Jakie metody suszenia drewna konstrukcyjnego są najczęstsze, i która z nich jest najlepsza?

Jakie metody suszenia drewna konstrukcyjnego są najczęstsze, i która z nich jest najlepsza?

Read Time:3 Minute, 27 Second

Drewno konstrukcyjne używane do budowy domów oraz innych budynków musi przejść najpierw długi proces obróbki i przygotowania, zanim będzie gotowe do wykorzystania na budowie. Proces ten często jest czasochłonny i wymaga dużej precyzji, by otrzymać produkt zgodnie z najwyższymi normami. Jak wygląda suszenie drewna konstrukcyjnego, i jakie metody są najskuteczniejsze?

Dlaczego suszenie drewna jest tak ważne?

Deski i drewniane słupy wykorzystywane przy budowie domów bez odpowiedniej obróbki cieplnej oraz procesów konserwacyjnych po kilku latach nadawałyby się już do wyrzucenia, jako że z pewnością pojawiłaby się nie tylko próchnica ale i sinizna, czyli zjawisko bardzo często występujące przy drewnie nieodpowiednio zakonserwowanym. Drewno do budowy domu szkieletowego http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-gorzow-wielkopolski powinno mieć określoną wilgotność, najczęściej w granicach 12 procent. Dodatkowo dzięki obróbce termicznej oraz procesom suszenia stanie się odporne na wyginanie, a także podwyższone zostają jego właściwości mechaniczne, czyli twardość. Jakie metody suszenia drewna konstrukcyjnego są najczęstsze, i która z nich jest najlepsza?Często również poddaje się je specjalnym procesom konserwacyjnym, które jednak trwają aż do momentu umieszczenia go w konstrukcji domu. Przechowywanie klejonego drewna konstrukcyjnego musi odbywać się na podwyższeniu względem podłoża, by umożliwić swobodny przepływ powietrza, a tym samym utrwalić proces suszenia. Naturalna wilgoć występująca w drewnie musi zostać zminimalizowana aż do odpowiedniego poziomu, dzięki czemu drewno nie będzie narażone na gnicie, a tym samym cała konstrukcja budynku będzie trwała i stabilna. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy domów jest drewno klasy C24 http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/sprzedaz/, które pochodzi z drzew iglastych. Mała zawartość żywicy względem innych rodzajów drzew, a przede wszystkim dobry materiał do obróbek termicznych sprawia, że zdecydowanie jest to najczęściej wybierany i najtrwalszy materiał na obecnym rynku budowlanym. Proces suszenia oraz obróbek konserwacyjnych jest konieczny, by drzewo nadawało się do wykorzystania na budowie.

Rodzaje suszenia drewna konstrukcyjnego

Przez wzgląd na różne rodzaje drewna wykorzystywanego na budowach, wyodrębnia się kilka najpopularniejszych metod suszenia i obróbki termicznej, które zapewniają najwyższą jakość gotowego materiału. Rozróżniamy dwie podstawowe metody – naturalną oraz sztuczną. Naturalna polega w dużej mierze na suszeniu belek drewna na domy szkieletowe na wolnym powietrzu, które jednak muszą być oddzielone od siebie przekładkami, by umożliwić swobodny przepływ powietrza a tym samym proces ten jest skuteczniejszy. Wymaga on jednak zdecydowanie więcej czasu oraz sprzyjających warunków pogodowych, jako że wilgoć w powietrzu nie sprzyja skutecznemu suszeniu. Metody sztuczne natomiast wykorzystują zamknięte komory ciśnieniowo próżniowe, które suszą drewno na dom w podwyższonej temperaturze, o wiele szybciej doprowadzając materiał do pożądanego poziomu wilgotności. Klasa drewna C24 najczęściej osiągana jest za pomocą metody sztucznej, która nie tylko przyspiesza proces suszenia, ale przede wszystkim jest bardzo skuteczna. Warto bowiem podkreślić, że drewno C24 suszone naturalnie zajmuje od 6 do nawet 12 miesięcy do osiągnięcia pełnej gotowości do wykorzystania, co może być zdecydowanie zbyt długim czasem oczekiwania dla klientów. Nowoczesne metody suszenia drewna są tak samo skuteczne jak i naturalne, ale zdecydowanie wygrywają komory ciśnieniowo próżniowe, które są efektywne i o wiele szybsze w zastosowaniu. Każdy dobry tartak posiada w swoim wyposażeniu taki sprzęt, dzięki czemu może cieszyć się o wiele większym obrotem, a przede wszystkim zapewniać klientom regularne i szybkie dostawy potrzebnych materiałów.

Naturalne czy sztuczne suszenie – co lepsze?

Biorąc pod uwagę obie metody obróbki termicznej drewna na konstrukcje szkieletowe http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-wroclaw, zdecydowanie bardziej opłacalna zarówno dla inwestora jak i samego tartaku jest metoda sztuczna, która wykorzystuje komory ciśnieniowo próżniowe. Naturalne suszenie drewna jest opłacalną inwestycją jedynie w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ oczekiwanie kilku a nawet

Kilkunastu miesięcy na pełną gotowość drewna do wykorzystania to zdecydowanie zbyt długo dla osób, które chcą wybudować jak najszybciej swój wymarzony dom. Obróbka termiczna przy pomocy sztucznej metody daje większą efektywność każdemu tartakowi, a co za tym idzie, większe zyski. Z perspektywy inwestora zainteresowanego zakupem drewna od tartaku również będzie to korzystne, bo czas oczekiwania na zamówiony materiał jest zdecydowanie krótszy, tym samym łatwiejszy do zaakceptowania. Jednocześnie cena drewna konstrukcyjnego poddawanego obróbce termicznej metodą sztuczną jest taka sama lub nawet niższa, niż w przypadku drewna suszonego metodą naturalną. Stąd też wynika prosty wniosek – dla inwestora bardziej opłaca się zakupić drewno suszone metodą sztuczną i mieć gotowy materiał o wiele szybciej, niż czekać, aż drewno wyschnie naturalnie, co może zająć nawet kilkanaście miesięcy. Obie metody są skutecznej, jednak sztuczna zdecydowanie wygrywa w tym zestawieniu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %