Co to jest pożyczka biznesowa? Dziś wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy. O ile jest to świetne rozwiązanie, bo pozwala uniezależnić się od jakiegokolwiek szefa czy „standardowych norm pracy”, które zmuszają do pracy w określonych porach i z góry ustalonych harmonogramach, to skutki często nie są dobrze przemyślane. postrzegane w kategoriach filozofii biznesu, z mniejszym naciskiem na aspekty finansowe. Prowadzi to często do sytuacji, w której zaczynają brakować środków – albo na bieżącą działalność, albo na konkretne inwestycje, które chcemy poczynić, aby poprawić efektywność operacyjną.
Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Z pomocą przyszły pożyczki dla firm, które dostarczają zastrzyków gotówki i często ratują życie firm. Dosłownie. Co więc powinniśmy wiedzieć o samej pożyczce?
Kluczowe cechy kredytu biznesowego
Biorąc kredyt na prowadzoną przez nas działalność musimy mieć świadomość, że musimy mieć tzw. „Kredyt” – działa to dokładnie tak samo, jak wzięcie kredytu (o różnicy między kredytem a kredytem mówimy poniżej ). Jaka jest różnica między pożyczką dla firm a pożyczką? Cóż, ich cechy to:
- Szybkość pozyskania – decyzja czy dostaniemy pieniądze czy też bank odrzuci nasz wniosek i niestety nie możemy na to liczyć zapada w ciągu kilku minut od złożenia; warto też wspomnieć, że my Pieniądze zazwyczaj otrzymujemy od ręki – albo w kasie lub przelewem na nasze konto firmowe;
- Elastyczność – W przeciwieństwie do bardzo popularnych kredytów, kredyty dla firm nie muszą mieć określonego celu – o ile pomaga, jeśli nie mamy dużego kredytu, to nie trzeba go określać przy składaniu wniosku; w ten sposób możemy skorzystać z pieniądze jak chcemy Wanted, a nie podlegają żadnym regulacjom;
- Niskie bariery wejścia – w zależności od tego, ile pieniędzy potrzebujemy, kredyty korporacyjne nie są dla nas tak restrykcyjne – nawet jeśli nie bierzemy pod uwagę pożyczek, możemy na nich polegać (aby mogły je zastąpić);
- Możliwość zawieszenia spłat – jeśli nasza firma prężnie się rozwija, możemy dalej spłacać kredyt w okresach miesięcznych, jednak większość banków da możliwość zawieszenia spłat na kilka miesięcy, jeśli dany okres rozliczeniowy nie będzie dla nas korzystny; służy to jako bufor bezpieczeństwa, którego używamy w nagłych przypadkach.
pożyczki i kredyty
Jest jedna najważniejsza różnica między pożyczką dla firm, a pożyczką „konkurencyjną” czy „alternatywną” – można ją otrzymać szybko i niekoniecznie na zamierzony cel. Oczywiście jest to najlepiej odnotowane i ściśle związane z rozwojem firmy – ale technicznie rzecz biorąc, nie jest to konieczne. Różnica między pożyczką a kredytem widoczna jest również w kwocie – podczas gdy przy pożyczce zwykle potrzebujemy więcej pieniędzy np. na inwestycje (ale często także na prowadzenie samej firmy – powstały tzw. „kredyty obrotowe” na ten cel), kwota kredytu jest znacznie mniejsza. Zwykle jest ona ograniczona do 200 000 zł, ale ci, którzy zdecydują się na pożyczkę, często zdecydują się na taką kwotę.
Warunki pożyczek są zazwyczaj długie, często przekraczające dziesięć lat. Pożyczki zwykle muszą zostać spłacone w ciągu maksymalnie siedmiu lat – chociaż wszystko zależy od wybranej przez nas usługi bankowej i niewiele więcej.
Więc czy warto?
Kredyty dla firm są nieco mniej wiążące niż kredyty. Oczywiście trzeba je też spłacić – jednak ich uzyskanie nie wymaga przedstawiania bankom mnóstwa dokumentów i udowadniania, że pieniądze trafią do ściśle powiązanej z operacją spółki celowej. Warto wspomnieć, że pożyczki udzielane są również nowym firmom, które nie mają jeszcze zdolności kredytowej (choć pożyczają znacznie mniejsze kwoty). Chociaż pożyczki często służą również temu celowi, ich zatwierdzenie zajmuje więcej czasu – a dla nowych firm czas to pieniądz. Dosłownie i w przenośni.
Wnioski
Prowadzenie biznesu w naszym kraju nie jest łatwe i często zdarzają się sytuacje, w których jako przedsiębiorcy potrzebujemy dodatkowego kapitału, który wydaje się niemożliwy do pozyskania. W tym przypadku pożyczka wydaje się zbyt poważna, tym bardziej, że musi być przeznaczona na konkretny cel – jedyną opcją jest udzielenie firmie pożyczki. Chociaż jest to jedyna opcja, nie można jej nazwać najgorszą i absolutnie „ostateczną” – w końcu jest to tak szybka, zwinna i przyjazna przedsiębiorcom rzecz, że należy ją postrzegać bardziej jako zbawienie niż konieczność i Ostatnia deska ratunku.