Czy sufit może być ozdobą pomieszczenia? A w dodatku modną? Ależ tak! Bowiem sufit wyszedł niedawno na pierwszy plan. Nowoczesne projektowanie wnętrz traktuje go jako piątą ścianę. A to oznacza, że musi być na równi staranni zaprojektowany jak i cztery pozostałe powierzchnie. Jakie są najmodniejsze ozdoby sufitowe?
Dom stanął na głowie, czyli sufit jak podłoga
Zwykłe oświetlenie sufitowe stało się nagle passé, ponieważ sam sufit stał się dodatkową przestrzenią do realizacji czasami nawet zwariowanych pomysłów i aranżacji. Ta powierzchnia już nigdy nie będzie ani nudna, ani biała. Przede wszystkim dlatego, że projektanci stawiają na mocne akcenty kolorystyczne. Modne są zdobienia w postaci na przykład brył geometrycznych. Pojawiają się nowoczesne, fantazyjnie montowane sufity podwieszane. Na suficie zaczynają gościć tapety oraz ciekawe i niepowtarzalne grafiki. Montowanie wielu lamp nie jest już przesadą. Pojawiły się też specjalne motywy przewodnie, jakie należy brać pod uwagę podczas zagospodarowywania przestrzeni sufitowej. Jest to kosmos, pałacowy przepych, afro na suficie i dom postawiony na głowie. Ten ostatni charakteryzują takie detale jak: paski, kratki, kwiaty. Może też się pojawić mozaika podłogowa. Panele nie będą też błędem.
Ozdoby na modnym suficie to też projektowanie wnętrz
Po pierwsze, belki sufitowe niby element z przeszłości, ale jak wszystko pojawia się w nowej odsłonie. Muszą bowiem zostać pomalowane na kolor identyczny jak sam sufit i być dobrze oświetlone na przykład listwami LED.
Po drugie, zdecydowany akcent kolorystyczny to sufit w barwach od różu po niebieski i zielony. Kolory powinny być bardzo odważne. Warto jednak pamiętać, że sufit nie może mieć koloru ścian. Ciemniejsze kolory sufitu pasują do dużych wnętrz, mniejsze mogą przytłoczyć i nawet pomniejszyć optycznie. Do małych pomieszczeń stosujemy barwy pastelowe, jasne.
Po trzecie, na suficie pojawia się tapeta oraz grafika. Spokojnie można zastosować i klasyczne pasy i kratki, a nawet bryły geometryczne czy tapety 3D. Ciekawym efektem graficznym jest spiralny sufit.
Po czwarte – sufit podwieszany, w tym przypadku tak zwany napinany. Jest on wykonany z folii PCV napinanej na gorąco. Taki sufit daje ciekawe efekty, zwłaszcza, że może przybierać różne kształty. Dodatkowo folia może mieć elementy graficzne czy zdjęcia. Występuje w macie i połysku.
Po piąte – klasyczny sufit podwieszany. Sufity gipsowe otrzymują w tym wypadku miano dzieła sztuki. Są o różnych, przedziwnych czasem kształtach i w nietypowych kolorach. Pojawiają się konstrukcje wykonane z wielu warstw z ciekawym oświetleniem. Powstaje na nich bardzo trendy efekt kosmosu, ślimaka, czy nawet zawieszonych w przestrzeni brył geometrycznych. A oświetlenie stanowi w tym przypadku listwa LED (wielobarwna).
Po szóste – nowoczesne projektowanie wnętrz zakłada powstanie oryginalnych malowideł sufitowych. Jest to element stylu kosmicznego, brył geometrycznych, stylu afro. Na suficie zagoszczą kwiaty, pojawia się bambusowe sklepienie czy liście palmy.
Po siódme – oświetlenie, czyli lampy, które są trendy muszą być fantazyjne. I nie mogą odstawać od stylistyki wnętrza, a być jego dopełnieniem
Po ósme pojawia się znana sztukateria i oryginalne listwy sufitowe. Listwy oznaczają granice sufitu. Można je oświetlić listwami LED. Dobrze do nich dobrać i zamontować w centralnym miejscu rozetę. Idealna będzie wtedy lampa z kryształków w stylu pałacowym. Sztukateria natomiast powinna stać się uzupełnieniem malowideł. Pasuje idealnie do sufitu w odważnym, zdecydowanym kolorze.
Który kolor sufitu jest trendy?
Wybierając kolor ścian warto spojrzeć na propozycje światowego giganta w kolorystyce, czyli Pantone. Te topowe projekty kolorystyczne oznaczają modne, barwne projektowanie wnętrz na lata. Nadchodzące kilka sezonów to królestwo kosmicznego trendu wraz takimi barwami jak: fiolety od bardzo ciemnego po jasny, wszystkie odcienie niebieskiego, pojawia się też srebro, popiele i złamana biel. W stylu afro natomiast goszczą wszystkie barwy ziemi, czyli brązy, beże, mosiądz, stare złoto, naturalne zielenie. Ciekawą propozycją są także mocne, żywe barwy takie jak: wszystkie odcienie niebieskiego, pomarańczowy o różnym natężeniu, a także i zielenie, następnie róże – mocne i ciemne kolory, a także klasyczne szarości po odważną, głęboką czerń
Choć sufit teraz święci swoje pięć minut, to należy z wielką rozwagą dobierać jego ozdoby. Łatwo bowiem, zamiast odmienić pozytywnie pomieszczenie, po prostu je przytłoczyć, a nawet ośmieszyć. Styl pałacowy pasuje do dużych pomieszczeń dekorowanych z rozmachem w dworkach i dużych klasycznych domach. W małych mieszkaniach i pokoikach wygląda wręcz kuriozalnie. Podobnie styl kolonialny – afro. Mocne kolory przytłoczą małe pomieszczenie, pomniejszą je optycznie. Dużemu dodadzą energii. Kosmos pasuje do sypialni, w salonie będzie wyglądał kosmicznie, ale śmiesznie… Jednak warto poświęcić odrobinę czasu i energii, by mieć w domu nietuzinkowy sufit, który stanie się jego oryginalną i modną ozdobą.