Stomatolog – zakres działań różnych specjalności

Read Time:3 Minute, 14 Second

    Stomatolog to lekarz specjalizujący się w problemach z obszarem szczękowo-twarzowym, dba o jamę ustną w przypadku problemów z zębami o dowolnej złożoności. Współczesna stomatologia jest zaawansowaną technologicznie nauką, która stale ulepsza metody leczenia i zapobiegania chorobom jamy ustnej. Nawet utrata zębów nie stanowi już problemu, ponieważ istnieje protetyka, implantologia i wiele innych procedur mających na celu stworzenie idealnego uśmiechu dla każdej osoby.

Stomatolog – zakres jego działań

Zawód stomatologa obejmuje dość szeroki zakres działań: leczenie, profilaktykę, chirurgię, protetykę, korekcję zgryzu i wiele innych. Dlatego współczesna nauka podzieliła tę gałąź wiedzy na kilka konkretnych dziedzin:

  • Stomatolog – endodonta. To najbardziej znany specjalista dla każdego pacjenta. Przeprowadza wstępne badanie i zajmuje się standardowym leczeniem stomatologicznym: usuwanie próchnicy, procesów zapalnych i chorób zakaźnych jamy ustnej. To pierwszy specjalista, do którego zgłasza się pacjent. Do jego obowiązków należy diagnoza, leczenie lub skierowanie do innego specjalisty.
  • Stomatolog protetyk. Jest to specjalista zajmujący się protetyką dentystyczną. Zna wszystkie cechy i niuanse tych procesów. Prowadzi protetykę (ruchomą, nieusuwalną, kombinowaną) i mikro protetykę.
  • Stomatolog – chirurg. To specjalista, który usuwa wady za pomocą zabiegów chirurgicznych. Ten lekarz zajmuje się na przykład ekstrakcją nieprawidłowo umiejscowienia zęba. Potrafi wykonywać zabiegi w celu zachowania zębów, leczenia procesów zapalnych i guzów jamy ustnej. Do jego obowiązków należy chirurgiczna odbudowa szczęki, diagnoza typowych poważnych chorób na podstawie ich objawów na twarzy, ustach i szyi. Ponadto ten specjalista prowadzi operacje na powierzchniach przyzębia.
  • Stomatolog dziecięcy. Zęby mleczne mają swoją specyfikę i szereg cech. Wszystko o odpowiednich metodach leczenia zna ten specjalista. Ponadto jest dobrym psychologiem. Umieszczenie dziecka na fotelu stomatologicznym nie jest takie proste.

Stomatolog – chirurg jak leczy pacjentów?

   Stomatologia chirurgiczna to dziedzina stomatologii ogólnej, która zapobiega chorobom jamy ustnej i zębów, diagnozuje choroby i leczy je. Jest ściśle powiązana z innymi specjalnościami stomatologicznymi, dlatego stosuje z nimi wspólne metody diagnostyczne i lecznicze. Interwencje chirurgiczne prowadzą do ekstrakcji zęba, a także rozcinania dziąsła w przypadku stanów zapalnych oraz różnych zabiegów w okolicy szczękowo-twarzowej. Poza tym leczenie chirurgiczne obejmuje: niwelowanie wad twarzy, jamy ustnej, szczęki oraz usuwanie łagodnych i złośliwych guzów.

Stomatolog-chirurg zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak:

  • Zwichnięcie stawów skroniowo-żuchwowych
  • Ropień szczęki, torbiele
  • Zapalenie dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych
  • Złamania szczęki.

Jakie objawy wymagają pomocy stomatologa chirurgicznego?

   W niektórych przypadkach pacjenci są kierowani do stomatologa – chirurga w celu identyfikacji wskazań do interwencji chirurgicznych, w szczególności do ekstrakcji zębów. Dzieje się tak w następujących sytuacjach: brak możliwości odbudowy korony zęba, usuwanie zębów mądrości, konieczność ekstrakcji zęba w celu wzrostu innego zęba itd.

Stomatolog – protetyk

Stomatologia protetyczna to dziedzina medycyny, która ma na celu wyeliminowanie problemów z aparatem narządu żucia i specjalizuje się w montażu protez w celu odbudowy uzębienia. Stomatolog – protetyk wykonuje również szereg innych zadań: diagnoza, leczenie i zapobieganie wadom aparatu mowy. Leczenie chorób szczęki za pomocą różnych urządzeń ortopedycznych, przywrócenie funkcji połykania. Zadania stomatologa mają na celu wyeliminowanie wszelkich wad zębów, które pogarszają, jakość życia pacjentów. Przywracają wydajność i estetykę uzębienia.

  Stomatolog – protetyk jest potrzebny pacjentom z takimi problemami jak: całkowite lub częściowe zniszczenie zęba przy zachowaniu zdrowych korzeni; brak jednego, kilku zębów lub całkowita bezzębność. Stomatolog stara się przywrócić efekt naturalnego zęba, zastępując go sztucznym, to znaczy, że jest to specjalista instalujący korony, mosty, implanty, które będą najbardziej estetyczne i wygodne. Protezy lub implanty nie powinny wpływać na komfort żucia pokarmu lub wymowę.

   Stomatolog innej specjalizacji może skierować pacjenta do protetyka. Do obowiązków stomatologa ogólnego należy wyłącznie leczenie stomatologiczne, jeśli ząb jest już zniszczony, nie będzie w stanie pomóc i zaleci skontaktowanie się z protetykiem w celu przywrócenia jego funkcjonalności. Chirurg podaje podobny kierunek po usunięciu zęba, którego nie można uratować. Nawiasem mówiąc, protetycy często łączą swoje działania z praktyką chirurgiczną, ponieważ instalacja niektórych protez wymaga interwencji chirurgicznej.

   Wiele osób myli nazwy protetyk i ortodonta, chociaż są to różne specjalizacje. Co to jest ortodoncja w stomatologii? Ortodontyczni stomatolodzy korygują wady zgryzu tj. za pomocą specjalnych urządzeń (aparaty ortodontyczne), zęby, które są nieprawidłowo ustawione w rzędzie.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %