Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Read Time:3 Minute, 35 Second

W dzisiejszych czasach wielu ludzi potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej. Jest to pokłosie stylu życia, jaki prowadzi większość z nas. Praca w korporacji, stres, kłopoty natury rodzinnej lub zdrowotnej – wszystko to odbija się na naszej psychice, która w pewnym momencie pęka. Wieloletni stres może doprowadzić do depresji lub objawów psychosomatycznych. Do najczęściej wymienianych przez pacjentów poradni psychologicznych możemy zaliczyć omdlenia, długotrwałe bóle głowy czy wrzody na żołądku. Kiedy stres przedkłada się na nasze zdrowie jest to ostatni dzwonek, aby zmienić swoje życie. Mało kto zdaje sobie sprawę jak psychika ludzka wpływa na ogólne zdrowie. Jeżeli czujemy, że dzieje się z nami coś złego, wówczas powinniśmy czym prędzej wybrać się dobrego psychologa. Wiele osób obawia się takiej wizyty. Warto zastanowić się więc jak wygląda konsultacja psychologiczna.

 

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?Jak znaleźć odpowiedniego psychologa?

W naszym kraju możemy znaleźć zarówno psychologów działających prywatnie, jak i poradnie, w których wizyty refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety ogromnym minusem drugiego rozwiązania jest fakt, iż termin oczekiwania na wizytę jest często dość długi. W przypadku nagłego pogorszenia się zdrowia psychicznego lub wystąpienia depresji, konieczna jest szybka pomoc psychologiczna. W związku z tym, większość pacjentów w Polsce decyduje się na terapię psychologiczną w gabinetach prywatnych. Największa zaletą poradni psychologicznych działających w formule prywatnej jest dobra dostępność. W większości gabinetów, doraźną pomoc psychologiczną otrzymamy bardzo szybko. Dzięki temu w ciężkim czasie mamy możliwość skorzystania z pomocy dobrego psychoterapeuty. Czasy pandemii pokazały również, że równie skuteczne co sesje w ,,cztery oczy” są wideo konsultację. Dzięki temu bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie porozmawiać z terapeutą, który wskaże odpowiednią ścieżkę wyjścia z danego problemu. Poszukując psychologa warto sprawdzić opinie danego specjalisty. Mamy do dyspozycji ogólnodostępne oceny w wyszukiwarce Google lub na stronach branżowych. Oczywiście im więcej pozytywnych opinii, tym lepiej. Nie należy opierać się wyłącznie na ocenach, ponieważ one w większości zależą od pacjentów. Warto więc dodatkowo sprawdzić doświadczenie oraz wykształcenie psychologa. Nie możemy zapominać również o specjalizacjach. Każdy psycholog działa w określonym obszarze. W związku z tym w zależności od problemu, musimy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta jest kluczowa i powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu warto wziąć kartkę papieru i zapisać wszystko to, co chcielibyśmy powiedzieć. Pozwoli to na przekazanie naszemu psychologowi wielu informacji pomocnych w dalszym leczeniu. Sam terapeuta również będzie zadawał bardzo dużo pytań. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu specjalista choć trochę pozna naszą psychikę, nasze problemy i wszystko to, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Co bardzo istotne – podczas sesji musimy być całkowicie szczerzy. Psycholog nie jest człowiekiem, który nas oceni. W związku z tym należy powiedzieć wszystkie, nawet najgorsze fakty, które są naszym utrapieniem. Choć pierwsza wizyta w większości ma charakter zapoznawczy, wiele osób już po niej odczuwa pewną ulgę. Niezależnie od tego czy korzystamy z sesji w gabinecie, czy konsultacji psychologicznej online, samo ,,wygadanie się” jest już bardzo pomocne. Nie należy wymagać jednak, aby specjalista już podczas pierwszego spotkania wskazał nam drogę wyjścia z problemów. Konieczne jest bowiem bardzo dokładne przeanalizowanie naszej sytuacji życiowej oraz dobranie metody wyjścia z problemów.

Ile kosztuje pierwsza konsultacja psychologiczna?

Wielu psychologów zastrzega sobie, że pierwsze spotkanie jest nieco droższe, natomiast kolejne tańsze. Jest to normalne działanie, które w branży medycznej jest bardzo często spotykane. Psychoterapia indywidualna opiera się zazwyczaj na spotkaniach, które trwają około jednej godziny zegarowej. Jest to wystarczający czas, w którym jesteśmy w stanie zachować skupienie i uwagę. Skupienie jest bowiem bardzo ważne. W związku z tym rad i zaleceń psychoterapeuty trzeba słuchać ze zrozumieniem. Tylko wówczas będziemy je w stanie odpowiednio wdrożyć w naszym codziennym życiu.

Jak często odbywają się sesje z psychoterapeutą?

To wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Jeżeli potrzebujemy większej pomocy wówczas zaleca się, aby terapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ odbywała się przynajmniej raz w tygodniu. Pozwoli to na doraźną pomoc i znacznie większe zaangażowanie zarówno z naszej strony, jak i psychologa. Kiedy terapia zaczyna przynosić pozytywne efekty, wówczas możemy wydłużyć okres pomiędzy spotkaniami do dwóch tygodni. Początkowo niezwykle ważne jest jednak regularne działanie i realizowanie założeń, do których nakładania nas psychoterapeuta. Tylko takie działanie będzie skutecznie i pomoże nam z aktualnymi problemami. Jeżeli nie będzie realizowali założeń, wówczas istnieje ogromne prawdopodobieństwo pogorszenia naszej sytuacji.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %