Komputer dla graczy

Read Time:3 Minute, 36 Second

Wybór komputera dla graczy nie należy do najprostszych. W przeciwieństwie do komputerów służących nauce, przeglądaniu internetu, czy najprostszym czynnością, musi on posiadać bardzo wydajne podzespoły. Bardziej zaawansowani gracze, sami mogą skomponować swój komputer, wybierając odpowiednie dla nich karty graficzne, procesory, płyty główne. Takie zadanie dla nowicjusza gier komputerowych może okazać się zdecydowanie za trudne. Wtedy warto zakupić gotowy komputer, analizując wnikliwie jego parametry.
Taki wybór sprawi, że po naszej stronie będzie jedynie podłączenie komputera dla gracza do sieci. Niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowy komputer, czy będziemy go montować sami, warto jest przeczytać poniższy tekst, który powie, na co zwrócić uwagę. Wielu graczy zastanawia się nad tym, czy wybrać komputer stacjonarny, czy laptop. Tak naprawdę wybór zależy od nas samych i od tego, gdzie będziemy z komputera korzystać.

Laptopy są komputerami praktycznymi, z których korzystać możemy w każdym miejscu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w podróży, czy na wakacjach, mogą okazać się one zbawienne. Laptopy przeznaczone do gier, są jednak bardzo drogie i od kilku lat ceny tego typu sprzętów utrzymują się na tym samym poziomie. Pod względem ekonomicznym, wybór komputera stacjonarnego, będzie lepszy. Jeżeli potrafimy taki komputer złożyć samemu, możemy zmieścić się nawet w trzech tysiącach złotych. Wybierając komputer dla gracza, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podzespoły, które są niczym innym jak mózgiem i sercem komputera. Jeżeli komputer, który mamy zamiar kupić, ma nam starczyć na kilka lat, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem podzespołów. Jeżeli będziemy komputer dla gracza zmieniali częściej, nie będą one miały większego znaczenia. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z grami komputerowymi, warto dowiedzieć się co tak naprawdę jest istotne w komputerze dla gracza.

Sprawdź koniecznie:

Komputer tego typu musi posiadać: minimum cztero-rdzeniowy procesor, odpowiednie chłodzenie, dobrą kartę graficzną, szybki dysk SSD, płytę główną do gier, zasilacz o odpowiedniej mocy, dopasowaną obudowę. Analizę podzespołów zacznijmy od procesora. W tej kwestii warto zdecydować się na procesor droższy i bardziej wydajny. Jeżeli nasz komputer dla gracza ma podołać, chociażby grom średniej jakości, absolutnym minimum będzie procesor cztero-rdzeniowy. Ponieważ technologia wciąż idzie do przodu, na rynku bez problemu można znaleźć także procesory ośmio-rdzeniowe. Są to sprzęty z naprawdę wysokiej półki, z którego będziemy bardzo zadowoleni. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniej karty graficznej. Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenia producenta karty graficznej oraz ilość wmontowanej pamięci graficznej. Pierwsze wymienione powyżej to skróty RTX lub GTX (GeForce), a w najnowszych modelach RX (Radeon). Drugie to ilość pamięci. Absolutnym minimum gier są wymagania dwóch GB dostępnych na karcie graficznej. Najczęściej jednak wymagania dotyczą czterech, sześciu, a nawet ośmiu GB wolnego miejsca. Inwestując w komputer dla gracza, który ma posłużyć długimi latami, warto zainwestować w taką kartę graficzną jak AMD Radeon RX Vega 56, czy NVIDIA GeForce RTX 2080.

Kolejnym wyborem, przed jakim staje gracz, szukając idealnego sprzętu dla siebie, jest wybór pojemnego i szybkiego dysku. Wbrew wszechobecnemu przekonaniu, iż nie jest on istotny, jest wręcz przeciwnie. Przede wszystkim dobry jakościowo dysk, pozwoli na szybsze ładowanie poszczególnych poziomów gry. Ciekawym i coraz częstszym poszyłem, jest zamontowanie dwóch dysków. Polega to na kupnie dysku mniejszego SSD i montażu na nim dysku większego HDD. Kolejnym etapem wyboru komputera dla graczy, jest dopasowanie odpowiedniej płyty głównej. Podstawową rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest jej kompatybilność z pozostałymi podzespołami. Musi posiadać gniazdo, do którego pasował będzie wybrany procesor. Istotną kwestią przy wyborze komputera dla graczy jest także zasilacz. Jeżeli decydujemy się na dobre jakościowo podzespoły, musimy liczyć się z wysokim zapotrzebowaniem mocy. W związku z tym zasilacz do naszego komputera musi być dobry. Najczęściej optymalny będzie zasilacz 500-700 W, jednak tworząc komputer gamingowy samodzielnie, warto zapotrzebowanie wyliczyć indywidualnie. Specjalne kalkulatory mocy są dostępne na stronach producenta. Nowoczesne i dobre jakościowo zasilacze, mogą oferować nam także prostsze sposoby łączenia.

Komputer dla graczy to także wentylator. Grając na komputerze, szczególnie narażamy go na wzrost temperatury. Na szczęście wybór wentylatorów jest duży i z reguł w każdym sklepie znajdziemy odpowiedni wentylator. Należy także pamiętać o tym, żeby raz na jakiś czas wymienić pastę termoprzewodząca procesora, aby lepiej odprowadzała ona ciepło. Reasumując, zakup komputera dla graczy nie należy do prostszych. Jeżeli jednak zagłębimy się w temat i komputer zakupimy z rozwagą, z pewnością będziemy zadowoleni.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %