Jazda konna dla początkujących – dobór sprzętu

Read Time:3 Minute, 37 Second

Każdy z nas powinien odnaleźć sobie hobby, dzięki któremu będzie mógł przynajmniej kilka razy w tygodniu odpocząć i się odstresować. Coraz częściej ludzie na spędzanie swojego wolnego czasu, również z rodziną i przyjaciółmi, wybierają szkółki jeździeckie i stadniny. Nie trzeba mieć ani sprzętu jeździeckiego, ani umiejętności, aby tam się udać i spędzić miło czas.

Dlaczego warto wybrać takie hobby?

Po całym dniu, czy nawet całym tygodniu ciężkiej pracy, każdy z nas potrzebuje nieco odpoczynku. Siedzenie przed telewizorem i oglądanie różnych show to nie do końca można nazwać odpoczynkiem. Każdy powinien poświęcać się jakiejś pasji, typu filmy, książki, wycieczki rowerowe, bieganie, czy właśnie konie i jazda konna. Kto poznał te zwierzęta, ten wie, że mogą być naprawdę pasjonujące. Jest wiele osób, które, nawet jeśli nie jeżdżą konno, to po prostu spędzają z tymi zwierzętami czas, ćwiczą z nimi, czeszą je i dbają o nie. Nie trzeba nawet kupować czegoś takiego, jak sprzęt jeździecki, by móc po przebywać z tymi zwierzętami.

Konie to bardzo czułe i spokojne zwierzęta, które wyczuwają, jakie ludzie mają zamiary. Wykorzystywane są między innymi do hipoterapii, aby pomagać osobom w powrocie do pełni sprawności psychicznej i fizycznej, czy też, aby choroby nie postępowały. Wiele osób przebywa z końmi tylko po to, aby zapomnieć o codzienności, o wszystkich obowiązkach, które na nich ciążą. Towarzystwo tych wyjątkowych stworzeń może zdziałać cuda. Jeśli ktoś szybko się denerwuje, jest nadpobudliwy, to opieka nad takim zwierzęciem i poświęcanie mu czasu, może pomóc w wyleczeniu się z tych dolegliwości.

Jazda na koniu to także po prostu dobry sposób na to, by mile spędzić czas. Można jeździć samotnie, a można też jeździć w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Coraz więcej pojawia się ofert wakacji z końmi, które polegałyby na codziennych wycieczkach, nauce jazdy i tym podobnych. Choćby jedna godzina w tygodniu spędzona w ten miły sposób to już naprawdę dużo. Jednak z czasem każdy poczuje, że to nie jest wystarczająco dużo czasu i pojawi się potrzeba, aby było go więcej. Nie trzeba martwić się o sprzęt jeździecki, ponieważ niektórzy właśnie tym argumentują, że nie mogą pozwolić sobie na jazdę na koniu, ponieważ zakup całego sprzętu jeździeckiego, to duży wydatek. Przecież aktualnie wiele stadnin, wiele szkółek jeździeckich oferuje wypożyczenie najważniejszych elementów ubioru jeźdźca, a jeśli chodzi o akcesoria dla konia, to przygotowanie zwierzęcia leży już po stronie właściciela.

Kto nie powinien jeździć na koniu

Tak naprawdę to osób, które nie mogą pozwolić sobie na taką przyjemność, jest mały odsetek, jeśli w ogóle można mówić nawet o takich liczbach. Koni powinny po prostu przede wszystkim unikać osoby, które cierpią na chorobę związaną z panicznym strachem przed tymi zwierzętami. Jak każda choroba, taki lęk oczywiście da się wyleczyć, jednak w zależności od osoby, może to trwać krócej lub dłużej. Konie wyczuwają strach ludzi i może to być dla nich niepokojące, dlatego, jeśli ktoś cierpi na lęk przed końmi, powinien uważać w trakcie kontaktu, ponieważ zwierzę może się spłoszyć i nawet zabezpieczający sprzęt jeździecki, w postaci kasku, może niedostatecznie uchronić przed urazami.

Co jest obowiązkowe w trakcie jazdy na koniu?

Na początku wspomnimy o tym, że obowiązkowo należy zachować spokój. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ w ten sposób można przestraszyć zwierzę, które stanie się niebezpieczne. Dlatego też, jeśli ktoś na spotkanie z końmi udaje się z małymi dziećmi, to powinien przestrzec je przed tym, aby chaotycznie nie biegały wokół koni. Warto wybierać też wtedy takie szkółki jeździeckie, w których zwierzęta są przyzwyczajone do dzieci i do tego, że mogą być one nieprzewidywalne.

No i należy pamiętać o tym, że obowiązkowy jest sprzęt jeździecki. Ma on zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, a więc niech nikt nie myśli w trakcie jego wybierania, czy będzie dobrze, czy też źle wyglądać. Ma to być sprzęt jeździecki wygodny, nie może krępować ruchów, no i ma zabezpieczyć ciało przed urazami. Najważniejsze są długie buty, na pewno muszą sięgać za kostki, następnie niech to będą bryczesy, czyli specjalne spodnie, no i można również zakupić rękawiczki, dzięki którym uniknie się obtarć, kamizelkę i kask lub toczek. Każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu nie trzeba się obawiać w momencie, gdy dojdzie do upadku, jakichś poważnych urazów. Oczywiście, należy przygotować się na to, że można mieć całe ciało poobijane, wszystkie kości będą boleć, po pierwszych jazdach, ale jazda na koniu daje tyle radości, że to i tak nie będzie przeszkadzać w tym, by jeszcze raz wejść na to zwierzę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %