Ile kosztuje lakiernik samochodowy?

Ile kosztuje lakiernik samochodowy?

Read Time:3 Minute, 30 Second

Niemal każdy samochód po kilku latach użytkowania wymaga wizyty u lakiernika. Pojawiają się zarysowane drzwiczki, odrapana karoseria czy wyblakły kolor. Malowanie samochodu wymaga jednak sporo czasu, jest skomplikowane i kosztuje. Jak jest zatem cena lakierowania samochodu? Czy istnieją mniej kosztowne alternatywy? W zależności od kondycji karoserii potrzebne może być malowanie całego pojazdu lub wybranej części. Wszystkie te elementy mają istotne znaczenie dla ostatecznego kosztu usługi. Ile może zażądać lakiernik samochodowy?

Ile kosztuje lakierowanie całego samochodu?

Wpływ czasu i eksploatacji samochodu powoduje, że na jego powierzchni pojawiają się zarysowania, jak i pęknięcia. Znaczenie ma również działanie czynników atmosferycznych, które sprawiają, że lakier ulega odbarwieniom. W zależności od rodzaju uszkodzeń konieczne są różnego rodzaju naprawy. łączna kwota malowania w zakładzie lakierniczym może wynosić nawet  9 tys. zł.

Ile kosztuje lakiernik samochodowy?Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem lakierowanie w profesjonalnej lakierni, szczególnie gdy rys jest wiele lub są głębokie. W związku z tym to proces długotrwały i pracochłonny, ponieważ przed lakierowaniem wszystkie małe elementy należy zdemontować (np. lusterka) Natomiast karoserię należy dokładnie oczyścić, usuwając np. starą warstwę lakieru. Ponadto należy ją umyć i odtłuścić, a następnie wygładzić. Dopiero po wykonaniu tych czynności można aplikować lakier bazowy, a w dalszej kolejności lakier bezbarwny. Po tym należy powierzchnię lakierowaną wypolerować, tak aby usunąć wszelkie niedoskonałości. Cała procedura może zająć nawet kilka dni, choć często jest krótsza. Najwięcej zależy od wielkości i stopnia uszkodzeń karoserii, jak i zajętości lakiernika. Ile zatem może kosztować lakierowanie samochodu?

Po pierwsze cena zależy od segmentu i wielkości samochodu, jak i renomy oraz lokalizacji warsztatu. Ceny wahają się od 3 do 6-9 tys. zł. W szczególnych przypadkach koszty mogą być jednak znacznie wyższe, szczególnie gdy decydujemy się na lakierowanie w ASO. Przeciętny koszt wynosi ok. 5-6 tys. zł. Po drugie znaczenie ma segment pojazdu. Im nowszy i bardziej nowoczesny model, tym wyższa cena lakierowania i pozostałych usług. Mniejszy wpływ na wartość lakierowania ma rodzaj lakieru. Mniej kosztują klasyczne lakiery, np. niemetaliczne, metaliczne, matowe czy perłowe. Droższe są natomiast specjalne, w tym: kameleon, lakier z efektem rdzy, neon. Użycie niestandardowego lakieru podwyższa koszty malowania nawet o kilka procent. Jak łatwo zauważyć, koszt lakierowania może być naprawdę wysoki, co wynika z występowania określonych czynników. mimo wszystko blacharstwo i lakiernictwo samochodowe jest najtrwalszą metodą odświeżenia karoserii pojazdu, która nie wymaga ingerencji nawet przez wiele lat.

Malowanie auta – ile za pojedynczy element?

W przypadku gdy uszkodzeniu ulega wyłącznie mały element, nie trzeba malować całej karoserii ani korzystać z usług blacharza. W takiej sytuacji można pomalować wyłącznie kilka najbardziej zniszczonych elementów samochodu albo wybrać pojedynczy element. Koszt takiej naprawy wynosi od 200 zł do 1 000 zł. Ostateczna wartość zależy przede wszystkim od wielkości lakierowanej powierzchni, jak i wybranego warsztatu. Najwięcej kosztuje lakierowanie dużych obszarów (np. maska, dach) w porównaniu do np. lusterka. Lakierowanie pojedynczego elementu o niewielkiej powierzchni może kosztować 200-300 zł (np. za lusterko), a w przypadku większych nawet 400-600 zł (np. drzwi, zderzak błotnik). W wielu przypadkach ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Malowanie mniejszych, pojedynczych elementów ma kilak zalet. Pierwszą jest z pewnością możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, drugą jest czas trwania naprawy. Zwykle trwają one wtedy krócej, nawet w ciągu jednego dnia roboczego lub kilku godzin. Dzięki temu nie trzeba zostawiać samochodu w warsztacie na kilka dni.

Jak tanio i szybko naprawić lakier?

Małe uszkodzenia lakieru można naprawić nawet samodzielnie. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju emulsje i pasty, a także markery i kredki do usuwania rys. Ich działanie polega na wypełnianiu rysy specjalnym preparatem (zawierającym wosk lub żywicę). W ten sposób maskuje zarysowanie. Preparaty kosztują mniej niż 100 zł. Warto jednak pamiętać, że działają wyłącznie w ograniczonym zakresie i na określony czas. Powodują tymczasowe zamaskowanie uszkodzeń, ale wciąż w niewielkim stopniu pozostają widoczne. Nie należą zatem do stałych rozwiązań. Działanie czynników zewnętrznych (np. deszczu) sprawia, że powoli się wypłukują, przez co rysy znów stają się widoczne. Można je stosować tylko na płytkie zarysowania. Zupełnie nie sprawdzają się do głębokich rys. Najtańsze produkty kosztują zaledwie od 10 zł do 50 złotych. W związku z tym można potraktować je jako tymczasowe rozwiązania, które kryją problem. Na dłuższą metę, aby całkowicie pozbyć się rys, należy udać się do profesjonalnego warsztatu. Tylko w ten sposób można osiągnąć trwały efekt, który zadowoli wszystkich i  pozwoli zapomnieć o rysach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %