Przemysłowe filtry powietrza

Przemysłowe filtry powietrza

Read Time:3 Minute, 14 Second

Przemysłowe filtry powietrza – Ich głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Właściciele zakładów muszą wybrać rozwiązanie, które z jednej strony jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, a z drugiej odpowiada ich wymaganiom i potrzebom. Jakie są rodzaje przemysłowych filtrów powietrza? Który warto wybrać?

Filtr wlotowy

Zacznijmy od filtra wlotowego, który można nazwać jednym z najpopularniejszych. Ich zadaniem jest uzdatnianie powietrza napływającego do konkretnego miejsca, np. hali produkcyjnej. Mowa tutaj o zastosowaniu filtrów wentylacyjnych, które są podstawowym wyposażeniem każdej fabryki. Z jednej strony pozwalają pracownikom na swobodną pracę, z drugiej zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do wnętrza maszyny. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza podczas pracy z wrażliwymi urządzeniami. Podstawowy filtr wlotu powietrza charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, więc mogą w niego inwestować nawet te zakłady, które nie działają na dużą skalę. Wciąż jednak na rynku dostępne są bardziej zaawansowane rozwiązania. Warto rozważyć zakup, zwłaszcza jeśli hala produkcyjna jest mocno zakurzona. Pamiętajmy, że ustawowe normy to maksimum, ale starajmy się, aby miejsce pracy było jak najbardziej zakurzone.

 

Filtr powietrza wylotowego

Głównym zadaniem filtra spalin jest oczyszczanie cząstek, które wychodzą na zewnątrz i dostają się do środowiska naturalnego. Ma to na celu przede wszystkim ochronę przyrody, ale także ochronę ludzi. W tym przypadku zgodność z normami jest bardzo ważna, ale podobnie jak w przypadku filtrów wylotowych, również można zainwestować w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Najczęściej właściciele firm decydują się na zakup filtrów workowych i nabojowych. Filtry workowe są tańsze, ale nieco bardziej skomplikowane w użyciu. Inaczej jest z filtrami nabojowymi – droższymi, ale wydajniejszymi.

Filtr sprężonego powietrza

W większych zakładach przemysłowych spotykamy również filtry sprężonego powietrza, które napędzają narzędzia i maszyny, jest więc nieodłącznym elementem procesu produkcyjnego. Filtry sprężonego powietrza to bardzo złożone elementy wyposażenia, które muszą osuszać powietrze i usuwać osady, dlatego ich używanie nie stanowi zagrożenia dla maszyny. Celem jest usunięcie drobnych zanieczyszczeń stałych, a także związków, które mogą tworzyć się podczas niektórych procesów. Dużą rolę odgrywa tu węgiel aktywowany, który działa oczyszczająco.

Jaki filtr przemysłowy wybiera Twoja firma?

Przemysłowe filtry powietrza
Przemysłowe filtry powietrza

Dobór odpowiedniego filtra przemysłowego to zadanie, którego powinni podjąć się fachowcy. Warto pamiętać, że oczyszczanie powietrza to tylko jeden z aspektów zakładu produkcyjnego. Często mówimy też o oczyszczaniu cieczy, w zależności od tego, jak przebiegają poszczególne procesy produkcyjne. Jednak w kontekście przemysłowych filtrów powietrza warto pamiętać, że są one przeznaczone do oczyszczania cząstek, które pozostają w danym pomieszczeniu, na zewnątrz lub napędzają maszyny do pracy. Wybór odpowiedniego systemu nie może być przypadkowy, wręcz przeciwnie – należy przede wszystkim kierować się surowymi normami ustawowymi. Ponadto należy wziąć pod uwagę dobro pracowników oraz ochronę zdrowia ludzkiego i ekosystemów. Za dobór odpowiedniego rozwiązania dla konkretnej firmy odpowiadają zazwyczaj inżynierowie posiadający szeroką wiedzę i doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Warto jednak zapytać każdego, kto na co dzień wybiera system filtracji dla firm działających w każdym sektorze gospodarki. Pamiętajmy, że przemysłowe filtry powietrza sprawdzają się nie tylko w firmach produkcyjnych czy dużych fabrykach, ale również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale.

Montaż i konserwacja systemów filtracyjnych

Dobór odpowiedniego przemysłowego filtra powietrza to tylko część obowiązków, jakie musi spełnić pracodawca. Instalowanie ich jest również ważne i powinno być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych profesjonalistów. Nie możemy zapomnieć o kwestiach związanych z utrzymaniem sprzętu. Należy to robić co najmniej raz w roku, chociaż niektóre systemy wymagają częstszych przeglądów. Wiele zależy od tego, jak szybko pracują każdego dnia. W tym zakresie musimy przestrzegać zasad podanych przez producenta. Pamiętajmy, że brak właściwej konserwacji sprzętu sprawia, że ​​nie jest on w stanie wydajnie pracować, a czasem nawet nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Regularne przeglądy nie wiążą się z dużymi kosztami, ale prace konserwacyjne w przypadku awarii systemu mogą być kosztowne.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %