Działki na sprzedaż

Od czego zależy wartość działki

Działki na sprzedaż mogą osiągać naprawdę różne ceny. Na ich wartość składa się wiele czynników, które świadczą o tym, jak niektóre z nich mogą podwyższać cenę gruntów i jak bardzo są wartościowe dla inwestorów. Działki na sprzedaż należy oceniać pod kątem różnych czynników, które sprawiają, że jest ona atrakcyjna lub nie nadaje się do zamierzonych inwestycji.

Od czego zależy wartość działek na sprzedaż?

Zanim będą omawiane czynniki, może warto się zainteresować, jak wielkie mogą być różnice w cenach na rynku. Niektóre działki, można by je nazwać przeciętnymi, to niewielki koszt, ponieważ wyniesie nas około 30 zł za m2. Jeśli przeliczymy to na większy metraż, to już może być niepokojąca nas kwota, szczególnie jeśli nie należymy do majętnych osób, a chcielibyśmy taką działkę nabyć. Jest to niestety cena ostatnimi czasy najniższa, na jaką można liczyć. Standardowa cena takiej działki, w większości wypadków osiąga maksymalnie 60 – 70 zł ma m2. Ta kwota jest dwukrotnie większa i wydaje nam się bardzo wysoka, lecz w porównaniu do rekordowych cen, jest to naprawdę niewiele.

Działki na sprzedaż

Są miejsca w Polsce, w których działki osiągają 300, 500, a nawet ponad 700 zł za m2. Oczywiście, jak idzie się domyślić, za takimi cenami idą pewne uwarunkowania, które na nie wpłynęły. Jednak dla przeciętnego Kowalskiego, jest to kwota trudna do wyobrażenia. Na szczęście, jeśli ktoś marzy o małym jednorodzinnym domku, gdzieś na uboczu małego miasta, to nie spotka się z takimi cenami. Gdzie więc można jest zobaczyć? Zazwyczaj będą to duże miasta, takie jak Poznań, czy też Warszawa, gdzie działki na sprzedaż są bardzo pożądane i do tego bardzo atrakcyjne. Prócz dużych miast, będą to również ważne ośrodki turystyczne, które odwiedzają dziesiątki tysięcy osób rocznie.

Jak widać, zróżnicowanie w cenach jest ogromne. Podane poniżej składniki cen za działkę na sprzedaż, odnoszą się zarówno do tych droższych działek, jak i tańszych, jednak nie trzeba się obawiać, ponieważ te najwyższe ceny, są osiągane w szczególnych przypadkach.

Cechy działek na sprzedaż

• Lokalizacji — jest to jeden z najważniejszych czynników. Bierzemy tu pod uwagę bliskość dużych miast, odległość do najbliższych galerii handlowych, stolic województw i ważniejszych ośrodków turystycznych, a także kulturowych i sportowych. Do lokalizacji zaliczymy również bliskość do szkół, przedszkoli i różnych budynków użyteczności publicznej. Im lepsza lokalizacja, tym oczywiście cena jest wyższa. Czasem warto mieszkać nieco dalej od miejsca, w którym przykładowo pracujemy, a jest to dość ważne miejsce, ponieważ wtedy, za zakupioną działkę można wynegocjować niższą cenę, ze względu na dalszą odległość do niektórych ośrodków.
  • Wielkość gruntu – zdawałoby się, że to, jaką powierzchnie ma grunt, raczej nie powinno wpływać na jego cenę, ponieważ sprzedawca ustala sztywną stawkę za m2 i to niej trzeba się trzymać. Jednak na rynku występuje pewna prawidłowość, w której można zauważyć, że jeśli ktoś jest zainteresowany większą ilością terenu, to może za nią wywalczyć niższą cenę. Jest to dość logiczne, ponieważ jeśli ktoś w jednej chwili może pozbyć się większości lub nawet całego terenu na sprzedaż, niż sprzedawać go w kawałkach, to będzie w stanie nieco spuścić z ceny. Może nie będą to ogromne kwoty, ale każda złotówka ma znaczenie.
  • Obecność infrastruktury — chodzi tutaj głównie o infrastrukturę drogową, czyli o dojazd do posesji. Bierze się tu pod uwagę nie tylko to, czy sam dojazd jest zrobiony, lecz również w jaki sposób, czy jest w dobrym stanie i tak dalej. Działka przy jednej z głównych dróg, na której są ścieżki rowerowe, chodniki i tak dalej, może osiągnąć wyższą cenę, niż działka, która znajduje się przy starej drodze asfaltowej, naznaczonej tysiącami pęknięć. Może na początku nie będzie to mieć dla nas znaczenia, ale z czasem dojazd zacznie sprawiać nam problemy, szczególnie zimą, gdy dba się bardziej o te nowe drogi, niż te stare, poniszczone, bardziej podatne na uszkodzenia. Na takiej słabej jakości drodze mogą pojawiać się kolejne ubytki w nawierzchni i tak z czasem powstaje ryzyko uszkodzenia pojazdu.
  • Otoczenie – jeśli ktoś ma działkę na sprzedaż, to dużo uwagi na pewno poświęci temu, aby ocenić, jak wygląda otoczenie działki. Liczy się tu wszystko, począwszy od walorów krajobrazowych, bliskości do ośrodków turystycznych, dużych miast, aż po centra handlowe, warsztaty, czy też fermy. Galeria nie zawsze może być dla potencjalnych kupców plusem. Jeśli ktoś szuka miejsca, w którym chciałby odpocząć po stresującym dniu w pracy, to hałas z galerii na pewno mu w tym nie pomoże. Warto również spojrzeć na miejscowe plany zagospodarowania terenu, czy w miejscu działki nie planuje się jakiejś większej inwestycji, to znaczy przeprowadzenia drogi, budowy jakichś okazalszych budynków itd. Takie rzeczy mogą znacznie obniżyć wartość działki, choć niektórzy potrafią to wykorzystać, że posiadają działkę na sprzedaż na terenie, gdzie kiedyś miasto chciałoby przeprowadzić inwestycje.

Na wartość gruntu może wpływać jeszcze wiele czynników. Warto zapamiętać jednak te u góry, jako podstawowe, jeśli ktoś w przyszłości chciałby zakupić działkę. Działki na sprzedaż są dobrą inwestycją, więc warto o tym pomyśleć.