Podolog w Szczecinie

Podolog w Szczecinie

Read Time:3 Minute, 30 Second

Podolog w Szczecinie: przyszło nam żyć w czasach, kiedy wygląd ma duże znaczenie. Na co dzień skupieni jesteśmy, jednakże przede wszystkim na pielęgnowaniu włosów, białym uśmiechu oraz szczupłej sylwetce. Nierzadko zdajemy się zapominać o najważniejszej kwestii, a mianowicie o naszych stopach. A przecież to one właśnie narażone są na duże obciążenia. To na nich przemierzamy wiele kilometrów. I z tego także względu nasze stopy wymagają odpowiedniego traktowania, jak i sposobów pielęgnacji.

Podologia – czym jest?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem schorzeń stóp. Osoba specjalizująca się w niej, nazywana jest zaś podologiem. W naszym kraju podologia w rzeczywistości dopiero raczkuje, zyskując w stopniowy sposób na popularności. Przyczyną są zmiany w obrębie stylu życia, jak i nierzadko występujące schorzenia cywilizacyjne, takie jak chociażby otyłość czy cukrzyca, które sprawić mogą, iż coraz większa liczba rodaków posiada kłopoty ze swoimi stopami. Do podologów obecnie zgłaszają się praktycznie rzecz ujmując wszyscy. Pośród potencjalnych pacjentów, mogą być nie tylko osoby wykonujące stojącą pracę, ale też sportowcy, pracownicy korporacji, osoby starsze, a nawet dzieci oraz młodzież z wadami kończyn dolnych i stóp.

Podolog – kim jest?

Podolodzy zajmują się na co dzień profilaktyką, jak i leczeniem zmian patologicznych w obrębie naszych stóp. Muszą posiadać odpowiedni zakres wiedzy z różnych dziedzin medycznych, w tym dermatologii, kosmetologii, diabetologii, ortopedii oraz chirurgii. Zadanie podologa to postawienie diagnozy odnośnie schorzenia w obrębie stóp, a później zastosowanie właściwych zabiegów oraz leczenia. Sam podolog nie jest, jednakże lekarzem, niemniej jednak nierzadko prowadzi z nim współpracę. Wyróżnić można nie tylko podologię ortopedyczną, ale również zabiegową. Obszar działania wymienionej jako pierwszej, są biomechaniczne badania stóp oraz kończyn dolnych czy też całości postawy w dynamice i statyce. Podologia o charakterze zabiegowym, skupiona jest zaś na terapii odcisków, brodawek albo wrastających paznokci.

Z jakimi problemami warto udać się do podologa?

Podolog w Szczecinie
Podolog w Szczecinie

Do podologa zgłaszają się głównie osoby posiadające pewne ruchowe ograniczenia, mierzące się ze schorzeniami skórnymi, w obrębie stawów i kości, jak również z różnego typu deformacjami stóp czy palców (palce krogulcze, palce młotkowate czy haluksy). Z jego usług korzystają również osoby chorujące na cukrzycę albo reumatyzm.

Podolodzy w Szczecinie z powodzeniem zajmują się grzybicą stóp, brodawkami, modzelami, jak i odciskami. Mogą nam także udzielić informacji, jak powinniśmy pielęgnować swoje stopy, w tym jak w prawidłowy sposób przycinać paznokcie. Poza tym podpowiedzą, co można zrobić, żeby pozbyć się popękanych, suchych stóp. Na tym, jednakże ich umiejętności zdecydowanie się nie kończą.

Specjaliści ci wykonują również masaże stóp, dobierają ortezy, zmieniają opatrunki, wybierają wkładki ortopedyczne czy też właściwy rodzaj obuwia. Można się do nich wybrać także celem profesjonalnie przeprowadzonego skracania paznokci.

Wrastające paznokcie

Nierzadkim problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się najczęściej do podologa, są wrastające paznokcie. Z takim schorzeniem do czynienia mamy wówczas, kiedy płytka paznokciowa wrasta w powierzchnię skóry. W większości sytuacji, wrastające paznokcie dotyczą przede wszystkim największego palca u stopy. Taki paznokieć jest przyczyną dolegliwości bólowych oraz zaczerwienienia palucha. Wydobywać się może również z niego ropa. Co stanowi przyczynę wrastania paznokci? Może to być rezultat zakładania nieodpowiedniego obuwia, urazów, błędów pielęgnacyjnych czy też kłopotów ortopedycznych w obrębie stóp. Niegdyś wrastające paznokcie leczono tylko chirurgicznie. Obecnie można je skorygować przy pomocy specjalistycznych klamer.

Konsultacja z podologiem – jak dokładnie wygląda?

Podolog zaczyna diagnozowanie od zebrania odpowiedniego wywiadu z pacjentem odnośnie do prowadzonego przez niego trybu życia, pojawiających się u niego dolegliwości, jak i przebytych w przeszłości kontuzji. Później bada go z użyciem tak zwanego podobaroskopu. Pacjent musi wówczas stanąć na specjalnej macie bez skarpetek i butów. Dzięki temu, dochodzi do powstania obrazu stóp, który przesyłany jest następnie do komputera i wyświetlany na monitorze. Podobaroskop pozwala na ustalenie, jak rozłożony jest nacisk na stopę w części podeszwowej w czasie stania (badanie statyczne) oraz podczas chodzenia (badanie dynamiczne).

  • badanie statyczne – pozwala na wykrywanie wad stóp, poddaje ocenie rozkład obciążenia, jak i postawę naszego ciała razem ze środkiem ciężkości,
  • badanie dynamiczne – badanie komputerowe chodu umożliwia przeprowadzenie analizy każdego kroku od chwili wybicia do ustawienia stopy na podłożu oraz zaczęcia następnego kroku. Dzięki temu specjalista może sprawdzić, czy pacjent posiada odpowiedni wzorzec chodzenia. Taka analiza jest niezwykle istotna, gdyż wszelakie nieprawidłowości w tymże zakresie spowodować mogą zbyt duże obciążenie, a więc i kłopoty z biodrami, kolanami czy kręgosłupem.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %