Jakie szkolenia dla księgowych warto wybierać?

Jakie szkolenia dla księgowych warto wybierać?

Read Time:3 Minute, 33 Second

Każdy księgowy doskonale wie, że musi się doszkalać przez cały czas swojej pracy zawodowej. Musi być on bowiem na bieżąco ze wszelkimi zmianami w przepisach podatkowych czy w ogóle związanych z finansami. Na kursy księgowości decydują się również osoby, które chciałyby rozpocząć pracę w dziale finansowym. Jakie szkolenia z tego zakresu powinniśmy wybierać? Odpowiadamy.

Określ swój cel

Oferta szkoleń dla księgowych jest obecnie bardzo rozbudowana. Możemy zdecydować się na kurs dla początkujących księgowych, kurs pełnej księgowości, szkolenia podatkowe, z zakresu kadr i płac czy szeroko pojętych finansów. Naszym podstawowym zadaniem jest więc określenie celu zawodowego. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze światem księgowości, nie pójdą na kurs dla głównych księgowych. Jeśli zaś chcemy prowadzić pełną księgowość, to nie wybieramy kursu z zakresu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Określenie celu pomoże nam nie tylko wybrać odpowiednie dla siebie szkolenie. Dzięki takiemu działaniu sprecyzujemy nasze plany zawodowe, przez co łatwiej będzie nam odnaleźć się na rynku pracy.

Kursy dla początkujących

kurs-podstaw-rachunkowości-KrakówNa początku omówimy kursy księgowości dla osób początkujących. Powinny na nie zdecydować się ci, którzy myślą nad zmianą zawodu. Zamiast zaczynać studia, możemy po prostu odbyć kilka kursów. W pierwszej kolejności postawmy na kurs podstaw księgowania. Dowiemy się nim, czym są i jak funkcjonują konta księgowe. Weźmy również udział w kursie z zakresu podatku dochodowego czy VAT, oczywiście w zakresie podstawowym. Ukończenie tychże kursów powinno być wystarczające, aby podjąć pracę na stanowisku asystenta do spraw księgowości. Czasami osoby z powyższymi kwalifikacjami otrzymują pracę na stanowisku młodszego księgowego. Pamiętajmy jednak, aby nie spoczywać na laurach. Zarobki na stanowisku młodszego księgowego nie są przecież bardzo satysfakcjonujące. Każdy, kto chce sięgnąć po więcej, powinien kontynuować naukę. Czasami na początku chcemy zatrudnić się w dziale księgowości uproszczonej. Wtedy też dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs z zakresu prowadzenia kpir, czyli książki przychodów i rozchodów. Niemniej jednak tego typu szkolenie powinniśmy połączyć z nauką pełnej księgowości. Kpir możemy bowiem prowadzić jedynie w biurze rachunkowym. Tymczasem nie każdy celuje właśnie w biuro rachunkowe, jako docelowe miejsce swojej pracy.

Kursy dla zaawansowanych

Jeśli mamy już pewne doświadczenie w księgowaniu, to powinniśmy pomyśleć o szkoleniach dla zaawansowanych. Czasami w naszej pracy zajmujemy się jedynie pewnym wycinkiem księgowości, na przykład ewidencją faktur. Jeśli chcemy nabyć wiedzę dotyczącą pełnego rozliczania podmiotów gospodarczych, powinniśmy wybrać się na kurs pełnej księgowości. Osoby, które wiele lat pracują na stanowisku samodzielnego księgowego, powinny pomyśleć o kursie na głównego księgowego. Także ci, którzy dostali awans w pracy, mogą zastanowić się nad tego typu szkoleniem. Jeśli zaś myślimy o kompleksowym prowadzeniu firm, to warto zdecydować się na kurs z zakresu kadr i płac. Tego typu wiedza będzie nam potrzebna w szczególności, gdy chcemy pracować w biurze rachunkowym. Tam bowiem księgowe często zajmują się także kadrami i płacami. Co istotne, samodzielni księgowi muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie podatkowym. Z tego też powodu powinniśmy stale uczestniczyć w kursach z zakresu podatków. Najczęściej dotyczą one podatku dochodowego oraz VAT. Aby poszerzyć swoją wiedzę, możemy również kształcić się w zakresie podatku akcyzowego lub podatku od nieruchomości.

Polecamy szczególnie:

Gdzie się uczyć?

Nie jest tajemnicą, że księgowy zwykle pracuje nawet po godzinach. Dlatego też nie zawsze ma on wystarczająco dużo czasu, aby udać się na szkolenie. Rozwiązaniem są więc szkolenia z księgowości online. Większość szkoleń online dla księgowych odbywa się popołudniami lub w weekendy. Co więcej, dostęp do materiałów mamy praktycznie przez cały czas, za pomocą specjalistycznych platform e-learnignowych. Pozostaje jeszcze pytanie, jakiego organizatora szkolenia dla księgowych wybrać? Przede wszystkim musimy postawić na doświadczenie i wiedzę osoby prowadzącej. Najczęściej szkoleniowcami są prawnicy, doradcy podatkowi lub nawet biegli rewidenci. Ciekawe szkolenia organizuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Niemniej jednak oddziały znajdują się głównie w dużych miastach. Możemy również skorzystać z bogatej oferty firm szkoleniowych czy kancelarii prawno-podatkowych. Pamiętajmy, że osoba prowadząca szkolenie powinna być specjalistą w danej dziedzinie. Od kogoś, kto pracuje na podobnym do naszego stanowisku, dowiemy się raczej niewiele. Sprawdzajmy również program poszczególnych kursów. Czasami nazwa bywa bardzo myląca. Może okazać się, że na szkoleniu z pełnej księgowości zostaną pominięte kwestie podatkowe, co jest bardzo dużym błędem. Możemy również poprosić znajomych o polecenie nam jakiegoś szkolenia. Większość księgowych z wieloletnim stażem pracy uczęszcza bowiem na kursy regularnie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %