Co stosować na onycholizę paznokci? Paznokcie, zarówno te u rąk, jak i nóg, narażone są na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości. Niektóre z nich rzutują jedynie na estetykę stopy czy dłoni, inne zaś prowadzić mogą do całkiem poważnych konsekwencji i powikłań. Bywa również, że dotykająca paznokcie dolegliwość negatywnie wpływa na jego wygląd i kondycję. Przykładem takiego schorzenia jest onycholiza. Jak objawia się ta zlokalizowana w paznokciu nieprawidłowość i jak skutecznie ją leczyć?
Czym jest onycholiza paznokcia?
Onycholiza to schorzenie, które lokalizuje się w obrębie paznokcia; dotyka ono płytek paznokciowych zarówno u rąk, jak i u nóg. Dolegliwość ta polega na charakterystycznym odklejeniu się łożyska paznokcia od jego płytki. Na skutek tego pomiędzy łożyskiem a płytką pojawia się pusta przestrzeń, w której gromadzić się mogą pęcherzyki powietrza, masy rogowe paznokcia i zanieczyszczenia. Choroba zaczyna być widoczna na brzegu paznokcia, a następnie postępuje w głąb płytki.
Rozpoznanie onycholizy jest stosunkowo nietrudne. Jej objawy są bardzo charakterystyczne i wyraźne już w pierwszych etapach rozwoju dolegliwości. Odklejenie się płytki od łożyska w sposób zauważalny objawia się regularnie powiększającym się białym, a następnie szarawym lub żółtym zabarwieniem paznokcia. W skrajnych przypadkach paznokieć może zabarwić się nawet na ciemny, brązowy kolor.
Onycholiza – przyczyny powstawania
Onycholiza może pojawić się na paznokciu z kilku różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych są wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne stóp lub dłoni. Mocne uderzenie i uszkodzenie paznokcia może spowodować odklejenie się jego płytki od łożyska. Nierzadko onycholizę pourazową poprzedza także pojawienie się podpaznokciowego krwiaka, który – narastając – rozdziela łożysko i płytkę paznokcia. Urazy nie są jednak jedynymi przyczynami występowania onycholizy. Do tej charakterystycznej dolegliwości prowadzić mogą także inne, przewlekłe choroby, skutkujące między innymi znacznym osłabieniem paznokci. Przykładem takich schorzeń są między innymi: łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry. Ponadto do onycholizy dojść może również na skutek nieprawidłowej, ubogiej diety i niezdrowego trybu życia, prowadzącego do powstania niedoborów witamin w organizmie. Odklejanie się łożyska od płytki paznokciowej bywa także skutkiem długotrwałego i częstego moczenia dłoni lub stóp, a także ich regularnego kontaktu z mocnymi, inwazyjnymi środkami chemicznymi. Nie bez znaczenia pozostaje tu też używanie wątpliwej jakości lakierów do paznokci oraz mocnych zmywaczy, jak również noszenie zbyt ciasnego, źle dopasowanego obuwia, uciskającego stopę, jej palce i paznokcie.
Leczenie onycholizy paznokci
Mimo iż onycholiza paznokci nie jest dolegliwością bolesną czy szczególnie niebezpieczną, w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować. Nieleczona może bowiem prowadzić do całkowitego odklejenia się płytki i jej znacznego osłabienia. To z kolei skutkować może pojawieniem się niebezpiecznych i niepożądanych powikłań.
Onycholizy paznokci nie należy leczyć na własną rękę. Z dolegliwością tą należy zgłosić się do specjalisty podologa, który w sposób profesjonalny, fachowy i bezpieczny pomoże pozbyć się problemu. Podolog przede wszystkim przeprowadza dokładne oględziny i wywiad, mający na celu poznanie przyczyny pojawienia się onycholizy. Poznanie źródła problemu pomoże bowiem w ustaleniu optymalnie dopasowanej ścieżki leczenia i późniejszej pielęgnacji oraz profilaktyki. Inne kroki należy podjąć w przypadku onycholizy powstałej na skutek urazu, inne natomiast w przypadku dolegliwości, która w sposób bezpośredni powiązana jest z innym, przewlekłym schorzeniem.
Na ogół proces leczenia onycholizy składa się jednak z kilku podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest poznanie przyczyny powstania problemu i – w miarę możliwości – jej wyłączenie lub zminimalizowanie. Jeśli na przykład pacjent nabawił się schorzenia na skutek nadmiernego traktowania paznokci mocnymi środkami, powinien zdecydowanie odstawić stosowane specyfiki. Jeśli natomiast onycholiza jest skutkiem długotrwałego ucisku spowodowanego noszeniem zbyt ciasnych butów, podolog może zalecić wymianę obuwia.
Kolejny etap to usunięcie zmienionej chorobowo części paznokcia, która odkleiła się od łożyska. Następnie konieczne jest staranne oczyszczenie odsłoniętego łożyska. Podolog wykonuje tę czynność przy użyciu profesjonalnej frezarki z odpowiednią końcówką. Kolejny krok to pobudzenie łożyska do regeneracji, a także wykonanie i nałożenie specjalnego opatrunku. Dziś najczęściej stosuje się opatrunki hydrożelowe lub hydrokoloidowe, które dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne i regeneracyjne. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również wdrożenie leczenia farmakologicznego, jednak ta część leczenia musi zostać omówiona z lekarzem.
Po zakończonej terapii warto także zastosować profesjonalne preparaty pielęgnacyjne i regeneracyjne. Należy zwrócić uwagę chociażby na krem Podopharm Onygen, o właściwościach przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych oraz przeciwwirusowych. Preparat odznacza się innowacyjną recepturą, która w bezpośredni sposób determinuje jego wysoką skuteczność.