W jaki sposób wycenia się mieszkania na sprzedaż i doprowadza do szybkiego zrealizowania transakcji?

Read Time:3 Minute, 27 Second

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia staje w obliczu wyzwania, jakim jest wystawienie swojego mieszkania na sprzedaż. Wówczas nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Zwykle dotyczą one słuszności podejmowanych decyzji oraz tego, w jaki sposób dobrze wycenić daną nieruchomość. Duża liczba sprzedających zastanawia się również nad tym, co oznacza profesjonalne podejście do całego procesu sprzedaży, jakie czynności wchodzą w jego skład oraz jak sprawnie i szybko doprowadzić do sfinalizowania umowy z kupującym. Każdy, kto decyduje się na spieniężenie posiadanej nieruchomości, powinien najpierw ustalić, w jakim celu to robi, przygotować pełną dokumentację danego mieszkania, dokonać analizy rynku i poznać oferty konkurencji, a także skupić się na całkowitej depersonalizacji wnętrza i wdrożeniu w życie podstawowych zasad home stagingu.

 

Mieszkania na sprzedaż: Określenie celu swoich działań

 

Cel sprzedaży nieruchomości jest różny i ściśle uzależniony od sytuacji życiowej sprzedającego. Czasami jest on wynikiem wystąpienia nagłych kłopotów finansowych, innym razem chęcią zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli w grę wchodzi drugi z przestawionych scenariuszy, wówczas sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i wszelkie czynności związane z podobną transakcją powinny znajdować się pod stałą kontrolą specjalistów.

 

Cel jest ważny także ze względu na to, że to właśnie on wyznacza, którą z możliwych strategii powinno się zacząć realizować. Inaczej prezentują się priorytety, gdy chodzi o szybkie pomnożenie majątku, a inaczej jeśli sprzedawcy nie zależy na czasie, a na uzyskaniu jak najwyższej propozycji. Określenie celu spieniężenia nieruchomości jest także istotne ze względu na późniejsze tworzenie oferty. Pamiętajmy, że bez względu na wszystko będzie ona musiała stanąć w konkury z innymi ogłoszeniami. mieszkania na sprzedaż Szczecin http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz są dostępne w niemal każdej miejscowości w Polsce, a więc z pewnością taka sytuacja nie ominie żadnego sprzedawcy.

 

Zgromadzenie dokumentów i upewnienie się co do ich poprawności

 

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż powinno się upewnić co to tego, że w księgach wieczystych dotyczących danej nieruchomości to my widniejemy jako jego pełnoprawni właściciele. Warto także poświecić czas na zgromadzenie i przeanalizowanie innych dokumentów. Jako najważniejsze z nich warto wymienić m.in.:

 

  • podstawa nabycia nieruchomości, czyli akt notarialny umowy sprzedaży, darowizny, ustanowienia odrębnej własności lokalu lub dokument potwierdzający przydział mieszkania i aktualne zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową. W innych przypadkach można posłużyć się także wypisem aktu notarialnego poświadczającym dziedziczenie, z protokołem odnoszącym się do spadku lub podziałem majątku;
  • zaświadczenie wydane przez władze urzędu miasta lub gminy, w których widnieją informacje o tym, że w danym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany;
  • zaświadczenie potwierdzające, że lokal nie jest zadłużony. Kupujący może prosić o udowodnienie mu, że aktualny właściciel lokalu nie zalega z opłatami eksploatacyjnymi;
  • warto posiadać także wypis aktu notarialnego o rozdzielności majątkowej lub wyrok rozwodowy;
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku ewentualnego zadłużenia. Dotyczy to jedynie właścicieli działalności gospodarczych;
  • aktualny numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki za kupno mieszkania;

 

Jak prawidłowo wycenić mieszkanie na sprzedaż pogodno http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz?

 

Aby dobrze wycenić daną nieruchomość, konieczne jest gruntowne przeanalizowanie sytuacji rynkowej. Kiedy ceny innych mieszkań w tej samej okolicy są już znane sprzedającemu, można przystąpić do przygotowania własnej oferty. Na początek trzeba odłożyć na bok wszelkie sentymenty. Nie można oczekiwać, że potencjalny klient będzie chciał zapłacić więcej za lokal tylko dlatego, że obecny właściciel wychował w nim swojego pierwszego syna. Wyceniając mieszkanie, uwzględniamy jedynie konkrety, czyli liczbę metrów kwadratowych, położenie, okolice, konieczność remontu, piętro, na którym znajduje się mieszanie itd.

 

Aby uzupełnić swoją wiedzę w zakresie prawidłowego oszacowania wartości danego mieszkania, warto posłużyć się aktualnymi raportami cenowymi. Bardzo często są one dostępne na wielu portalach ogłoszeniowych. Można także skorzystać z opcji skonsultowania swoich wniosków z rzeczoznawcą.

 

Depersonalizacja wnętrza, czyli co?

Mieszkania na sprzedaż powinny wyglądać na gotowe do tego, by od razu móc się do nich wprowadzić. Zapraszając potencjalnych klientów, należy zadbać o wyeliminowanie wszelkich przejawów tego, że w danym lokalu ktoś mieszka. Rodzinne pamiątki, zdjęcia na ścianach, niepełne karafki z alkoholem i niedoczytane książki niedbale odłożone na stolik sprawiają negatywne wrażenie na kupcach. Nie wspominając już o niedopitych herbatach, podłączonych żelazkach czy rozpoczętych kosmetykach w łazience. Wszystko, co świadczy o czyjejś obecności w danym wnętrzu, powinno zniknąć w chwili wystawienia lokalu na sprzedaż.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %