Jak rozpoznać alkoholika? Początkowo alkoholizm nie był widoczny. To, co zaczęło się jako przyjemne towarzyskie picie lub kieliszek wina przed snem, przerodziło się w leczenie alkoholizmu i trudne czasy trzeźwości. Aby uniknąć odstawienia alkoholu i wszystkich jego konsekwencji, najlepiej wcześnie rozpoznać charakterystyczne objawy. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak spożywa rocznie 10,3 litrów czystego alkoholu. Dotyczy to nie tylko tych, którzy już wpadli w pułapkę narkomanii, ale także tych, którzy są na jej drodze.
Kim jest weekendowy alkoholik?
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że potrzebuje leczenia uzależnienia od alkoholu. Wpływ na to mają stereotypy panujące w społeczeństwie. Nadal kojarzymy alkoholików z osobami zaniedbanymi, które nie mają już domu ani pracy. Z drugiej strony potencjalni alkoholicy nadal dobrze radzą sobie w społeczeństwie, ale za wysoką cenę. Nadal starają się, aby nikt nie zauważył problemu, co dodatkowo podsyca uzależnienie. Kiedy zaczął się problem z alkoholem? Eksperci Centrum dla Uzależnień od Alkoholu przyznają, że gdy alkohol staje się odpowiedzią na problem, zapalają się lampki ostrzegawcze. Sprawia, że jesteśmy zrelaksowani, mniej nieśmiali w towarzystwie czy w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi. Rozwiązaniem wszystkich tych dolegliwości stał się alkohol. Pozwala spojrzeć na świat przez różowe okulary, zapomnieć o kłopotach i dać poczucie ulgi.
Wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą, ale łatwo stracić. Co sygnalizuje uzależnienie i przekroczenie granicy? Po pierwsze, częstsze, nieplanowane narażenie na alkohol. Pomimo składania sobie takich obietnic, nadmiernego konsumowania i nieumiejętnego zatrzymania się we właściwym czasie. Wiele osób idzie na imprezę, obiecując sobie, że skończy po dwóch, trzech piwach. W rzeczywistości tak bardzo pochłonęło ich picie, że całkowicie stracili nad nami kontrolę.
Jakie są objawy alkoholizmu?
Istnieje wiele oznak postępującego alkoholizmu, które początkowo są pomijane. Są jednak niezbędne i odpowiednio wcześnie rozpoznane, dają szansę na uniknięcie nałogu. Jak więc zdać sobie sprawę, że to, co się dzieje, jest już problemem? Wiele osób zaprzecza istnieniu problemu, bagatelizując go lub po prostu nie dostrzegając związku między piciem a swoim zachowaniem. Jeśli po wypiciu alkoholu staniesz się agresywny lub fizycznie zranisz, możesz mieć problem z piciem. Kolejną czerwoną flagą jest szukanie wymówek lub usprawiedliwianie picia. Dobry napój na każdą okazję. Ochłodzeniem będzie więc upał, albo nieoczekiwane spotkanie z przyjaciółmi, którzy muszą wypić kieliszek wódki.
Osoby z problemami alkoholowymi nie mogą przestać pić pomimo swoich wysiłków. Więc zobowiązują się do siebie, kiedy skończą. Starają się powstrzymać od seksu lub wcześniej opuścić imprezę. Niestety, takie próby kończyły się niepowodzeniem. A upragnione uczucie ulgi można osiągnąć dopiero po kolejnej dawce etanolu. Próba ukrycia spożycia alkoholu przed bliskimi jest również poważnym sygnałem ostrzegawczym. Wielu uzależnionych ludzi fałszywie twierdzi, że nigdy nie pili alkoholu lub pili tylko niewielkie ilości. Ukrywanie picia jest oznaką utraty kontroli. Pierwszym objawem alkoholizmu jest też picie dla odwagi. Wiele osób korzysta z niego przed pierwszą rozmową o pracę, poznaniem nowych ludzi lub wyjściem na miasto. Kontynuowanie tego wzorca zachowań jest bardzo niebezpieczne.
Oprócz picia dla odprężenia w stresującej sytuacji, w ten sam sposób możesz szukać ukojenia po ciężkim dniu. Wiele osób tłumaczy swoje picie relaksującym działaniem napoju. To jeden z bardziej powszechnych mitów na temat alkoholu. A przecież ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są pełne pacjentów iw ten sposób zapewniają chwilę relaksu. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest przekonanie, że bez alkoholu nie ma zabawy. Alkohol często działa również jako środek zwiotczający. Daje większe poczucie wolności i usuwa nieśmiałość. Można to nazwać rozpoczęciem weekendowego objadania się. Problematyczne jest również zaniedbywanie obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Jednak zwykle dzieje się to w głębszych stadiach uzależnienia. Pacjent woli wszelkie zajęcia od alkoholu. Wtedy uzależnienie jest bardzo widoczne, bo uzależniony zaczyna odchodzić z pracy, zaniedbywać dzieci, żonę czy męża. Jego alkoholizm był widoczny dla opinii publicznej.
Podsumowując, uzależnienie od alkoholu jest chorobą uleczalną. Kluczowym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i zgłoszenie go do ośrodka leczenia alkoholizmu lub terapeuty uzależnień. Pomocne są również grupy samopomocy. Objawy te są charakterystyczne dla etapu uzależnienia. Wyróżniamy cztery z nich. Warto również pamiętać, że nieleczone uzależnienie może prowadzić do śmierci.