Piaskowanie - jak to wygląda

Piaskowanie – jak to wygląda

Read Time:3 Minute, 46 Second

Czyszczenie różnego rodzaju powierzchni nie należy do czynności, które należą do naszych ulubionych i nic w tym dziwnego. Jest to zadanie żmudne i wymagające dużego wysiłku. Jednocześnie niejednokrotnie konieczne jest zrobienie tego z dużą starannością, a do tego wymagana jest odpowiednia ilość czasu. Bywa to też skomplikowane technologiczne w przypadku twardych materiałów.
Na szczęście rozwój technologii ułatwił wiele czynności i w tej również doszło do znaczącego postępu. Tak naprawdę nie mówimy tutaj o technologii, która została wymyślona w ostatnich czasach, ale jest ona ciągle udoskonalana. Piaskowanie to metoda obróbki, która znacząco zmniejszy ilość pracy, którą będziemy musieli włożyć w czyszczenie danych powierzchni. W ramach tego artykułu zostanie opisany ten proces. Na czym polega proces piaskowania? Jak to wygląda? Jakie powierzchnie można obrabiać?

Piaskowanie – ogólne informacje

Przede wszystkim należy powiedzieć, że piaskowanie polega na obróbce strumieniowo-ściernej. Proces może być wykonywany na różnego rodzaju materiałach. Piaskarka jest urządzeniem, które służy do tego celu. Sam materiał bywa zróżnicowany i zależy to m.in. od tego jaką powierzchnię czyścimy. Tradycyjnie do tego celu wykorzystywany był przede wszystkim piasek szklarski i kwarcowy. Obecnie popularniejsze są takie składniki jak stalowy śrut, elektrokorund czy garnet. Istotne w przypadku piaskowania jest to, że nie tylko otrzymujemy czystą powierzchnię, ale również równą. Ten ostatni parametr również zależy od dobranego materiału do wykonywania procesu. Wyrównanie to również pozbycie się różnego rodzaju niedoskonałości obrabianych elementów, aby otrzymać fakturę zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Piaskowanie – na czym polega?

Przede wszystkim piaskowanie może zostać przedstawione jako 3 oddzielne etapy. Pierwszym z nich jest usunięcie zanieczyszczeń oraz wyeliminowanie obecności pozostałości wcześniej występujących powłok. Jeśli ten etap zostanie ukończony, można przejść do uzyskania wyrównanej powierzchni bez niepotrzebnych uszczerbków. Ten proces możemy nazwać ujednolicaniem. Na samym końcu następuje dbałość o detale w postaci otrzymania optymalnej chropowatości. Efektem przejścia przez cały proces jest otrzymanie czystego i wyrównanego materiały gotowe do skutecznego użytkowania. Piaskowanie betonu w Goleniowie może być przykładem, w jaki sposób wykonywać to skutecznie.

Zobacz również:

 

Jakie powierzchnie nadają się do piaskowania?

Zastosowanie piaskowania jest dość szerokie i może być stosowane w przypadku różnego rodzaju powierzchni. Nie ma problemu z tym, żeby używać tej metody do usuwania zabrudzeń choćby w postaci rdzy. W Goleniowie piaskowanie drewna wskazuje na szeroki zakres zastosowań tego rodzaju obróbki. Nie zmienia to faktu, że równie dobrze piaskowaniem można potraktować choćby auta czy różnego rodzaju elementy wykonane z betonu. Ponadto zakres zastosowań zależy od rodzaju materiałów ściernych. Niektóre z nich delikatniej traktują obrabianą powierzchnię. Najczęściej piaskowanie jest używane do tego, żeby pozbywać się resztek rdzy, farby czy lakieru. Innym zastosowaniem jest wyrównanie obrabianej powierzchni i pozbycie się wielu uszczerbków. Piaskarki wykorzystywane są powszechnie do oczyszczania takich warstw jak choćby fasady budynków czy kostka brukowa. Istnieją jednak elementy, gdzie piaskowanie nie będzie skuteczne i powinno się go unikać. Dotyczy to przede wszystkim delikatnych materiałów, nawet jeśli zbudowane są z nich mury.

Skuteczne materiały ścierne

Możliwe jest wybranie różnych materiałów ściernych, ale który z nich okazuje się najskuteczniejszy? Należy zdawać sobie sprawę, że istotne w tym przypadku są kwestie twardości, granulacje oraz wykorzystywanej technologii. Najpopularniejszy jest piasek kwarcowy. Wynika to z dużej ilości występowania tego materiału, a jednocześnie jest on tani. Zaletą jest również szeroki zakres twardości. Szklane mikrokulki świetnie nadają się do obróbki aluminium. W ogóle w tym przypadku można stosować różne materiały. Są to choćby różnego rodzaju metale. W Goleniowie piaskowanie metalu można wykonać choćby właśnie za pomocą mikrokulek, które są do tego celu optymalne. Elektrokorund to jeden z najtwardszych materiałów i również jest on wykorzystywany do zadań specjalnych. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale jest to powiązane z wysoką twardością. Jednocześnie można go wykorzystać nawet do kamienia czy szkła. Można wykorzystywać również materiały o znacznie niższej twardości. Nadają się one choćby do obróbki drewna czy innych delikatniejszych powierzchni. Do tej grupy można zaliczyć choćby plastikowy śrut, szklany granulat czy miększe rodzaju piasku. Po drugiej stronie znajduje się węglik krzemu, którego twardość jest zbliżona do diamentu.

Piaskowanie, czyli czyszczenie różnorodnych powierzchni

Trudno określić konkretny koszt piaskowania, gdyż duża ilość zmiennych sprawia, że jest to materiał na osobny artykuł. Często jednak warto skorzystać z tej usługi, ponieważ szybko można dokonać oczyszczenia różnorodnych powierzchni. Jednocześnie będą one wyrównane i nie będzie na nich różnego rodzaju dodatkowych niedoskonałości. Obróbka polega na ścieraniu, które odbywa się pod odpowiednim ciśnieniem. W zależności od obrabianego elementu stosowane są różne materiały ścierne, które różnią się choćby twardością czy granulacją.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %