Sesje fotograficzne

Read Time:3 Minute, 45 Second

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na sesje fotograficzne by uczcić, uchwycić bardzo ważne momenty z ich życia by potem za jakiś czas móc przypomnieć sobie te sytuacje, emocje, które im towarzyszyły w tamtym czasie.

Sesje fotograficzne to idealny pomysł na ciekawy i unikalny prezent dla bliskiej osoby. Możesz sprezentować jej sesje fotograficzne w profesjonalnym studio wraz ze stylistą, albo wspólna sesje na łonie natury. Jest wiele opcji i można modyfikować je w dowolny, dogodny dla siebie sposób. Taki prezent sprawi, że obdarowana osoba poczuje się wyjątkowo, w pewnym sensie jak gwiazda.

Jednocześnie sesje fotograficzne to doskonały pomysł również dla osób interesujących się fotografią. Mogą w ten sposób zobaczyć pracę “od kuchni”, podpatrzeć profesjonalnego fotografa, zobaczyć jak wygląda prawdziwa sesja, ilu przygotowań wymaga, jaki sprzęt jest najlepszy to takiego zadania.

Tego typu prezentu stają się coraz bardziej popularne i modne. Często nie można się zdecydować na jakiś konkretny podarek lub najzwyczajniej na świecie nie mamy pojęcia co kupić by się spodobało, by prezent był “trafiony”. Nie zawsze potrafimy się wszczelić w czyjś gust. Zwłaszcza, gdy ten ktoś ma już dosłownie wszystko i wszystkie pomysły wydają nam się nudne, wyświechtane, zbyt oklepane. Gdy nie możemy któryś raz z kolei ofiarować kwiatów, czekoladek, perfum, szklanek, obrusów i innych gadżetów. Na domiar tego wszystkiego jeśli znamy tą osobę długo, bardzo możliwe że szybko wyczerpiemy listę pomysłów na prezent ( jeśli spotkamy się na wszystkich uroczystościach, urodzinach, świętach, itp.). W takim przypadku sesje fotograficzne są bardzo dobrym rozwiązaniem naszych problemów. Możemy wykupić sobie sesje podwójną (dobry pomysł, np. dla par albo dla przyjaciółek), czyli my sami też skorzystamy, spędzimy czas z bliską osobą i będziemy mieć piękne zdjęcia, które zostaną z nami na zawsze. Kiedy najdzie nas ochota będziemy mogli pooglądać zdjęcia i przypomnieć sobie te wspaniałe chwile, te emocje i tą zabawę. Na pewno jest to bardziej udany prezent niż kolejny kwiatek czy gadżet, który postawimy na półce i poza zbieraniem kurzu na sobie nie przyda nam się do niczego, będzie tylko zagracać miejsce.

W ostatnich czasach modne stają się sesje kobiet w ciąży. Matki chcą uwiecznić na zdjęciu swój błogosławiony stan, często robią zdjęcia wspólnie z partnerami.  A potem zaraz po narodzeniu maluszka wraz z nim. Jest to niekiedy wyzwanie bo dzieci nie lubią długo siedzieć w danej pozycji albo stać przez chwilę nie ruchomo. Stanowi to nie lada wyzwanie, żeby zaciekawić takiego małego człowieka czymś by uchwycić najlepszy moment na fotografii.

Profesjonalne sesje fotograficzne, np. dla jakiejś gazety albo reklamy wyglądają nieco inaczej niż takie prywatne sesje zdjęciowe. Przede wszystkim potrzebne jest specjalnie przygotowane studio lub  inny obszar gdzie będą wykonywane zdjęcia. Dużo większa ilość osób, ponieważ nie tylko fotograf wtedy pracuje, ale także styliści, wizażyści oraz asystenci. Takie sesje fotograficzne zazwyczaj zajmują cały dzień, ale zdarza się tak, że znacznie dłużej w zależności od projektu, zlecenia. Taka praca jest niezwykle wymagająca. Zależy w dużej części od zespołu z jakim musimy pracować. Ważna jest współpraca. Czasem to modelka podpowiada, reżyseruje sesje, dane ujęcie. Ona najlepiej zna swoje ciało, zna jego słabe i mocne strony oraz potrafi to na swoich zdjęciach dobrze zaprezentować. Jeśli reklamuje jakiś konkretny produkt musi stanowić jego tło nie może go przyćmić swoją osobą. Czasem jednak trafia się na ludzi, którzy nie zbyt dobrze potrafią pozować swoim ciałem i w tym rola fotografa, żeby jak najlepiej ustawić modela by osiągnąć zamierzony efekt , a przy tym nie być zbyt szorstkim czy wywyższać się swoja wiedzą. To przede wszystkim praca z ludźmi, więc należy okazywać empatię i uczucia choć czasami trafiają nam się osoby z którym bardzo trudno znaleźć konsensus. W tej pracy należy być wytrzymałym i cierpliwym. Również dużym utrudnieniem mogą być warunki pogodowe, jeśli akurat przypadnie nam w zleceniu wykonanie sesji w plenerze. Jest to profesja nie dla wszystkich, trzeba naprawdę lubić to robić by mieć z tego satysfakcje i czerpać radość mimo czasem ciężkich doświadczeń. Jest też wspaniałą okazją by podróżować, poznawać różnych ludzi ich historię. Pracować nad ciekawymi projektami, rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty. Przekazywać światu swoje zdanie inaczej niż za pomocą słów. To tak jakby “mówić obrazem”. Pokazać coś czego nie normalni ludzie nie zauważają w tym pędzącym świecie, coś co im umyka. Nauczyć ich od nowa zachwycać się światem jak dziecko, wrażliwości na piękno i większej uważności, dostrzeżenia tego co tu i teraz.

Praca fotografa jest pewnym rodzajem sztuki. Stara się on uchwycić ten jeden niepowtarzalny moment by zachwycić odbiorcę swojego dzieła. By przekazać mu swoją wizję otaczającego go świata, ludzi, przyrody. Aby zamanifestować swoje przekonania, zdanie, wyrazić siebie poprzez zdjęcie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %