Jaka stawka VAT obowiązuje przy obrocie konstrukcjami stalowymi?

Jaka stawka VAT obowiązuje przy obrocie konstrukcjami stalowymi?

Read Time:3 Minute, 31 Second

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT jest niezbędne do prawidłowego wystawienia faktury nabywcy. Niemniej jednak w kontekście konstrukcji stalowych nie jest to takie proste. Powodem jest fakt, iż niedawno zmieniły się przepisy dotyczące VAT dla konstrukcji stalowych. Jak jest obecnie i jaką stawkę należy przyjąć? Podpowiadamy.

Likwidacja odwrotnego obciążenia

Od 1 listopada 2019 nie obowiązuje już mechanizm odwrotnego obciążenia, który miał zastosowanie właśnie przy konstrukcjach stalowych (choć nie tylko). Na czym polegał tenże mechanizm? Otóż sama konstrukcja podatku VAT polega na tym, że obciążony jest nim nabywca towaru lub usługi. Tymczasem stosują odwrotne obciążenie podatnikiem podatku VAT stawał się sprzedawca, a nie nabywca. Przedsiębiorcy nie mogli jednak dowolnie wybierać, kiedy zastosują odwrotne obciążenie, a kiedy nie. Przypadki te były ściśle określone w ustawie VAT. Odwrotne obciążenie miało zapobiegać malwersacjom podatkowym w kontekście podatku VAT. Natomiast obecnie mamy do czynienia nie z odwrotnym obciążeniem, a z podzieloną płatnością. Oznacz to, że przedsiębiorcy muszą przelewać osobno kwotę netto faktury, a osobno kwotę VAT. Zasada ta dotyczy na razie jedynie wybranych transakcji, w tym takich, które były objęte odwrotnym obciążeniem. Tym samym nie wystawia się już faktur z adnotacją “odwrotne obciążenie”. Podatnikami podatku VAT znowu stali się nabywcy usługi bądź towaru, w tym właśnie konstrukcji stalowych.

Jaka stawka VAT?

W fakturach z odwrotnym obciążeniem przedsiębiorcy nie podawali stawki VAT bądź podawali ją, jednak w praktyce nabywcy nie interesowała ona pod kątem rozliczeń z fiskusem. Po zmianach wprowadzonych w 2019 roku przedsiębiorcy nie mieli wyboru i musieli zainteresować się stawką VAT właściwą dla konstrukcji stalowych. Obecnie jest to stawka podstawowa, czyli wynosi 23%. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy transakcja dotyczy jedynie dostawy konstrukcji stalowej, czy też dostawy i montażu.
Zawsze należy zastosować stawkę 23%. W tym bowiem kontekście co jakiś czas pojawiają się spory. Przedsiębiorcy mylą często dostawę i montaż konstrukcji stalowych z usługami budowlanymi, przy których może być zastosowana stawka 8%. Niemniej jednak sama usługa musi spełniać konkretne warunki, regulowane w ustawie. Przedsiębiorcy nie mają możliwości dowolnego regulowania stawki podatku VAT – zawsze muszą kierować się zapisami ustawy. Należy pamiętać, że dostawa czy montaż konstrukcji stalowych nie mieści się w kategorii usług stricte budowlanych. Ustawodawca nie przewidział tutaj możliwości zastosowania innej stawki, niż 23%.

Dlaczego wybór stawki VAT jest tak istotny?

Z punktu widzenia procesu wystawiania faktury dobór stawki VAT jest najważniejszy. Chodzi bowiem o to, że poprawnie wystawiona faktura zawiera dobrą stawkę VAT, która ma potwierdzenie w przepisach podatkowych. Niestety, przedsiębiorcy często lekceważąco podchodzą do tematu wyboru stawki VAT. Tymczasem nieodpowiednia stawka VAT pociąga za sobą duże konsekwencje zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Zostanie bowiem odprowadzony mniejszy podatek, jeżeli stawka jest zaniżona. To właśnie na tym polu najczęściej toczą się batalie firm z fiskusem. Jeżeli zaś zawyżymy stawkę VAT, straci na tym płatnik podatku. Zapłaci on znacznie wyższy podatek, szczególnie jeżeli transakcja będzie opiewała na wysoką kwotę. Co więcej, podczas kontroli podatkowej urzędnicy mogą nakazać dokonanie korekty faktury, a tym samym korektę deklaracji VAT. Oznacza to konieczność zapłaty podatku wraz z odsetkami. Pamiętajmy, że urzędnicy działają jedynie na korzyść skarbu państwa, zatem podejmą odpowiednie kroki wtedy, gdy stawka podatku jest zaniżona. Dla firmy oznacza to nie tylko problemy techniczne (wystawienie korekty, przesłanie jej do kontrahenta, korekta deklaracji podatkowej), ale i finansowe. Dotyczy to znów głównie tych transakcji, które opiewają na wysokie sumy.

Czy można nie być podatnikiem VAT?

Ustawa o VAT przewiduje możliwość zwolnienia niektórych podatników z obowiązku opłacania podatku VAT. Mamy tutaj do czynienia ze zwolnieniem ze względu na wysokość obrotu – obecnie wynosi on 200 000 zł rocznie. Wtedy też nie wystawia się faktury VAT ze stawką podatku. Podatnik oczywiście może, lecz nie musi decydować się na skorzystanie ze zwolnienia. W przypadku dostawy i montażu bądź samej dostawy konstrukcji stalowych nie ma jednak takiej możliwości. Chodzi o to, że podatnicy, których obowiązuje podzielona płatność, nie mogą uzyskać zwolnienie z VAT. Wcześniej byli to podatnicy, którzy wystawiali faktury z odwrotnym obciążeniem, dziś zaś zobowiązani są do wykonywania płatności podzielonych. W związku z tym zobowiązani są oni do stosowania stawki 23% w przypadku podatku VAT. Nie ma innej drogi jeśli chodzi o konstrukcje stalowe. Ani niższa stawka ani skorzystanie ze zwolnienia z VAT nie będzie miało tutaj zastosowania. Nie pozostaje nic innego, jak zarejestrować się w urzędzie do celów VAT i wystawiać kontrahentom faktury ze stawką 23% każdorazowo. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %