Branże, w jakich najczęściej zatrudniani są pracownicy ze Wschodu

Read Time:3 Minute, 29 Second

W ostatnich latach bardzo częstym zjawiskiem na polskim rynku jest zatrudnianie pracowników ze Wschodu. Bez trudu można się na nich natknąć w sklepie spożywczym, banku, warsztacie samochodowym, czy też salonie piękności. Ukraińcy, Mołdawianie i Białorusini coraz mocniej wrastają w polską atmosferę. Wszystko przez to, że nasi rodacy chętniej podejmują zatrudnienie za granicą niż we własnym kraju. Taka sytuacja sprzyja poszerzaniu się braków kadrowych w polskich przedsiębiorstwach i pogłębianiu deficytów wśród rodzimych specjalistów. Pracodawcy muszą zatem wspierać się obecnością cudzoziemców w szeregach firm. Pracownicy ze Wschodu zwykle okazują się tańszym rozwiązaniem, które wcale nie oznacza niższej jakości usług. Pozostaje spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jakich branżach cudzoziemcy sprawdzają się najlepiej? Czy zatrudnianie ich jest dobrą inwestycją?

Pracownicy ze Wschodu na polskim rynku pracy

Przez dość długi czas obywatele państw Wschodniej Europy https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/, którzy przyjeżdżali do Polski w celach zarobkowych, trudnili się głównie pracą na produkcji, czyszczeniem maszyn, budową domów i innymi ciężkimi zajęciami. Kobiety z kolei najczęściej znajdowały zatrudnienie jako opiekunki do dzieci i gospodynie domowe. Prały, gotowały i sprzątały. Taka sytuacja doprowadziła do powstania stereotypu, jakoby pracownicy ze Wschodu najlepiej sprawdzali się w naprawdę wymagających i trudnych warunkach. W istocie są to narody, które mogą poszczycić się ogromną siłą i wytrwałością, ale w żaden sposób nie dyskwalifikuje to ich do wykonywania czynności biurowych, a także tych związanych z branżą IT lub logistyką w szczególności te dziedziny oblegają pracownicy z Azji  . Graficy komputerowi oraz osoby zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, stanowią spory procent obcokrajowców pracujących w Polsce.

Mężczyźni między 22, a 35 rokiem życia chętnie zatrudniani są na budowach. Wszystko dzięki ich sumienności i zaangażowaniu w wykonywane zajęcie. Warto jednak wiedzieć, że większość tych młodych ludzi może poszczycić się wyższym wykształceniem i kwalifikacjami do wykonywania wielu innych zawodów. Na szczęście coraz większa liczba polskich przedsiębiorców dostrzega  drzemiący w nich potencjał i zatrudnia na stanowiska, takie jak specjaliści ds. IT, graficy komputerowi, elektronicy i serwisanci sprzętu komputerowego itp.

Częstym zjawiskiem jest także przyjeżdżanie obywateli Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi do Polski wraz z całymi rodzinami. Nasze państwo zapewnia im wiele atrakcyjnych programów pozapłacowych, przez co tak chętnie zmieniają oni swoje miejsce zamieszkania. Praca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest dla nich o wiele korzystniejsza od pozostawania zatrudnionym na terenie własnej ojczyzny, gdzie przedsiębiorcy proponują dużo niższe stawki za często bardziej wymagającą pracę. pracownicy ze wschodu  dostrzegają zatem wiele plusów mieszkania w Polsce, a ich czynnik motywacyjny sprawia, że są wykonawcami godnymi tego, aby powierzyć im swoje zaufanie.

Obecnie na terenie Polski najwięcej pracowników ze Wschodu jest zatrudnionych w branżach związanych z:

 • uprawianiem roli;
 • pełnieniem usług remontowo-budowlanych;
 • handlem;
 • szeroko pojętą gastronomią;
 • hotelarstwem;
 • usługami porządkowymi;
 • produkcją;
 • mechaniką samochodową;
 • obsługą infolinii i sprzedażą przez telefon;
 • czynnościami pielęgnacyjnymi (salony piękności)
 • grafiką komputerową i IT;

Firmy zatrudniające pracowników zza wschodniej granicy Polski

Trudno wyodrębnić konkretną grupę przedsiębiorstw, które najczęściej podejmują się współpracy z Ukraińcami https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/, Mołdawianami i Białorusinami. Są to zarówno małe działalności gospodarcze, jak i duże korporacje. Określenie profilu tych przedsiębiorstw również jest niemal niemożliwie, ponieważ jest on bardzo zróżnicowany. Co więcej, ze względu na rosnące zainteresowanie zatrudnianiem pracowników ze Wschodu, nie ulega on żadnej regulacji. Jest wręcz przeciwnie – systematyczny wzrost polskich firm przyjmujących do pracy obcokrajowców przekłada się na jeszcze większą rozbieżność w obrębie tego zagadnienia. Wielu pracodawców zastanawia się jak szukać wykonawców zza granicy. Sposobów jest wiele, jednak najbardziej intratnym z nich okazuje się skorzystanie z usług specjalistów.

Agencje pośrednictwa pracy zajmują się profesjonalnym pozyskiwaniem wykwalifikowanej kadry. Pracownicy firm rekrutacyjnych dokładają wszelkich starań, aby potencjalni kandydaci na określone stanowisko byli uosobieniem cech najbardziej cenionych przez ich Klienta.

Zatrudniając pracowników ze Wschodu za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej, zmniejsza się także liczbę koniecznych do dopełnienia formalności. Większość z nich spada bowiem na barki firmy zajmującej się poszukiwaniem wykonawców zza granicy. Współpraca z jedną z nich to skuteczny sposób zmniejszenia kosztów zatrudnienia i poczynienia oszczędności czasu potrzebnego na poszukiwanie nowej kadry. Pracobiorcy z Ukrainy, Białorusi i innych państw Europy Wschodniej to dobra inwestycja i rozwiązanie. Wynika z niego wiele pozytywów zarówno dla wykonawców, jak i zatrudniających.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %