Sardynia – co warto wiedzieć?

Sardynia – co warto wiedzieć?

Read Time:3 Minute, 42 Second

Najpierw warto rozważyć kupno tanich biletów lotniczych. Wakacje na Sardynii  2019 https://wakacjenasardynii.pl/ to strzał w dziesiątkę.  Wybór lotniska docelowego (Alghero czy Cagliari) determinuje, jaką część wyspy poznamy lepiej. Alghero to północ, Cagliari to południe. Obie części wyspy są atrakcyjne i warte zobaczenia. Zarówno północ, jak i południe kryje swój urok.

Północna Sardynia

Sardynia – co warto wiedzieć?
Sardynia – co warto wiedzieć?

Północną część wyspy określić można, jako stosunkowo zurbanizowaną, z silnymi wpływami obcych kultur. Drugie największe miasto rejonu, Alghero, to dawna katalońska twierdza. Swoim wyglądem przypomina hiszpańskie miasto. Podobnie mało sardyńskie jest Sassari, z silnymi naleciałościami kultury królestwa Pizy a potem Genui. Krajobraz północnej części wyspy składa się z piaszczystych plaż i stromych klifów. Klify są cechą charakterystyczną całej Sardynii. Zatoka Costa Smeralda uważana jest za najpiękniejszą plażę na całej wyspie.

Latem Costa Smeralda przyciąga najbogatszych Europejczyków i ocieka przepychem. Północna Sardynia wydaje się być rajem dla plażowiczów i miejscem mało reprezentatywnym, jeśli chodzi o kulturę i zabytki. Dominują tu wpływy obcych mocarstw. Nie ma tu też wysokich gór. Północne krańce wyspy kryją jednakże dwa parki narodowe: Parko Nazionale dell’Asinara oraz Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalena. Jest tu wiele bezludnych wysp, co spodoba się turystom lubiących samotność. Wakacje na Sardynii to dobre rozwiązanie i nie zapomniana przygoda.

Południowa Sardynia

Południowa Sardynia to przede wszystkim stolica: Cagliari oraz fascynujące zabytki kultury nuragijskiej. Cagliari oferuje turyście chyba wszystko, co potrzebne do szczęścia: kilka niezłych muzeów (zwłaszcza muzeum archeologiczne), pyszne jedzenie i kilka fantastycznych miejsc, na spokojny popołudniowy spacer. Piękne są okolice zamku Il Castello, okolice Bazyliki di Nostra Signora di Bonaria, plaża Poeto oraz Parco Naturale Molentargius, gdzie obserwować można pasące się flamingi. Z Cagliari łatwo dojechać w inne części wyspy. Szczególnie warte wycieczki są chyba przylądek o apetycznej nazwie: Cabo Carbonara oraz Nuraghe Su Nuraxi, najbardziej znany kompleks budynków kultury nuragijskiej. Północna i południowa Sardynia. Taki podział mocno utarł się w świadomości polskich turystów.

Sardynia środkowa -region Nuoro

Miłość do gór

Wakacje na Sardynii mogą być bardzo różnorodne. Góry, plaże. Do koloru, do wyboru. Teren wyspy jest górzysty, z kulminacją w postaci pasma gór Gennargentu w środkowo-wschodniej części Sardynii. Stolicą regionu jest miasto Nuoro, będące dobrą bazą wypadową tak w góry, jak i w kierunku wybrzeża. Poza kilkoma turystycznymi resortami na wybrzeżu baza noclegowa jest ograniczona, a transport skrojony pod miejscowych. W tym rejonie jest naprawdę klimatycznie. Miłośnicy wycieczek w góry z pewnością skuszą się na przynajmniej jednodniowy trekking na najwyższy szczyt wyspy, Punta Marmora. Góry Gennargentu kryją przepiękne widokowo i łatwe technicznie trasy dostępne także dla piechurów o umiarkowanej kondycji.

Piaszczyste plaże

Ci, którzy od plaż wolą góry na pewno nie będą zawiedzeni. Zatoka Orosei znana jest z zatok o krystalicznie czystej, turkusowej wodzie, piaszczystych plaż, bujnej roślinności. Plaże znaleźć można bezpośrednio na obrzeżach miasteczek (np. plaża w Cala Gonone), ale też dalej, ukryte wśród skał. Trekking Cala Gonone – Cala Luna prowadzi do jednej z najpiękniejszych plaż w Europie, o łukowatym, księżycowym kształcie. Wycieczka trwa około 2 godzin i zwieńczona jest kąpielą w idealnie czystej wodzie Morza Śródziemnego. To prawdziwy skarb na mapie Sardynii. Po drodze warto zahaczyć o Grotte del Bue Marino, niesamowitą jaskinie krasową o długości 17 kilometrów. W regionie Nuoro warto wybrać się na wycieczkę do Tiscali, gdzie zobaczyć można jedno z ciekawszych stanowisk poświęconych właśnie kulturze nuragijskiej. Ten rejon Sardynii kryje w sobie wiele pięknych zakątków.

Warto wiedzieć

Wakacje na Sardynii https://www.linkedin.com/showcase/sardynia-wczasy/ to nie tylko przygoda, ale także możliwość wypoczynku- zarówno aktywnego, jak i bardziej relaksującego. Z Sardynii nie wolno wywozić piasku i kamieni, gdyż można dostać mandat podczas kontroli na lotnisku. Sardynia latem staje się momentami zbyt zatłoczona. Władze niektórych regionów postanowiły ograniczać liczbę turystów. Np. plaża Cala Biriola, na której ustalono limit turystów na zaledwie 300 osób. Najlepiej na zwiedzanie tej plaży wybrać się poza sezonem. Szczególnie drogie mogą być noclegi w sezonie. Środkowa Sardynia to odosobnione górskie wioski – idealne miejsce na złapanie dystansu i zapomnienie o cywilizacji.

Region ten szczyci się także najwyższym na świecie odsetkiem mężczyzn – stulatków w społeczeństwie na całym świecie. Na długowieczność Sardyńczyków wpływ ma mieć aktywny tryb życia. Mężczyźni do późnej starości podążają pieszo za swoimi stadami zachowując zdrowie i pogodę ducha. Nie bez znaczenia jest też dieta – bogata w wino i czerwone mięso. National Geographic zaliczył Sardynię do tzw. niebieskich stref – rejonów świata, gdzie żyje się najdłużej (obok Okinawy, Ikarii czy Kostaryki). Warto, zatem wziąć przykład z Sardyńczyków i prowadzić zdrowy tryb życia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %