Pewnie prawie każdy z nas przyozdabia swoje mieszkanie, dom lub balkon różnokolorowymi kwiatami. Rośliny nadają wnętrzom charakteru, ale także wprowadzają spokojny nastrój. Niezależnie od tego w jakim stylu urządzimy nasze mieszkanie zieloni przyjaciele to idealny wybór jeżeli chcemy dopełnić całość bez wydawania masy pieniędzy. Jednak czasami same kwiaty nie wystarczą i potrzebujemy czegoś co będzie spójnym elementem całości stylu. Dlatego kupujemy różnego rodzaju kwietniki. Kiedyś bardzo modne były te kute i z pewnością możemy takie znaleźć u naszej babci czy mamy. Jak wiadomo moda wraca i coraz więcej ludzi decyduje się na zakup takiego dodatku. Nie trzeba jednak wydawać tyle pieniędzy, podczas gdy taki kwietnik możemy wykonać samodzielnie. Jednak jak to zrobić?
Kute czyli jakie?
Kucie należy do jednej z najstarszych metod obróbki metalu i polega na jego odkształcaniu na gorąco lub na zimno za pomocą uderzeń lub nacisku narzędzi. W takim procesie wytwarzane są m.in bramy kute na zamówienie, poręczę, elementy kominkowe, lampy, meble kute http://pro-line.pl/index.php?page=akcesoria&type=s_akcesoria_lampy&nrbazy=3&kreacja=galeria domowe lub ogrodowe, a także kwietniki. Oczywiście wykonywanie tego typu rzeczy nie jest takie proste jednakże przy odrobinie chęci i ostrożności jesteśmy w stanie się tego nauczyć. Na początku należy poszukać rad w Internecie lub zaczerpnąć je od znajomych. Może akurat ktoś z naszych bliskich miał podobne doświadczenia. Kluczowa jest także teoria, aby rozpocząć naszą przygodę musimy przyswoić pewne pojęcia takie jak: spęczanie, spłaszczanie, ściąganie, przekuwanie, czopowanie, przecinanie i zgrzewanie.
Jak zostać kowalem amatorem?
Aby robić dekoracje kute http://pro-line.pl/index.php?page=akcesoria&type=s_akcesoria_karnisze&nrbazy=3&kreacja=galeria potrzebujemy odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Nie trzeba nam wiedzy jak zostać kowalem wystarczy, że dowiemy się jak być spawaczem. Musimy wiedzieć jak zmieniać średnicę czy długość przekuwanego materiału, a także połączyć pod kątem prostym dwa lub więcej elementów. Najważniejszym zabiegiem jest zgrzewanie, które polega na połączeniu dwóch elementów ze sobą na gorąco. Obie części muszą być rozgrzane do temperatury 1200 sC oczyszczone ze zgorzeliny i posypane boraksem. Boraks to sól jodowa słabego kwasu borowego, który służy w różnego rodzaju przemyśle, a w lutowaniu i spawaniu jako topnik. Jeżeli chodzi o spawanie najlepiej robić to metodą MIG/ MAG, która polega na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG, metoda 131) lub aktywnych (MAG, metoda 135). Lepsza będzie metoda gazów aktywnych. Takie rozwiązanie gwarantuje nam dobrą jakość spoin, ale także możliwość spawania elementów o szerokim zakresie grubości. Metoda ta umożliwia nam także spawanie we wszystkich pozycjach.
Kreatywne kute kwietniki
Oprócz dobrze wykonanego kwietnika takie akcesorium musi być także ładne i przemyślane. Do tego przydadzą nam się nie tylko umiejętności techniczne, ale także zmysł estetyczny. Aby tego dokonać do naszych dzieł możemy dodać także proste do zrobienia elementy artystyczne, takie jak metalowe róże. Kwiaty z metalu bardzo łatwo zrobić wyginając go pod odpowiednim kątem oraz we wskazanej temperaturze. Jako łodygę możemy użyć grubego metalowego druta. Aby nasz kwiat pięknie się prezentował należy podgrzać go do czerwieni następnie schłodzić w oleju i przemyć benzyną. Piękny element ozdobny jest już gotowy i spokojnie możemy przymocować go do naszego kwietnika. To jak bardzo duży i ozdobny będzie nasz kwietnik zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności, inwencji twórczej i umiejętności. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i każdy jego element wykonywać z należytą starannością i ostrożnością.
Kwietniki kute różne formy
Tego rodzaju dekoracje są nie tylko praktyczne i wytrzymałe, ale mogą przybierać także różne formy w zależności od naszych upodobań i indywidualnej estetyki. Możemy zrobić kwietnik bardzo wysoki, ale z małą ilością zdobień i to nie znaczy, że zużyjemy na taki projekt mniej materiału. Od nas zależy także czy wybierzemy kwietnik wolnostojący czy przyścienny. Przy podejmowaniu takiej decyzji należy zastanowić się gdzie nasze dzieło będzie stało i czy kwiaty będą mieć odpowiednie warunki, gdy zostaną na nim umieszczone. Na początek nie warto ryzykować z ozdobami wiszącymi, gdyż mogą być niebezpieczne dla innych domowników. Niesamowite jest to, że dekoracje wykonane tą metodą mogą być zarówno industrialne jak i w stylu retro. Bardzo ważne jest także to aby poddać taką ozdóbkę procesowi galwanizacji czyli elektronicznej metodzie wytwarzania powłok, do której należą cynkowanie, chromowanie, cynowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie i złocenie. Robienie kwietników jest proste jednak dla kompletnego laika w tej materii może to być twardy orzech do zgryzienia. W takiej sytuacji lepiej zacząć od czegoś prostszego, takiego jak świeczniki czy nawet wykonywanie pojedynczych ozdób takich jak kwiaty czy liście. Jeżeli będziemy zaczynać od podstaw może po jakimś czasie zaczniemy wykonywać trudniejsze rzeczy, takie jak kute karnisze http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_przesuwne&nrbazy=0&kreacja=galeria czy elementy do bram. Czasami hobby przeradza się w pracę, a ona w niewielki biznes, który może być początkiem wielkiego imperium. Nic nie powstanie samo, jeżeli nie zainwestuje się w to czasu, pieniędzy, a przede wszystkim chęci.