Na co zwrócić uwagę, w trakcie kupna kosiarki

Read Time:3 Minute, 44 Second

Każdy, kto ma ogród, chyba doskonale wie, że trzeba naprawdę dbać o to, aby trawa zawsze była tam ścięta. Jeśli zaniedbamy to, to nagle wszystko będzie zarastać, będą pojawiać się chwasty, ziemia będzie osłabiona, a do tego trawa może szybciej wysychać. Naprawdę nie wygląda to wtedy ciekawie, więc warto zainwestować w dobrą kosiarkę.

Jak kupić idealną kosiarkę?

Idealna kosiarka przede wszystkim powinna odpowiadać naszym możliwościom i wymaganiom. Czyli musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy, do których przede wszystkim powinniśmy zaliczyć to, czy przy trawniku, dość blisko, posiadamy jakieś źródło zasilania i konkretnie chodzi tu o gniazdko. Musimy także zwrócić uwagę na wielkość naszego trawnika, czy każda kosiarka dosięgnie całej powierzchni, czy trawnik jest równy, no i powinniśmy jasno sobie określić, jak często będziemy kosić trawę, ponieważ jeśli to będzie rzadko, to będziemy potrzebować kosiarki o większej mocy, która poradzi sobie z wysoką trawą.

Wybierając się do sklepu po kosiarkę, powinniśmy poprosić o pomoc w wyborze idealnej kosiarki. Zapewne przyjdzie nam wybierać między takimi kosiarkami, jak elektryczne i spalinowe, ponieważ to właśnie jest główne kryterium, od którego będzie zależeć jakość koszenia i także zasięg i tym podobne.

Jeśli już wybierzemy kilka kosiarek, spośród których będziemy wybierać najlepszą, to warto zwrócić uwagę na kilka elementów dodatkowych i podstawowych, które powinny mieć wpływ na ostateczną decyzję.

Na początku może pomyślmy o tym, aby kupić kosiarkę, która posiada napęd na koła. Na pewno będzie to dla nas ogromne ułatwienie, ponieważ taka kosiarka będzie wymagać od nas głównie tego, aby tylko ją prowadzić, to znaczy dobrze nią kierować, a jechać będzie już sama. Oczywiście, jeśli mamy dość nierówny teren, to czasem będzie trzeba jej pomóc, lecz na pewno będzie to i tak o wiele lżejsza praca, niż gdybyśmy mieli sterować kosiarką bez napędu. Takie kosiarki powinniśmy wybierać szczególnie wtedy, gdy do koszenia mamy naprawdę sporą ilość trawnika.

Dobrym dodatkowym elementem każdej kosiarki jest możliwość mulczowania, to znaczy kosiarka pewną ilość trawy dodatkowo rozdrabnia i jest ona pozostawiana na ziemi. W ten sposób gleba otrzymuje naturalny nawóz. Taka trawa nieco odżywi glebę, sprawi, że trawa na niej będzie bardziej zielona, zdrowsza i będzie lepiej rosnąć, a jeśli ktoś chce mieć ładne wyglądający trawnik, to powinno mu na tym zależeć.

Teraz przechodzimy już do takich elementów kosiarki jak na przykład obudowa. Zazwyczaj obudowa zbudowana jest z metalu bądź też z plastiku. To od niej zależy bezpieczeństwo osoby, która kosi trawę, a także osób, które chodzą wokół. Jeśli obudowa jest słaba, to może łatwo zostać popsuta i na przykład zagrożenie mogą sprawiać ostrza, czy nawet wyrzucana przez kosiarkę z dużą prędkością trawa, no i małe kamienie, które nawiną się pod ostrza. Dlatego też lepiej jest unikać plastikowej obudowy, która łatwo może zostać uszkodzona, a lepszym wyborem, znacznie lepszym, będzie po prostu obudowa metalowa i jeszcze dodatkowo ocynkowana. Jest ona znacznie mocniejsza, a przy okazji nie będzie szybko rdzewieć, dzięki czemu nie zacznie ona nam dość szybko rdzewieć i przetrzyma przynajmniej kilka lat.

Jeśli już wybraliśmy obudowę, to czas pomyśleć o wnętrzu, czyli między innymi o tym, aby ostrza były dobrze dobrane. Lepiej jest unikać ostrzy słabej jakości, ponieważ będą one uszkadzać trawę, a także bardzo szybko się tępić, więc koszenie będzie trzeba często przekładać i po prostu udawać się do serwisu, aby ostrza zostały naostrzone. Jednak takie ostrza słabej jakości będzie trzeba i tak dość często wymieniać, więc lepiej jest wybrać mocne i dobrej jakości noże, które posłużą przynajmniej kilka sezonów. Części do kosiarek warto zadbać o jakość podzespołów pracujących w kosiarce.

Gdy już noże zostaną wybrane, to może pomyśleć także o tym, aby można było manipulować wysokością koszenia. Jest to ważne, jeśli chcemy mieć w każdym miejscu równy trawnik i jeśli naprawdę zależy nam na tym, by ogród wyglądał idealnie. Zazwyczaj to jest tylko centymetr, czasem trochę więcej różnicy, ale na całym trawniku to naprawdę będzie widoczne.

Jeśli kosiarką będzie sterować kilka osób, to ważne jest również to, aby można było zmieniać wysokość uchwytu. Dzięki temu, czy to wysoka, czy też niska osoba, zawsze będą miały, choć odrobinę w tym wygody i nie będą musiały się martwić, że jest im niewygodnie. Takie koszenie czasem może potrwać nawet kilka godzin, więc jeśli uchwyt jest niewygodny, to można doprowadzić między innymi do bólu pleców, a w używaniu kosiarki nie chodzi o to, by powodować sobie ból.

Wybór dobrej kosiarki nie jest taki łatwy i może zająć kilka godzin, ale naprawdę warto się nad tym skupić, ponieważ jest to wydatek rzędu kilkuset złotych i to niedobrze byłoby, gdyby kupując coś tak drogiego, wydało się pieniądze na marne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %