Jak zapewnić sobie komfortowy sen?

Read Time:4 Minute, 30 Second

Sen jest bardzo ważny dla zdrowego życia i dobrego samopoczucia. Odpowiedni wypoczynek w nocy jest gwarancją udanego dnia. Mamy więcej energii, jesteśmy bardziej skoncentrowani, spokojniejsi, bardziej kreatywni, łatwiej zapamiętujemy. Jakość snu zależy od wielu czynników, np. od rodzaju materaca, godziny udania się na spoczynek, itp. Jednak w dużej mierze zależy od naszej poduszki. Każdy ma różne preferencje co do pozycji spania, jedni wolą spać na plecach, na boku, a jeszcze inni na brzuchu. W każdej z tej pozycji musimy pamiętać o ułożeniu kręgosłupa (o zachowaniu naturalnych krzywizn). To od poduszki zależy czy rano obudzimy się z bolącym karkiem, albo napięciem w ramionach. Człowiek średnio przesypia 1/3 swojego życia, więc warto zwrócić uwagę i zainwestować w dobrej jakości poduszki. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór poduszek, różnią się wielkością, wysokością, rodzajem materiału i wieloma innymi aspektami.  Jak spośród takiego asortymentu wybrać tę najlepszą? Należy zwrócić uwagę na:

Rodzaj wypełnienia poduszki

 • Wielkość i kształt
 • Pokrycie
 • Wysokość i twardość

 

Poduszki z wypełnieniem naturalnym:
– poduszki z puchem – zawierają puch, czyli miękkie pióra piskląt i podszycie piór ptaków dorosłych. Najlepszy jakościowo jest puch gęsi, ale używa się także puch kurzy i kaczy. Takie poduszki są bardzo miękkie i lekkie, idealnie odprowadzają wilgoć, przyjazne dla skóry. Są najbardziej ekskluzywne i najdroższe.

– poduszki z pierzem  – zawierają pióra wymieszane z puchem. Takie poduszki są tańsze od tych z prawdziwym puchem, ale niestety trochę gorsze jakościowo – twarde i ciężkie

– poduszki wełniane – są całoroczne: w lecie nie przegrzewają ciała, a zimą grzeją. Przyjazne dla skóry, bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Najlepszymi rodzajami wełny do tego typu poduszek są wełny wielbłądziej, z kaszmiru i wełny merynosów australijskich.

– poduszki z jedwabiem – jedwab ma dużo zalet m.in. jest antystatyczny, więc nie przyciąga kurzu, wpływa korzystnie na układ nerwowy. Takiego typu poduszki są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Są to jedne z najbardziej ekskluzywnych poduszek.

– poduszki z lnem –  naturalny len jest delikatny, letni materiał, pozwala skórze oddychać, przyjemnie ochładza skórę podczas snu. Podobnie jak jedwab nie przyciąga kurzu, więc również nadaję się dla alergików.

– poduszki z gryką – zawierają w sobie wypełnienie z gryczanych łusek. Takie poduszki mają wiele zalet, najważniejszą z nich jest to że idealnie dopasowują się do kształtu kręgosłupa i zapewniają odpowiednie podparcie dla karku.

– poduszki z orkiszem – orkisz jest to popularne, hodowane już w średniowieczu zboże, które w obecnym czasie bardzo często możemy spotkać, wraca bowiem do łask. Poduszki wypełnione orkiszem łagodzą bóle stawów i bóle głowy.

– poduszki z wypełnieniem z łuski prosa – są miękkie i bardziej delikatne w przeciwieństwie do gryki, oraz nie szeleszczą. Poduszki z tym wypełnieniem są bardzo dobre w okresie zimowym, ponieważ proso utrzymuje ciepło.

– poduszki z zieloną herbatą –  na razie jest to rzadkość, ale stopniowo zdobywa grono swoich wielbicieli.  Zielona herbata jest znana z uspokajających właściwości, popularna w kulturze azjatyckiej. Takie poduszki zapewniają relaksujący i kojący sen.

– poduszki z wypełnieniem z włókien miąższu bambusa – są antybakteryjne, miękkie, nie przyciągają kurzu, odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Bambus pozwala skórze oddychać, idealnie przepuszcza, a nawet odparowuje wilgoć.

Wielkość i kształt:

Jeśli chodzi o kształt i wielkość mamy dwie opcje:

 • Poduszki anatomiczne, ortopedyczne
  Dopasowują się do kształtu ciała, anatomicznej budowy kręgosłupa, podbierają kark i zapobiegają napinaniu mięśni
 • Poduszki klasyczne
  Mają trzy różne wielkości: 40x40cm, 60x70cm i 70x80cm, kwadratowe lub prostokątne z wybrzuszeniem na środku.

 

Pokrycie

Od niego zależy w dużej mierze jakość i wytrzymałość poduszek. Dostępne są poduszki z:

 • z pokryciem poliestrowym (syntetycznym) – najtańszy rodzaj pokrycia, jest łatwy w utrzymaniu: można go często prać i schnie szybko. Jednak nie zapewnia dobrej wentylacji
 • z pokryciem bawełnianym (naturalnym) – pozwala skórze oddychać, gwarantuje dobrą wentylacje. Idealne jako pościel dla dzieci https://www.lamilani.pl/pl/c/Komplety-Bawelniane/66.
 • z pokryciem z mikrowłókien – to pokrycie jest miękkie, zapewnia większą wytrzymałość poduszce, można często prać, podobnie jak pokrycie poliestrowe.
 • z pokryciem wełnianym – tak samo jak z wypełnieniem, najlepszy rodzaj wełny to ten z wielbłądów i merynosów. Przy tego typu pokryciu ważne, żeby nie owlekać dodatkowo poduszki, wełna powinna dotykać skóry. Utrzymuje odpowiednią temperaturę, odprowadza wilgoć, pozwala skórze oddychać.
 • z pokryciem lnianym – idealne dla alergików, przewiewny, lekki materiał, daję uczucie kojącego chłodu, bardzo dobre na okres letni.
 • z pokryciem z jedwabiu – delikatny, ekskluzywny materiał z delikatnym połyskiem. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, przyjemny w dotyku.

Twardość i wysokość

Kupując poduszki musimy brać pod uwagę pozycje w jakiej śpimy – jest to główny czynnik, który decyduje jaka poduszka będzie dla nas odpowiednia: miękka czy twarda.

 • Jeśli śpimy na boku to najlepsza będzie poduszka twarda i wysoka. Zabezpieczy przed nadmiernymi odchyleniem głowy na bok co skutkowałoby nadmiernym wygięciem kręgosłupa. Poduszka musi być na tyle wysoka by wypełnić przestrzeń między policzkiem a materacem.
 • Dla osób śpiących na plecach odpowiednia będzie przynajmniej średnia i twarda by głowa nie opadał zbytnio do tyłu, musi być na tej samej wysokości co tułów.
 • W przypadku osób śpiących na brzuchu, najlepiej byłoby spróbować zmienić pozycję, gdyż jest to najmniej komfortowa pozycja dla kręgosłupa, który nienaturalnie się wygina. Jednak jeśli zmiana jest niemożliwa najlepsze poduszki to te płaskie i miękkie, które nie będą nadwyrężać odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wybierając poduszkę warto mieć na uwadze, że ma bardzo istotny wpływ na jakość i komfort naszego snu, a także jakości życia, ponieważ sen to zdrowie.

 

ZOBACZ WIĘCEJ:

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %