Co robi ozonowanie?

Co robi ozonowanie?

Read Time:3 Minute, 29 Second

W pogoni za czystym powietrzem mieszkańcy wielkich miast są gotowi na poznania i zastosowania nowoczesnych technologii. Ostatnio wiele osób interesuje się taką usługą, jak dezynfekcja mieszkania z użyciem ozonu. Warto się zastanowić, dlaczego jest to potrzebne i w jakich przypadkach naprawdę warto to zrobić.

Dlaczego ozon jest dobry?

Ozon to gaz, będący zasadniczo modyfikacją tlenu. W naturze ozon powstaje po przejściu przez powietrze wyładowania elektrycznego.To on nadaje powietrzu po burzy ten niesamowity zapach świeżości. Ozon ma bardzo dużą moc utleniającą. Jest skuteczny przeciwko zarazkom, wirusom, pleśni, grzybom. Procedura ozonowania mieszkania ma na celu ogólną głęboką dezynfekcję, ponieważ gaz ten przenika wszędzie – w pęknięcia, pory.

Co robi ozonowanie? Neutralizuje nieprzyjemne zapachy (usuwa przyczynę, nie maskuje). Zniszczy wszystkie owady, ich gniazda i larwy. Działa nawet na roztocza. Po ozonowaniu pomieszczeń powietrze w ich wnętrzu jest prawie sterylne, czyste i zapewnia lepsze oddychanie dla wszystkich mieszkańców. Zabieg ozonowania biur czy też domów jest szybki i nie wymaga specjalnego przygotowania. Po wykonaniu swojej pracy ozon rozkłada się i zamienia w zwykły tlen – nie pozostaje żaden ślad. To świetny sposób na dezynfekcję biura i domowego pomieszczenia bez tradycyjnych agresywnych środków chemicznych (chlor, alkohol, kwasy itp.).

Profesjonalna dezynfekcja ozonem

Niezwykle skutecznie jest okresowe przeprowadzanie ozonowania mieszkania przy zaangażowaniu profesjonalnego sprzętu i specjalistów. Co robi ozonowanie dobrym ozonatorem? Oczyści powietrze w mieszkaniu i nikomu nie zaszkodzi.To dostępna cenowo usługa, której zalety są widoczne od razu po wykonaniu. Zwykle przed ozonowaniem pomieszczenia trzeba wykonać lekkie czyszczenie na mokro. Następnie właściciele i zwierzęta opuszczają mieszkanie (trzeba też zabrać ze sobą rośliny). Po ozonowaniu mieszkanie należy dokładnie przewietrzyć.

W chwili obecnej ozonowanie powietrza to najbardziej przyjazna środowisku technologia dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Ozon jest silnym środkiem utleniającym. W tym tkwią jego pozytywne właściwości. Jedną z zalet ozonowania jest możliwość dezynfekcji powietrza i wszystkich powierzchni w pomieszczeniach mieszkalnych i przemysłowych, w biurach, przedszkolach, szkołach, szpitalach, punktach gastronomicznych w krótkim czasie (10-30 minut) i na dużych powierzchniach magazyny itp.

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo powietrza oczyszczanego przez ozonator. Czy ozon jest bezpieczny i czy można oddychać ozonowanym powietrzem? Skoncentrowany ozon naprawdę nie jest bezpieczny. W wysokich stężeniach jest trujący. Dlatego w przypadku tej metody dezynfekcji lepiej zaangażować profesjonalistów. Ozonatory domowe pomogą uporać się z nieprzyjemnymi zapachami i oczyścić powietrze. Ale wirusy można zabić tylko przy wysokim stężeniu ozonu. W tym celu stosuje się ozonatory przemysłowe.

Skuteczność ozonu została przetestowana w praktyce

Ozonowanie to proces nasycania powietrza ozonem, który jest najsilniejszym środkiem w przyrodzie i na poziomie chemicznym. Oddziałując z cząsteczkami organicznymi i nieorganicznymi, rozkłada je na najprostsze składniki. Ozonowanie biura lub mieszkania jest skuteczne pod kątem:

  • Eliminacji zapachów tytoniu, zgnilizny i innych
  • Eliminacji zapachu spalenizny po pożarze
  • Prowadzenia dezynfekcji biura i niszczenia wirusów i bakterii.

Korzyści z dezynfekcji ozonem

Główną zaletą ozonowania pomieszczeń jest jego wysoka skuteczność w szerokim zakresie zastosowań. Po ozonowaniu nie jest wymagane czyszczenie i wycieranie powierzchni. Ozon nie wytrąca się, ale całkowicie przekształca się w tlen. Dlatego po ozonowaniu biura zapach będzie podobny do zapachu powietrza po burzy. Nie pozostają żadne toksyczne odczynniki ani chemikalia. Pokój będzie sterylny. Można bezpiecznie w nim pracować. Dezynfekcja biur ozonem jest tańsza niż chemiczna ze względu na brak materiałów eksploatacyjnych (chemii).

Zasada działania ozonatora

Wewnątrz ozonatora znajdują się dwa główne elementy: płyty elektryczne i wentylatory. Pod wpływem prądu elektrycznego o wysokim napięciu (kilka tysięcy woltów) między płytkami elektrycznymi powstaje wyładowanie, które sprzyja syntezie ozonu z cząsteczek tlenu. Wentylatory z kolei przepychają powietrze między płytami, tworząc nowy ozon.

Wyjście to powietrze nasycone ozonem. Ponieważ gaz równomiernie zajmuje całą dostępną objętość, ozon zaczyna być rozpraszany w całym pomieszczeniu. Cząsteczka ozonu (masa molowa 48 g/mol) jest cięższa od powietrza (29 g/mol), więc najwyższe stężenie ozonu osiąga się w odległości jednego metra od podłogi. Profesjonalne firmy korzystają z przemysłowych, dużych ozonatorów, które pozwalają wykonać skuteczne i bezpieczne ozonowanie pomieszczeń.

Podczas ozonowania mieszkania ważne jest osiągnięcie wymaganego stężenia ozonu w powietrzu, aby skutecznie oddziaływał z innymi cząsteczkami. Jeśli czas zabiegu będzie niewystarczający do akumulacji pożądanego stężenia ozonu, skuteczność zabiegu będzie niska. Czas rozpadu ozonu do tlenu wynosi 2-4 godziny, w zależności od stężenia i warunków panujących w pomieszczeniu. Po tym czasie człowiek może wejść do pokoju i nie martwić się o szkodliwy wpływ ozonu na człowieka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %