawki jest w internecie, jest tam większy wybór i nie jest się ograniczonym przez kilometry. Jakie zabawki są ekologiczne? Warto szukać przede wszystkim drewnianych, bambusowych czy wykonanych z innych tworzyw naturalnych. Najlepiej, aby nie były one pokryte żadnymi farbami ani lakierami lub były to środki ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia, nawet przy braniu do ust.

Wydaje Ci się, że twój maluch nie będzie zainteresowany prostymi drewnianymi zabawkami? Nic bardziej mylnego! Częściej w kącie lądują zabawki, które się ruszają, świecą itp., ponieważ po pewnym czasie się nudzą. Prostymi klockami, dzieci bawią się znacznie dłużej, ponieważ można z nich wyczarować wiele budowli, co pobudza kreatywność i daje więcej radości, niż przyglądanie się podskakującemu pieskowi i śpiewającej planszy. Wbrew pozorom, to te prostsze zabawki bardziej rozwijają dziecko i zachęcają do myślenia. Zabawki masowe, które mają zabawiać malucha, zwykłe sprawiają, że podczas zabawy jest on bierny.